Przejdź do treści

Zakończył się pierwszy etap 6. edycji projektu Masterclass – Szkoła Filmowania

Zakończył się pierwszy etap 6. edycji projektu Masterclass – Szkoła Filmowania

Spotkania z pięcioma profesjonalistami z branży filmowej – Mateuszem Damięckim, Rafałem Listopadem, Łukaszem Grzegorzkiem, Cezarym Harasimowiczem i Jackiem Petryckim – pozwoliły młodzieży poznać najważniejsze aspekty pracy nad filmem.

W drugiej połowie listopada w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego w Warszawie ruszyły pierwsze wykłady MASTERCLASS – Szkoła Filmowania. Cykl zainaugurowały zajęcia, które poprowadził Mateusz Damięcki. Opowiadał on o pracy aktora oraz współpracy z innymi członkami ekipy filmowej. Wykłady w zakresie montażu filmowego poprowadził Rafał Listopad. Młodzież mogła dowiedzieć się o roli montażysty w produkcji filmu – m.in. wpływie doboru ujęć na efekt końcowy, współpracy z reżyserem czy wykorzystywaniu badań naukowych w branży filmowej. Prowadzący dzielił się własnymi doświadczeniami, zarówno jako początkującego filmowca, jak i wykładowcy szkolącego młodych adeptów sztuki filmowej. Łukasz Grzegorzek poprowadził zajęcia z reżyserii filmowej. Uczestnicy mieli okazję poznać realia powstawania filmu i zasady współpracy reżysera z członkami innych pionów pracujących na planie filmowym. Jacek Petrycki wprowadził młodzież w tajniki sztuki operatorskiej. Opowiadał o porównaniu cyfrowej i analogowej metody rejestracji obrazu. Zaprezentował, jak zmienia się odbiór filmu w zależności od zastosowanych technik filmowania, perspektywy kamery i kadrowania. Cezary Harasimowicz opowiadał o roli scenarzysty w tworzeniu dzieła filmowego, o konstrukcji, strukturze i kulminacyjnych punktach scenariusza.

Wiosną 2020 roku rozpocznie się druga część projektu, podczas której uczestnicy przejdą kompleksową ścieżkę od pomysłu do premiery, poznając poszczególne profesje filmowe. Młodzież zdobędzie wiedzę z zakresu tworzenia scenariusza, reżyserii, aktorstwa, organizacji produkcji filmowej i postprodukcji materiałów audiowizualnych. Przede wszystkim uczestnicy, pod opieką profesjonalistów, zrealizują na terenie Warszawy własne filmy, które będą wyświetlone na dużym ekranie.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.