Przejdź do treści

KAMERALNE LATO

PROJEKTY

Międzynarodowe Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO

lokalizacja:
Radom

koordynacja:

Łukasz Adamski
dyrektor artystyczny festiwalu

Bartosz Bednarczyk
dyrektor organizacyjny festiwalu

więcej informacji:
kameralnelato.pl

Międzynarodowe Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to festiwal organizowany nieprzerwanie od 2008 roku w Radomiu. W jego ramach odbywają się konkursy filmowe, nowatorskie warsztaty dla młodzieży, imprezy i pokazy plenerowe oraz liczne wydarzenia towarzyszące. Celem festiwalu jest szeroko rozumiana promocja kina i edukacja filmowa. Na przestrzeni lat KAMERALNE LATO przeszło transformację z niewielkiego festiwalu skupionego głównie na terenie Radomia, do jednego z najważniejszych wydarzeń filmowych na terenie Mazowsza o wymiarze ponadnarodowym. 

SEKCJA EDUKACYJNA
Naczelną ideą projektów edukacyjnych realizowanych w ramach KAMERALNEGO LATA jest wychowywanie młodzieży poprzez kontakt ze sztuką. Warsztaty filmowe są też okazją, by pod okiem uznanych twórców i zawodowców od techniki filmowej przejść całą drogę powstawania filmu – od pomysłu do postprodukcji. Podzieleni na grupy adepci sztuki filmowej, przy użyciu profesjonalnego sprzętu realizują filmy krótkometrażowe, które następnie prezentują podczas uroczystego pokazu na gali zamknięcia festiwalu.

W trakcie warsztatów międzynarodowych, realizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej, młodzież z różnych krajów Europy nie tylko stawia pierwsze kroki na planie zdjęciowym. Projekt TOGETHERjest także okazją do integracji międzykulturowej, spojrzenia na sztukę i kwestię społeczne z perspektywy rówieśników z innych zakątków kontynentu, a także zdobycia cennych doświadczeń w obszarze współpracy w grupie.

Projekt ABC Pracy z Kamerą ma na celu wyrównywanie szans w dostępie do działań społeczno-kulturalnych młodzieży z mniejszych ośrodków, która pragnie rozwijać swoją kreatywność przy jednoczesnym zdobywaniu umiejętności i podnoszeniu kwalifikacji. Za pośrednictwem sztuki filmowej podejmowane są działania profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzieży, wychowawców oraz lokalnych organizacji i instytucji. Warsztaty od lat organizowane są we współpracy z mazowiecką Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, która zapewnia zaplecze organizacyjne i wsparcie logistyczne podczas realizowanych szkoleń.

SEKCJA BRANŻOWA
SCRIPTMARKET.PRO to wydarzenie towarzyszące FREEDOM Film Festival, przeznaczone dla młodej branży audiowizualnej, które stanowi płaszczyznę do wymiany informacji oraz platformę do nawiązywania współpracy w zakresie produkcji i koprodukcji pełnometrażowych filmów fabularnych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów mikrobudżetowych, realizowanych przez młodych reżyserów i producentów kreatywnych.

Celem SCRIPTMARKET.PRO jest stworzenie młodej branży filmowej możliwości podniesienia potencjału produkcyjnego i dystrybucyjnego realizowanych filmów oraz zwiększenia obecności młodych twórców w kinach. Projekt umożliwia wymianę wiedzy, kontaktów, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy młodymi scenarzystami, reżyserami, producentami oraz przedstawicielami instytucji finansujących produkcję filmową.

SEKCJA KONKURSOWA
W ramach Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO odbywają się też dwa przeglądy o charakterze konkursowym – HYDE PARK oraz WYSOKIE LOTY. Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK to przestrzeń dla twórców, którzy bawią się kinem, tworząc nietuzinkowe, przewrotne, wymykające się jednoznacznym definicjom krótkie formy filmowe. Prezentowaną podczas przeglądu radosną twórczość ocenia i nagradza festiwalowa publiczność. Ogólnopolski Konkurs Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY jest skierowany do twórców, którzy nie ukończyli 20. roku życia. Poniżej „dwudziestki” są też same filmy – w konkursie biorą udział krótkie metraże do 20 minut. Wśród jurorów zasiadają młodzi twórcy i edukatorzy filmowi, którzy nie tylko oceniają prace młodzieży, ale także doradzają młodym filmowcom w kwestii ich artystycznego rozwoju.

POKAZY SPECJALNE
KAMERALNE LATO stanowi niebywałą okazję do doświadczania kina w iście amerykańskim stylu. Corocznie w dniu otwarcia w ramach festiwalu organizowane jest kino samochodowe, gdzie seans poprzedza wstęp znanego filmoznawcy.

Stałym elementem KAMERALNEGO LATA są również pokazy plenerowe „Niebo nad Radomiem”, podczas których mieszkańcy miasta mają okazję obejrzeć klasyki kina na dużym ekranie oraz spotkać związane z nimi gwiazdy filmowe, uczestniczące w dyskusjach po projekcjach.

Nie brakuje też wydarzeń towarzyszących, takich jak koncerty, pikniki oraz spotkania filmowe dla dzieci.

AKTUALNOŚCI | KAMERALNE LATO - FILMFORUM Events

statuetki

Prezentujemy laureatów 2. edycji FREEDOM Film Festival

W sobotni wieczór, 8 lipca 2023, odbyła się gala finałowa 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO oraz towarzyszącego im FREEDOM Film Festival. Poznaliśmy nazwiska zwycięzców we wszystkich trzech konkursach.

AKTUALNOŚCI | KAMERALNE LATO - FILMFORUM Edu

ARCHIWUM | 13. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO

Na 13.  edycję Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO złożyło się na kilkadziesiąt wydarzeń programowych, adresowanych do zróżnicowanych grup odbiorców – w tym: 2 konkursy filmowe, międzynarodowe warsztaty filmowe FAST – Film Art for Social Transformation, spotkania z filmowcami w ramach cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW, warsztaty filmowe ABC PRACY PRZED KAMERĄ oraz panele dyskusyjne, wykłady i spotkania branżowe w ramach SCRIPTMARKET.PRO.

Do tegorocznych konkursów KAMERALNEGO LATA zgłoszono 175 filmów w tym 142 do Konkursu Głównego, a 33 do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Komisja selekcyjna zakwalifikowała 20 filmów do Konkursu Głównego oraz 16 do konkursu HYDE PARK. Zwycięzca Konkursu Głównego – „Wielki Strach” Pawliny Carlucci Sforzy – otrzymał ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Międzynarodowe Warsztaty Filmowe FAST - Film Art for Social Transformation i Warsztaty ABC PRACY Z KAMERĄ

Po raz kolejny podczas KAMERALNEGO LATO odbyły się dwa cykle warsztatowe skierowane do osób o zróżnicowanym poziomie wiedzy i doświadczenia filmowego. Międzynarodowe Warsztaty Filmowe FAST – Film Art for Social Transformation były skierowane zarówno do Polaków, jak i gości z zagranicy – Francji, Niemiec i Włoch. Specjaliści z poszczególnych dziedzin przeprowadzili uczestników przez kolejne etapy produkcji filmu – od pracy nad rozwojem pomysłu do finalnej premiery gotowego filmu. Z kolei Warsztaty ABC PRACY Z KAMERĄ były przeznaczone dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie filmowym. Owocem tych zmagań stała się realizacja reklam społecznych dotyczących tematyki hejtu w Internecie, rasizmu, uważnego zachowania na drodze czy alkoholizmu.

Niebo nad Radomiem

Nieodłączną częścią festiwalu są pokazy plenerowe NIEBO NAD RADOMIEM, które w tym roku były poświęcone klasyce kina policyjnego. W programie znalazły się takie hity jak „Siedem” Davida Finchera czy „Infiltracja” Martina Scorsese. Pierwszy raz uczestnicy mogli wziąć udział w kinie samochodowym – na parkingu Centrum Handlowego przy ul. Andrzeja Struga 60C obejrzeli „Fargo” braci Coen.

Sekcja Industry - SCRIPTMARKET.PRO

Kolejnym elementem festiwalu był SCRIPTMARKET.PRO, w ramach którego miały miejsce branżowe wykłady, panele oraz pitchingi. Wydarzenie było platformą do wymiany wiedzy i kontaktów oraz nawiązywania współpracy między młodymi twórcami a przedstawicielami instytucji finansujących. W ramach trzydniowej sekcji odbyło się m.in. na seminarium o finansowaniu produkcji filmowej, debata scenarzystów, panele o współpracy z producentem kreatywnym i drodze reżyserów do swojego pełnometrażowego debiutu, spotkanie dotyczące promowania filmów w czasie pandemii COVID-19, szkolenie z prowadzenia pitchingu oraz pitchingi scenariuszy i projektów filmowych w developmencie. Dzięki wsparciu Radomskich Klasyków i Stowarzyszenia Mleczna Droga filmowcy odwiedzili również ciekawe lokacje Radomia i okolic w ramach FILMOWEGO RADOMIA.

13. edycja KAMERALNEGO LATA miała miejsce w dniach 9 – 15 sierpnia 2020 r.

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych było Stowarzyszenie FILMFORUM.

Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon, a partnerem logistycznym KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

ARCHIWUM | 12. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO

Podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO organizatorzy zaprezentowali najbardziej rozbudowany program wydarzeń skierowanych do przedstawicieli branży filmowej, jaki miał do tej pory miejsce w Radomiu.

12. edycja KAMERALNEGO LATA to nie tylko aż 100 punktów programu, skumulowanych w ciągu 8 dni wydarzenia. Podczas festiwalu zaplanowano również czterodniowy cykl spotkań skierowanych do młodych twórców filmowych oraz profesjonalistów branży – reżyserów, scenarzystów, producentów i dystrybutorów.

Wydarzenia towarzyszące

SPOT - Social Pictures of Today

W międzynarodowej wymianie młodzieży „SPOT – Social Pictures of Today” wzięło udział 60 uczestników z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. Grupy warsztatowe kompleksowo opracowały własne krótkometrażowe produkcje od pomysłu do premiery, w oparciu o profesjonalne zaplecze technologiczne zapewnione przez firmę CANON i możliwość współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami. 

Czytaj więcej…

Sekcja Industry

Do Radomia przybyli liczni goście ze świata filmowego – biuro festiwalowe raportowało obecność ponad 120 osób zakwalifikowanych do otrzymania akredytacji branżowej. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele regionalnych funduszy filmowych z całej Polski, a także reprezentanci największych firm dystrybucyjnych w kraju.

Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019

projekt zainicjowany przez mieszkańców Radomia pochodzących z północno-wschodniej części miasta. W ramach projektu zostanie zorganizowanych sześć wydarzeń artystycznych i kulinarnych, poświęconych prezentacji oryginalnej kultury wybranych krajów oraz unikalnych regionów Polski.

12. edycja KAMERALNEGO LATA miała miejsce w dniach 6 – 13 lipca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia było FILMFORUM, a głównym współorganizatorem Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Współorganizatorami wydarzenia byli także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji KulturyMiasta RadomPolskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Partnerem logistycznym przedsięwzięcia jest KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner Radom, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.

Partnerami branżowymi wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów AudiowizualnychMazovia Warsaw Film CommissionDolnośląskie Centrum FilmoweWroclaw Film Commission i StoryLab.pro.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W działaniach organizacyjnych wesprą Festiwal: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.