Przejdź do treści

Poznaj opiekunów i wykładowców 10. edycji MASTERCLASS – Szkoły Filmowania!

Kto podzieli się swoją wiedzą z uczestnikami 10. edycji MASTERCLASS – Szkoły Filmowania? Grono opiekunów i wykładowców jak zwykle imponuje.

Trwa nabór na 10. edycję warsztatów filmu fabularnego MASTERCLASS – Szkoła Filmowania. Jeśli interesujecie się kinem i chcielibyście poznać tajniki popularnych zawodów filmowych, to fantastyczna okazja, by uczyć się od najlepszych! Wśród wykładowców i opiekunów 10. edycji znaleźli się m.in. laureaci Orłów i nagród na FPFF w Gdyni, a nawet członek Amerykańskiej Akademii Filmowej (!); współtwórcy takich tytułów, jak: CHŁOPI, BOGOWIE, BOŻE CIAŁO, OSTATNIA RODZINA, HIACYNT, TONIA, MIASTO 44 czy ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ. Wzięcie udziału w warsztatach, to także możliwość wystąpienia przed kamerą – w tym roku zajęcia z aktorstwa poprowadzi Mateusz Damięcki, który ostatnio błyszczał w roli Goldena w FURIOZIE.

Poniżej prezentujemy sylwetki tegorocznych opiekunów i wykładowców.

MASTERCLASS – Szkoła Filmowania: Opiekunowie grup

Zdobywczyni 19. Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Film oraz reżyser wielokrotnie nagradzanej NOCY WALPURGI, czyli Karolina Węglorz-Zima i Marcin Bortkiewicz, zaopiekują się grupami warsztatowymi w ramach tegorocznej edycji MASTERCLASS.

Karolina Węglorz-Zima to reżyserka i scenarzystka, która w 2016 roku ukończyła „Studio Prób” w Wajda School. Jej debiut PRZEPUSTKA w 2023 roku odwiedził wiele festiwali filmowych, m.in. Kultura nas ocali, WAMA Film Festival, Żubroffka, Młodzi i Film czy Bogoshorts. Zdobył też dwie Nagrody im. Jana Machulskiego, w tym dla najlepszego filmu. Zaangażowana społecznie – współtworzyła spoty Fundacji Gajusz w ramach kampanii społecznej 1%. W 2023 roku wyreżyserowała dla Kulczyk Foundation spot CZEŚĆ DZIEWCZYNY, opowiadający o kobietach, które uciekły do Polski przed wojną w Ukrainie. Od 2023 roku jest reżyserką programu AUTENTYCZNI.

Marcin Bortkiewicz to reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wajdy. Debiutował krótkometrażowym dokumentem NAUCZANIE POCZĄTKOWE. Jego PORTRET Z PAMIĘCI zrealizowany w Studio Munka w ramach programu „30 minut” był pokazywany w sekcji „Quinzaine des Realisateurs” na MFF w Cannes. W 2015 roku zadebiutował fabułą NOC WALPURGI, wyróżnioną m.in. Złotym Klakierem dla najdłużej oklaskiwanego filmu na FPFF w Gdyni. W ubiegłym roku do kin wszedł jego drugi pełen metraż pt. TONIA, który obecnie można obejrzeć m.in. na Netflix.

MASTERCLASS – Szkoła Filmowania: Wykładowcy 10. edycji

Podczas 10. edycji warsztatów MASTERCLASS młodzi warszawiacy będą poznawać podstawy pisania scenariuszy pod okiem scenarzysty HIACYNTA, czerpać wiedzę na temat pracy z kamerą i światłem od autora zdjęć do ULTIMA THULE, zgłębiać tajniki produkcji filmowej za sprawą II kierowniczki produkcji KONTROLI, uczyć się edycji materiałów wideo od montażysty BOŻEGO CIAŁA, rejestracji dźwięku na planie – od współtwórcy dźwięku do CHŁOPÓW, a aktorstwa – od Cezarego Baryki i Goldena z FURIOZY w jednej osobie. Przedstawiamy wykładowców 10. edycji MASTERCLASS:

Absolwent lingwistyki stosowanej i scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zwycięzca nagrody za scenariusz filmu HIACYNT podczas 46. FPFF w Gdyni. Współautor scenariusza do DETEKTYWA BRUNO (wyróżnienie w konkursie Script Pro, nagroda główna w ramach Script Wars, Złote Lwiątka podczas 47. FPFF w Gdyni). Scenarzysta filmu WYRWA na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, który miał premierę w marcu 2023 roku. Obecnie na premierę czeka współtworzony i pisany przez niego serial Canal+ STRANGE ANGELS.

Operator filmowy, absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Studiował fotografię na ASP w Warszawie. Członek SFP – Koła Młodych. Autor zdjęć do reklam, teledysków, filmów krótkometrażowych i fabularnych oraz kilkunastu pełnometrażowych dokumentów. Laureat m.in. Nagrody im. Jana Machulskiego, Angers Premiers Plans czy MFFK Żubroofka. Zadebiutował pełnometrażową produkcją ULTIMA THULE (Najlepszy Film Mikrobudżetowy na 48. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni) w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego.

Organizatorka produkcji wydarzeń kulturalnych, koordynatorka i II kierowniczka produkcji filmów, teledysków i seriali. Pracowała przy koprodukcji luksembursko-brytyjsko-polskiej filmu w reżyserii Kasi Adamik (prod. Film Produkcja, Wild Mouse Production) oraz filmie Daniela Jaroszka (prod. Next Film). Brała udział produkcji filmów i seriali dla TVP, TVN, czy Netflixa. Jako kierowniczka produkcji zrealizowała teledysk do utworu DLA MNIE TO JUZ KONIEC Kaśki Sochackiej i Korteza. Od lat związana ze Stowarzyszeniem Filmforum, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w branży filmowej. Od 2022 roku dyrektorka organizacyjna WAMA Film Festival.

Montażysta filmowy, członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi (w latach 2012- 2015 wykładowca tejże uczelni). Jako montażysta pracował przy produkcji ponad 50 filmów, które zdobyły ponad 500 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. Wenecji, Paryżu, Palm Springs, Chicago, Lipsku, Clermont-Ferrand, Toronto. W swoim dorobku montażysty ma takie tytuły, jak: BOŻE CIAŁO (nominacja do Oscara 2020), OSTATNIA RODZINA, WSZYSTKIE NASZE STRACHY, ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW, TATA, ROVING WOMAN, SŁODKI KONIEC DNIA, SERCE MIŁOŚĆI. Współpracował ze Szkołą Wajdy oraz Szkołą Filmową w Katowicach. Twórca warsztatów dokumentalnych w Polsce i za granicą m.in. w Ułan Bator, Pekinie i Urzędowie.

Reżyser dźwięku, absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, członek Polskiej Akademii Filmowej, laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2016 w kategorii Najlepszy Dźwięk. Marzenie o tworzeniu i realizacji dźwięku wyniknęło z połączenia jego kilku pasji – muzyki, teatru i nauk ścisłych. W 2009 roku podjął współpracę jako imitator efektów synchronicznych ze studiem Pro-Ton i dr hab. Krzysztofem Jastrzębiem. Tworząc efekty synchroniczne stał się współtwórcą dźwięku do ponad stu polskich i zagranicznych filmów oraz seriali, m.in. CHŁOPI, BOGOWIE, MIASTO 44, LOVING VINCENT, ŚLEPNĄC OD ŚWIATEŁ, WARSZAWIANKA. Jako operator dźwięku na planie pracował m. in. przy takich produkcjach jak: CZAS HONORU, RANCZO, DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA, STULECIE WINNYCH czy BĘDZIEMY MIESZKAĆ RAZEM.

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, odtwórca ról dubbingowych. Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Wystąpił w blisko 30 filmach pełnometrażowych, polskich i zagranicznych. Związany m.in. ze sceną Teatru Nowego, Współczesnego, Polonia, Syrena oraz teatrów impresaryjnych. 

W maju br. w CANAL + będzie miała miejsce premiera serialu PROSTA SPRAWA, w którym gra główną rolę. Obecnie przygotowuje się do występu w kolejnej części FURIOZY. Od 2015 roku prowadzi warsztaty filmowe dla młodzieży MASTERCLASS – Szkoła Filmowania.


Zainteresowani? Na wasze zgłoszenia czekamy do 14 kwietnia 2024! By zapisać się na warsztaty, wystarczy przeczytać regulamin i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Startujemy już 20 kwietnia, więc szybko sprawdzajcie poniższy program i rezerwujcie sobie czas! Zapraszamy!


Organizatorem programu MASTERCLASS – Szkoła Filmowania jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami projektu są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.