Przejdź do treści

Ruszyła 9. edycja warsztatów filmu fabularnego „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”

masterclass główne

Za nami pierwszy weekend zajęć w ramach 9. edycji programu „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”. Cykl spotkań otworzyły wykłady dotyczące tworzenia scenariuszy, produkcji filmowej i aktorstwa. Pierwsza z grup wystartowała także z pracami nad swoją krótkometrażową etiudą.

5 maja w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie odbyła się inauguracja warsztatów filmu fabularnego „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”. W program wprowadził uczestników dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak.

Pierwszy wykład był poświęcony tajnikom tworzenia scenariuszy filmowych. Poprowadził go nagrodzony na festiwalu w Gdyni scenarzysta Marcin Ciastoń.

Spotkanie z młodzieżą, która fascynuje się filmem i procesem jego powstania, było dla mnie odświeżającym doświadczeniem. Cieszę się, że mogłem porozmawiać z nimi o tworzeniu scenariusza i podzielić się moim wglądem w proces twórczy – powiedział Ciastoń po spotkaniu z młodzieżą.

 W sobotę i niedzielę grupa warsztatowiczów pod opieką Piotra Dylewskiego rozpoczęła prace nad swoim krótkim filmem. Te dwa pracowite dni objęły pitchingi pomysłów uczestników, burzę mózgów, wybór finalnego projektu oraz tworzenie scenariusza etiudy, którą grupa nakręci w ramach warsztatów. Druga grupa, której opiekunką jest Anna Morawiec, rozpocznie prace nad swoim krótkim metrażem już w przyszły weekend.

W niedzielny wieczór młodzież spotkała się natomiast z Wojciechem Solarzem, który przybliżył, jak wygląda praca z kamerą z perspektywy aktora, a także z Simone Lipińską na warsztacie poświęconym przygotowaniu produkcji filmowej.

Wczorajsze warsztaty były dla mnie wielką frajdą. To bardzo kreatywna, zaangażowania i pracowita młodzież, która nie boi się nowych wyzwań. A to jest najważniejsze kiedy chce się stawiać pierwsze kroki w pracy w filmie – skomentowała producentka.

To oczywiście dopiero początek, bo przed uczestnikami MASTERCLASSÓW  jeszcze prawie pięć tygodni, podczas których będą mogli rozwijać swoje projekty filmowe i spotkać kolejnych ekspertów. Czekają na nich m.in. zajęcia praktyczne z realizacji obrazu z Andrzejem Wolfem oraz wykład na temat montażu i postprodukcji prowadzony przez Marcina Kota Bastkowskiego.

Uroczysty finał, podczas którego uczestnicy zaprezentują swoje etiudy filmowe, odbędzie się w niedzielę 11 czerwca 2023 roku.


Organizatorem programów edukacji filmowej jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami projektu „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

warszawa