Przejdź do treści

Przedstawiamy opiekunki i wykładowców 8. edycji Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

Poznajcie grono ekspertów, którzy poprowadzą zajęcia w ramach tegorocznej edycji Młodzieżowych Warsztatów Reportażu.

Nabór na 8. Młodzieżowe Warsztaty Reportażu trwa. Jeśli wciąż zastanawiacie się, czy warto zapisać się na ten dwumiesięczny kurs realizacji filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych, mamy dla Was dodatkową zachętę. Poniżej przedstawiamy sylwetki opiekunek projektu i grup warsztatowych oraz bio pozostałych prowadzących, które dowodzą, że uczestnicy MWR trafią pod skrzydła prawdziwych ekspertów!

Opiekunki 8. edycji Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

Nad całym przedsięwzięciem tradycyjnie czuwać będzie Maria Zmarz-Koczanowicz – absolwentka malarstwa na ASP we Wrocławiu i reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz profesorka w Szkole Filmowej w Łodzi, która jest jedną z pomysłodawczyń i inicjatorek Młodzieżowych Warsztatów Reportażu. Wielokrotnie nagradzana dokumentalistka, wykładowczyni akademicka, reżyserka i scenarzystka kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, która w swoim dorobku ma także spektakle Teatru TV i film fabularny, po raz kolejny poprowadzi zajęcia z podstaw reżyserii i pisania scenariuszy filmów dokumentalnych i reportaży.

Jako opiekunka jednej z grup warsztatowych powraca też Vita Maria Drygas – reżyserka i operatorka, która jest autorką zdjęć do licznych dokumentów kręconych w strefach wojny i obozach dla uchodźców. Jako reżyserka zrealizowała m.in. dokument PIANO, który powstawał podczas rewolucji na Majdanie w Ukrainie. Był nagradzany na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Zdobył też nominację do Orłów dla najlepszego filmu dokumentalnego. Nad swoim pełnometrażowym debiutem DANGER ZONE reżyserka pracowała przez 7 lat. Film jest koprodukcją międzynarodową i dotyka problemu turystyki wojennej. Vita jest absolwentką Realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Ukończyła również program Studio Prób w Wajda School oraz fotografię na PWSFTviT w Łodzi. Obecnie robi doktorat w Szkole Doktorskiej PWSFTviT w Łodzi. Tym razem Vita będzie przewodzić nie tylko jednej z grup, ale także poprowadzi zajęcia z realizacji obrazu w filmie dokumentalnym.

Do Vity dołącza w tym roku Magdalena Jurczyk, by objąć opiekę nad drugą grupą warsztatowiczów. Magda to urodzona w Słupsku fotografka i reżyserka filmowa. Absolwentka prawa, radca prawny i rzecznik patentowy. Studiowała reportaż na studiach podyplomowych z zakresu dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 r. uczestniczyła w polsko – norweskich warsztatach dokumentalnych w Oslo. W latach 2018-2020 uczestniczyła w wymianie dokumentalnej z polsko-francuską Akademią Filmową Kinographe. W 2022 r. rozpoczęła naukę w Szkole Historycznego Dokumentu Filmowego w Instytucie Badań Literackich PAN i Centrum Kompetencji Cyfrowych UW Polskiej Akademii Nauk. Pasjonatka żeglarstwa, filmu, fotografii, historii i muzyki. W swoim twórczym dorobku ma trzy indywidualne wystawy fotograficzne i kilka wspólnych z innymi artystami. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Los Angeles, Kijowie, Pekinie, Tulum, Katmandu, Singapurze, Stambule i wielu innych. W swoich filmach stara się ukazywać kondycję człowieka w zmieniającym się świecie, spoglądając przez pryzmat historii i jej wpływu na losy pokoleń. Obecnie pracuje nad projektami dokumentującymi ślady Polaków na Wschodzie. Od 2016 roku jest członkinią Stowarzyszenia FILMFORUM.

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu – wykładowcy podczas 8. edycji

Prócz wspomnianych dokumentalistek, w gronie wykładowców znaleźli się także: Simone Lipińska, Mateusz Irisik, Natalia Hluzow, Przemysław Chruścielewski i Monika Worona.

Organizatorka produkcji wydarzeń kulturalnych, koordynatorka i II kierowniczka produkcji filmów, teledysków i seriali. Pracowała przy koprodukcji luksembursko-brytyjsko-polskiej filmu w reżyserii Kasi Adamik (prod. Film Produkcja, Wild Mouse Production) oraz filmie Daniela Jaroszka (prod. Next Film). Brała udział produkcji filmów i seriali dla TVP, TVN, czy Netflixa. Jako kierowniczka produkcji zrealizowała teledysk do utworu DLA MNIE TO JUZ KONIEC Kaśki Sochackiej i Korteza. Od lat związana ze Stowarzyszeniem Filmforum, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w branży filmowej. Od 2022 roku dyrektorka organizacyjna WAMA Film Festival.

Reżyser dźwięku, absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, członek Polskiej Akademii Filmowej, laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2016 w kategorii Najlepszy Dźwięk. Marzenie o tworzeniu i realizacji dźwięku wyniknęło z połączenia jego kilku pasji – muzyki, teatru i nauk ścisłych. W 2009 roku podjął współpracę jako imitator efektów synchronicznych ze studiem Pro-Ton i dr hab. Krzysztofem Jastrzębiem. Tworząc efekty synchroniczne stał się współtwórcą dźwięku do ponad stu polskich i zagranicznych filmów oraz seriali, m.in. CHŁOPI, BOGOWIE, MIASTO 44, LOVING VINCENT, ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ, WARSZAWIANKA. Jako operator dźwięku na planie pracował m. in. przy takich produkcjach jak: CZAS HONORU, RANCZO, DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA, STULECIE WINNYCH czy BĘDZIEMY MIESZKAĆ RAZEM.

Dziennikarka filmowa przez wiele lat związana z portalami Antyradio.pl i RadioZet.pl, która obecnie współpracuje z serwisem film.org.pl. Ukończyła Szkołę Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie jako kierowniczka produkcji zrealizowała kilkanaście filmów krótkometrażowych, w tym nagradzane ZABICIE CIOTKI czy KIEDY RANNE WSTAJĄ ZORZE.

Natalia studiowała też Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim na specjalizacji medioznawczej. Obecnie zajmuje się promocją festiwali i projektów filmowych w Stowarzyszeniu FILMFORUM, gdzie pełni funkcję rzeczniczki prasowej.

Montażysta filmowy, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi (w latach 2012- 2015 wykładowca tejże uczelni). Jako montażysta pracował przy produkcji ponad 50 filmów, które zdobyły ponad 500 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. Wenecji, Paryżu, Palm Springs, Chicago, Lipsku, Clermont-Ferrand, Toronto. W swoim dorobku montażysty ma takie tytuły, jak: BOŻE CIAŁO (nominacja do Oscara 2020), OSTATNIA RODZINA, WSZYSTKIE NASZE STRACHY, ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW, TATA, ROVING WOMAN, SŁODKI KONIEC DNIA, SERCE MIŁOŚĆI. Współpracował ze Szkołą Wajdy oraz Szkołą Filmową w Katowicach. Twórca warsztatów dokumentalnych w Polsce i za granicą m.in. w Ułan Bator, Pekinie i Urzędowie.

Montażystka z 5-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w filmach dokumentalnych i reportażach. Wraz z Magdaleną Juszczyk zrealizowała m.in. docenione na festiwalach w Polsce i na świecie dokumenty POLACY DONBASU i WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ. Montowała też filmy, takie jak JAK ZOSTAĆ DOULĄ, TO BYŁ LIPIEC 1945 i AMAZONKI.

By skorzystać z warsztatów i wykładów z powyższymi ekspertami i ekspertkami, należy przeczytać regulamin i wypełnić formularz zgłoszeniowy do 14 kwietnia 2024. Inauguracja 8. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu została zaplanowana na 19 kwietnia 2024. Poniżej znajdziecie link do programu warsztatów.


Organizatorem Młodzieżowych Warsztatów Reportażu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami projektu są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.