Przejdź do treści

Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza wystartowały w Olsztynie!

W niedzielę, 1 października, ruszyła kolejna edycja warsztatów filmowych dla młodzieży, które organizujemy od 2015 roku. W Olsztynie spotkali się młodzi ludzie z Polski, Ukrainy i Francji.

Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza to kontynuacja przedsięwzięcia organizowanego przez Stowarzyszenie FILMFORUM oraz ukraińską organizację CinemaHall od 9 lat. W tym roku młodzi filmowcy z Polski i Ukrainy zaprosili do współpracy początkujących twórców z francuskiego stowarzyszenia Kinographe, by wspólnie stworzyć krótkie, nowoczesne formy filmowe skupione wokół tematyki wielokulturowości, relacji sąsiedzkich oraz narodowych tradycji i obyczajów.

Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza – inauguracja 9. edycji

Podczas inauguracji w galerii Liceum Plastycznego im. Erica Mendelsohna uczestników powitali: Anna Andriushchenko – koordynatorka programów edukacji filmowej oraz opiekunowie tegorocznych grup warsztatowych Ania Morawiec i Tomasz Pyrak. Zaraz po spotkaniu organizacyjnym, mentorzy przeszli do działania. Wspólnie z młodzieżą przeanalizowali szereg filmów krótkometrażowych, dyskutując o charakterystycznych cechach tej formy.

– W filmie nie zawsze chodzi o film – wyjaśnia Ania Morawiec. – Dla mnie ważniejsze jest odnajdywanie, dzięki procesowi tworzenia filmu, swojego plemienia. Liczy się spotkanie z drugim człowiekiem, jedna, choćby krótka, ale ważna i szczera rozmowa. Tak pracuję z młodzieżą, do takiej filozofii twórczości ich zachęcam.

Intensywny tydzień przed uczestnikami warsztatów

Przed uczestnikami warsztatów intensywny tydzień pracy, podczas którego będą dyskutować o swoich pomysłach, pisać scenariusze, przygotowywać plan zdjęciowy oraz uczyć się obsługi sprzętu, by z końcem tygodnia móc samodzielnie chwycić za kamery. Efekty ich działań będziemy mogli podziwiać już w sobotę 7 października podczas gali finałowej programów edukacyjnych towarzyszących WAMA Film Festival w Olsztynie.


Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

„Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza” finansuje Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2023”.

Projekt współfinansuje Unia Europejska.

Partnerami edukacyjnymi warsztatów są CinemaHall (Ukraina) i Kinographe (Francja).