Przejdź do treści

Zakończyła się 7. edycja programu edukacji filmowej „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”!

Zakończyła się 7. edycja programu edukacji filmowej „MASTERCLASS - Szkoła Filmowania”!

Za nami dwa miesiące intensywnej pracy podczas kolejnej edycji projektu „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”. Ponad 40 młodych adeptów sztuki filmowej zmierzyło się z wszystkimi dziedzinami tworzenia filmu.

W ciągu całego cyklu uczestnicy spotykali się w formule online dwukrotnie w ciągu każdego tygodnia. Wtorki przeznaczone były na spotkania z wykładowcami, natomiast czwartki – na pracę w grupach. Po każdym wykładzie młodzież, podzielona na trzy grupy zadaniowe, pracowała nad stworzeniem efektu finalnego – 3 etiud filmowych osadzonych w Warszawie.

Wykłady

Wykładowcami 7. edycji projektu byli: Mateusz Pacewicz – autor scenariuszy do filmów „Boże Ciało” i „Sala samobójców: Hejter” Jana Komasy, członek przyznającej Oscary Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), Magdalena Kamińska – producentka m.in. filmów „Baby Bump” czy nagrodzonego na licznych festiwalach „Wilkołaka”, Andrzej Wolf – autor zdjęć m.in. do filmów „Pokolenia” i „Syberiada polska” Janusza Zaorskiego czy „Lekcja kina polskiego” Andrzeja Wajdy, Piotr Domalewski – aktor, reżyser i scenarzysta, autor wielokrotnie nagradzanych filmów „Cicha Noc” i „Jak najdalej stąd”, Magdalena Chowańska – autorka montażu do takich filmów, jak „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika czy „Ciemno, Prawie Noc” Borysa Lankosza, a także Mateusz Damięcki – aktor filmowy, telewizyjny i teatralny oraz opiekun programowy projektu.

Praca w grupach

Wykładowcy wprowadzili młodzież w tajniki wykonywanych przez siebie zawodów. Na każdym spotkaniu uczestnicy dostawali także zadanie od eksperta, które musieli wykonać w ciągu 30 minut, a następnie zaprezentować je przed wszystkimi. Warsztatowicze mieli także okazję zadać pytania oraz przedyskutować frapujące ich zagadnienia. Po każdych zajęciach wykładowych przychodził czas na działania w grupach, które koordynowali: Kuba Bastkowski, Anna Morawiec i Robert Gajzler.

Realizacja filmów warsztatowych

Kluczowym elementem tegorocznej edycji była realizacja zdjęć do etiud filmowych. Jeden weekend maja uczestnicy przeznaczyli na pracę nad tym, by pokazać Warszawę na dużym ekranie. Efekty ich prac zaprezentujemy już wkrótce!

Zwycięski film

Dodatkowym elementem projektu był konkurs. Młodzież, korzystając z wiedzy przekazanej im wcześniej przez wykładowców, mogła przygotować indywidualnie krótkie, 1-minutowe filmy z Warszawą w tle. Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 1000 zł. 

Z ogromną przyjemnością prezentujemy zwycięską etiudę stworzoną przez Julię Klimek, pt. „Następna stacja” – historię o radości, jaką daje poznawanie Warszawy i chwile spędzone w jej najpiękniejszych miejscach.

Organizator: Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (7. edycja)” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Partner: XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.