Przejdź do treści

„Pracownia A35” – Dobiegł końca kolejny etap programu rozwoju wolontariatu w obszarze kultury

„Pracownia A35” – Dobiegł końca kolejny etap programu rozwoju wolontariatu w obszarze kultury

„PRACOWNIA A35 – program rozwoju wolontariatu w obszarze kultury” to projekt skierowany do młodych managerów kultury. Zrealizowany w 2019 roku program umożliwił uczestnikom udział w cyklu szkoleń dotyczących zarządzania projektem kulturalnym oraz sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce.

Tematem pierwszego szkolenia była organizacja i logistyka wydarzeń kulturalnych, o której opowiedział Piotr Simon – specjalista w zakresie organizacji i produkcji wystaw, spektakli teatralnych, koncertów i podróży motywacyjnych. Kolejne szkolenie, dotyczące marketingu i PR poprowadziła dr Anna Wróblewska, pierwszy rzecznik prasowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w latach 2014-2018 rzecznik prasowy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Spotkania dotyczące międzynarodowej współpracy młodzieży poprowadziła Karolina Adamczyk, specjalistka w zakresie dyplomacji publicznej, stosunków międzynarodowych i kształcenia za granicą.

Na zakończenie działań teoretycznych, uczestnicy projektu wzięli udział w praktycznych warsztatach, prowadzonych przez Macieja Dominiaka, managera i producenta wydarzeń kulturalnych, pod którego okiem uczestnicy opracowali szczegółowe założenia własnych mikro-projektów i zaplanowali sposób ich realizacji.

W efekcie warsztatów powstały dwa wydarzenia kulturalne, opracowane samodzielnie przez uczestników PRACOWNI A35:

WARSZTATY IMPROWIZACJI – otwarte warsztaty, których uczestnicy poznali podstawowe techniki improwizacji teatralnej, dowiedzieli się jak szybko reagować w nowych i nietypowych sytuacjach oraz jak słuchać siebie i innych. Uczestnicy mieli okazję trenować pokonywanie tremy i wykorzystanie jej do pozytywnego działania.

TEATR IMPROWIZACJI – występ Teatru Improwizacji “Pan Wigwam” przeprowadzony w kawiarni kina Kinoteka. Występ opierał się o różnorodne eksperymenty fabularne: nagłe zwroty akcji, realizm przechodzący w absurd i gra z horyzontem oczekiwań widza.

Wydarzenia zorganizowane przez uczestników programu zostały włączone do oficjalnego programu 18. edycji CINEMAFORUM.

Projekt PRACOWNIA A35 był również inspiracją do realizacji badania dotyczącego wolontariatu w obszarze kultury filmowej, w wyniku którego powstał videoesej oraz publikacja, stanowiące zbiór wniosków na temat współpracy z wolontariuszami podczas wydarzeń kulturalnych o tematyce filmowej.

 

Projekt „Pracownia A35” – program rozwoju wolontariatu w obszarze kultury” współfinansuje m.st. Warszawa.

Dowiedz się więcej o wolontariacie w Warszawie:
http://ochotnicy.waw.pl