Przejdź do treści

Poznaliśmy laureatów 9. edycji WAMA Film Festival oraz nazwiska twórców nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego

WAMA

Poznaliśmy laureatów 9. edycji WAMA Film Festival

W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego odbyła się ceremonia finałowa 9. WAMA Film Festival. Zaprezentowano zrealizowany podczas festiwalu film warsztatowy, przedstawiono laureatów Konkursu Filmów Krótkich i Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych. Jury przyznało również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Wydarzenie uświetnił koncert Anny Marii Jopek.

Grand Prix dla filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata”

W tym roku na WAMA Film Festival zdecydowano się na odważny ruch. Zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych wybrała festiwalowa publiczność! Wrażenie na miarę Grand Prix zrobił na olsztyńskich widzach film „Lunana. Szkoła na końcu świata” w reżyserii Pawo Choyning Dorji.

lunana

„Kiedy obróci się dom” wielkim zwycięzcą festiwalu!

W Konkursie Filmów Krótkich oceniały dwa składy jurorskie. Jury Konkursu Filmów Krótkich, obradujące w składzie: Damian Kocur (przewodniczący), Mikołaj Lizut, Diana Dąbrowska oraz Stine Marie Solem oraz Jury Warmii i Mazur, w którym znaleźli się Mary Rumi, Stanisław Zawiśliński oraz Michał Rytel-Przełomiec.

Największe powody do radości miała Maria Ornaf, reżyserka filmu „Kiedy obróci się dom”. Jej dzieło zostało uhonorowane Nagrodą Jury Warmii i Mazur im. Anny Wasilewskiej za film, który w sposób przejmujący i spójny przedstawia wnętrze młodej osoby, będącej ofiarą skrajnie dysfunkcyjnej rodziny.

Twórczyni odebrała też nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii reżyseria. Nominowany został również montażysta filmu Alan Zejer.

WAMA

"Martwe małżeństwo" z Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich

Grand Prix w Konkursie Filmów Krótkich zdobył film „Martwe małżeństwo” w reżyserii Michała Toczka. Jury uzasadniło swój wybór słowami:

Za piękno i prostotę, która ostatecznie sprowadza się do ważnej egzystencjalnej myśli: czasem trzeba po prostu umrzeć, żeby móc żyć.

Przyznano także Wyróżnienie Honorowe dla filmu „Martwy punkt”, który wyreżyserowała Patrycja Polkowska.

WAMA

Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego

Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także nominacje do 18. Nagród im. Jana Machulskiego. Poniżej prezentujemy pełną listę nominowanych twórców:

  • w kategorii „Najlepsza Reżyseria” – Maria Ornaf za film KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM,
  • w kategorii „Najlepszy Scenariusz” – Patrycja Polkowska za film MARTWY PUNKT, reż. Patrycja Polkowska,
  • w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” – Tomasz Pawlik za film MARTWE MAŁŻEŃSTWO, reż. Michał Toczek,
  • w kategorii „Najlepszy Montaż” – Alan Zejer za film KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM, reż. Maria Ornaf,
  • w kategorii „Najlepsza Aktorka” – Ewa Konstancja Bułhak za film TYLKO DO ŚWITU, reż. Eliza Godlewska i Alan Ruczyński,
  • w kategorii „Najlepszy Aktor” – Adam Borysowicz oraz Ignacy Liss za film FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA, reż. Jakub Radej,
  • w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” – TEN OBRAZEK JEST BARDZO ŁADNY, reż. Jakub Ciosiński,
  • w kategorii „Najlepszy Film Animowany” – KOT, reż. Zofia Strzelecka.

Nagrody im. Jana Machulskiego zostaną przyznane podczas tegorocznej edycji festiwalu CINEMAFORUM, która odbędzie się w dniach 2-6 listopada 2022 w kinie Atlantic w Warszawie.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.