Przejdź do treści

Wystartowała 7. edycja Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

mwr

Ruszyła kolejna edycja Młodzieżowych Warsztatów Reportażu, podczas których przyszli dziennikarze i dokumentaliści spotkają się profesjonalistami z branży filmowej.

W sobotę, 6 maja 2023 roku, odbyła się inauguracja 7. edycji Młodzieżowych Warsztatów Reportażu. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie uczestników powitał dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak.

Pierwszym ekspertem, który poprowadził warsztat dla młodzieży, był operator telewizyjny Mateusz Górny. Przybliżył on uczestnikom tajniki pracy ze sprzętem do rejestracji obrazu. W sobotni wieczór obył się też wykład poświęcony tworzeniu scenariuszy filmów dokumentalnych i reportaży poprowadzony przez uznaną dokumentalistkę Marię Zmarz-Koczanowicz.

Zajęcia z Panią Marią zainspirowały mnie do włączenia szóstego zmysłu. Zmysłu obserwatora. Aby znaleźć temat, trzeba podążać za bohaterem i patrzeć na świat jego oczyma – skomentowała spotkanie z mentorką jedna z uczestniczek Młodzieżowych Warsztatów Reportażu, Agata Pokojska.

W niedzielę młodzież spotkała się z Simone Lipińską na warsztacie dotyczącym przygotowania produkcji filmowej.

Wczorajsze warsztaty były dla mnie wielką frajdą. To bardzo kreatywna, zaangażowania i pracowita młodzież, która nie boi się nowych wyzwań. A to jest najważniejsze kiedy chce się stawiać pierwsze kroki w pracy w filmie – skomentowała producentka.

W nadchodzących tygodniach na uczestników czekają kolejne spotkania ze specjalistami i wykłady poświęcone m.in. scenopisarstwu, montażowi, pracy z kamerą czy promocji dokumentów i reportaży. Przed nimi również praca w zespołach oraz tworzenie własnych etiud filmowych pod okiem docenionych reżyserek Julii Popławskiej i Vity Marii Drygas.

Efekty swojej pracy uczestnicy Młodzieżowych Warsztatów Reportażu będą prezentować na uroczystym podsumowaniu projektu, które obędzie się 11 czerwca 2023 roku.


Organizatorem programów edukacji filmowej jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami Młodzieżowych Warsztatów Reportażu są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Studenckie Stowarzyszenie Filmowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.