Przejdź do treści

Finał Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych podczas WAMA Film Festival

mała gala

Finał Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych podczas WAMA Film Festival

Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza tradycyjnie zwieńczyła tzw. Mała Gala, czyli uroczysty finał programów edukacyjnych. Podczas ceremonii rozdano certyfikaty i zaprezentowano spoty zrealizowane przez warsztatowiczów.

 

Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe dobiegły końca

W sobotę, 8 października 2022 roku, uczestnicy Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych zebrali się w olsztyńskim Multikinie, by wspólnie zobaczyć etiudy, które realizowali w oddzielnych grupach podczas trwających sześć dni zajęć. W tym roku młodzież z Polski, Ukrainy i innych europejskich krajów miała za zadanie nakręcić reklamy społeczne odnoszące się do hasła RZECZYWISTOŚĆ. Nad przebiegiem ich prac czuwali opiekunowie grup – Kordian Kądziela, Jakub Bastkowski, Tomasz Pyrak i Piotr Dylewski.

Moja grupa składała się z wybuchowej młodzieży ukraińskiej, litewskiej i polskiej. Większość uczestników miała kontakt z planem zdjęciowym po raz pierwszy w życiu. Podczas wspólnej pracy nie tylko zyskali nowe umiejętności, ale nawiązali też przyjaźnie i nauczyli się wspólnie stawiać czoła niespodziewanym problemom, które są nieodłącznym elementem realizacji filmów komentuje Dylewski.

PUWF

RZECZYWISTOŚĆ oczami warsztatowiczów

Podopieczni Piotra Dylewskiego zrealizowali spot społeczny na temat nieudolnego dążenia do perfekcji. W filmie młoda dziewczyna zmaga się w siedzącym w jej głowie „Panem Idealnym”.

Jest to historia oparta na przeżyciach uczestników. Scenariusz zrodził się w trakcie trwającej dwa dni burzy mózgów – dodaje opiekun warsztatów.

PUWF

Nie tylko jego grupa podeszła do tematu bardzo dojrzale i refleksyjnie. Warsztatowicze pracujący pod okiem Kordiana Kądzieli zrealizowali spot zwiększający świadomość chorób psychicznych, podopieczni Jakuba Bastkowskiego zwrócili uwagę na problem zatracania się we własnej rzeczywistości, a grupa Tomasza Pyraka skupiła się na temacie komunikacji międzyludzkiej.

Gotowe spoty każdej z grup zostaną opublikowane już niebawem na oficjalnym kanale YouTube i w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Filmforum.

Piotr Dylewski
Kordian Kądziela
Kuba Bastkowski

Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza stanowią kontynuację przedsięwzięcia realizowanego podczas WAMA Film Festival od 2015 roku przez Stowarzyszenie FILMFORUM. Partnerem przedsięwzięcia jest ukraińska organizacja CINEMAHALL.

Projekt finansowany jest z programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2022” Narodowego Centrum Kultury.