Przejdź do treści

KAMERALNE LATO

PROJEKTY

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO

lokalizacja:
Radom

koordynacja:

Łukasz Adamski
dyrektor artystyczny festiwalu

Bartosz Bednarczyk
dyrektor organizacyjny festiwalu

więcej informacji:
kameralnelato.pl

KAMERALNE LATO to przedsięwzięcie będące połączeniem rozbudowanych warsztatów filmowych dla młodzieży (wykłady teoretyczne i szkolenia praktyczne), z panelami dyskusyjnymi, otwartymi pokazami filmowymi, konkursami filmowymi oraz innowacyjnymi formami edukacji społecznej.

Celem projektu jest podjęcie, za pośrednictwem sztuki filmowej, działań profilaktycznych skierowanych do dzieci, młodzieży, wychowawców oraz lokalnych organizacji i instytucji. Idea projektu polega na wychowaniu młodzieży poprzez kontakt ze sztuką. Zadaniem projektu jest także wyrównywanie szans w dostępie do działań społeczno-kulturalnych młodzieży z mniejszych ośrodków, która pragnie rozwijać swoją kreatywność przy jednoczesnym zdobywaniu umiejętności i podnoszeniu kwalifikacji.

W ramach imprezy odbywają się dwa konkursy filmowe:

Do Konkursu Głównego Festiwalu można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne (do 40 minut) wyprodukowane przez zawodowych twórców filmowych lub studentów i absolwentów szkół artystycznych. Filmy wybrane w wyniku selekcji powalczą o Nagrodę Główną – ZŁOTEGO ŁUCZNIKA.

Celem Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK jest promocja początkujących filmowców amatorów oraz prezentacja filmów krótkometrażowych, które nie mieszczą się w standardowej klasyfikacji gatunkowej.

W programie festiwalu znajdą się także – jak co roku – otwarte warsztaty filmowe dla młodzieży, pokazy plenerowe, spotkania ze specjalistami z poszczególnych dziedzin filmowych, wystawy oraz sekcja dziecięca, prezentująca klasykę polskiej animacji.

Warsztaty filmowe KAMERALNEGO LATA to okazja, by pod okiem uznanych twórców i profesjonalnych techników planu filmowego przejść całą drogę powstawania filmu – od pomysłu do publicznej, uroczystej premiery podczas gali zamknięcia festiwalu. Dwie grupy młodych adeptów sztuki filmowej, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, zrealizują filmy krótkometrażowe i będą mieli okazję stworzyć zgraną ekipę.

Warsztaty od lat organizowane są we współpracy z mazowiecką Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, która zapewnia zaplecze organizacyjne i wsparcie logistyczne podczas realizowanych szkoleń. Wielką atrakcją jest również realizacja scen plenerowych z udziałem jednostek specjalnych Policji i profesjonalnych kaskaderów.

AKTUALNOŚCI | KAMERALNE LATO - FILMFORUM Events

Wolontariat (1)

Kameralne Lato zaprasza na wolontariat!

Wolontariusze festiwalu KAMERALNE LATO mają szansę przeżyć niezapomnianą przygodę, poznać fantastycznych ludzi i zdobyć doświadczenie przy organizacji międzynarodowego wydarzenia filmowego. Na zgłoszenia czekamy tylko do 21 czerwca 2022 r.!

AKTUALNOŚCI | KAMERALNE LATO - FILMFORUM Edu

ABC-2022 (5)

Ruszyły zapisy na warsztaty ,,ABC PRACY Z KAMERĄ”!

Festiwal KAMERALNE LATO w Radomiu to unikalne wydarzenie łączące specjalistówz branży filmowej z fanami niezależnego młodego kina i osób, które myślą o karierze w świecie filmu. Właśnie rusza nabór na bezpłatne warsztaty ,,ABC PRACY Z KAMERĄ” będące szansą na zdobycie pierwszych doświadczeń w pracy na planie filmowym.
together_warsztaty_nabor (2)

Warsztaty w Radomiu szansą na start w branży filmowej!

Inspirująca przestrzeń miejska Radomia, młodzież którą łączy wspólna pasja i kreatywna praca z doświadczonymi ekspertami. Warsztaty „TOGETHER - ToGetThere” mogą stać się dla uczestników przepustką do świata filmu. Zgłoszenia trwają do 12 czerwca!

ARCHIWUM | 13. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO

Na 13.  edycję Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO złożyło się na kilkadziesiąt wydarzeń programowych, adresowanych do zróżnicowanych grup odbiorców – w tym: 2 konkursy filmowe, międzynarodowe warsztaty filmowe FAST – Film Art for Social Transformation, spotkania z filmowcami w ramach cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW, warsztaty filmowe ABC PRACY PRZED KAMERĄ oraz panele dyskusyjne, wykłady i spotkania branżowe w ramach SCRIPTMARKET.PRO.

Do tegorocznych konkursów KAMERALNEGO LATA zgłoszono 175 filmów w tym 142 do Konkursu Głównego, a 33 do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK. Komisja selekcyjna zakwalifikowała 20 filmów do Konkursu Głównego oraz 16 do konkursu HYDE PARK. Zwycięzca Konkursu Głównego – „Wielki Strach” Pawliny Carlucci Sforzy – otrzymał ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Międzynarodowe Warsztaty Filmowe FAST - Film Art for Social Transformation i Warsztaty ABC PRACY Z KAMERĄ

Po raz kolejny podczas KAMERALNEGO LATO odbyły się dwa cykle warsztatowe skierowane do osób o zróżnicowanym poziomie wiedzy i doświadczenia filmowego. Międzynarodowe Warsztaty Filmowe FAST – Film Art for Social Transformation były skierowane zarówno do Polaków, jak i gości z zagranicy – Francji, Niemiec i Włoch. Specjaliści z poszczególnych dziedzin przeprowadzili uczestników przez kolejne etapy produkcji filmu – od pracy nad rozwojem pomysłu do finalnej premiery gotowego filmu. Z kolei Warsztaty ABC PRACY Z KAMERĄ były przeznaczone dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie filmowym. Owocem tych zmagań stała się realizacja reklam społecznych dotyczących tematyki hejtu w Internecie, rasizmu, uważnego zachowania na drodze czy alkoholizmu.

Niebo nad Radomiem

Nieodłączną częścią festiwalu są pokazy plenerowe NIEBO NAD RADOMIEM, które w tym roku były poświęcone klasyce kina policyjnego. W programie znalazły się takie hity jak „Siedem” Davida Finchera czy „Infiltracja” Martina Scorsese. Pierwszy raz uczestnicy mogli wziąć udział w kinie samochodowym – na parkingu Centrum Handlowego przy ul. Andrzeja Struga 60C obejrzeli „Fargo” braci Coen.

Sekcja Industry - SCRIPTMARKET.PRO

Kolejnym elementem festiwalu był SCRIPTMARKET.PRO, w ramach którego miały miejsce branżowe wykłady, panele oraz pitchingi. Wydarzenie było platformą do wymiany wiedzy i kontaktów oraz nawiązywania współpracy między młodymi twórcami a przedstawicielami instytucji finansujących. W ramach trzydniowej sekcji odbyło się m.in. na seminarium o finansowaniu produkcji filmowej, debata scenarzystów, panele o współpracy z producentem kreatywnym i drodze reżyserów do swojego pełnometrażowego debiutu, spotkanie dotyczące promowania filmów w czasie pandemii COVID-19, szkolenie z prowadzenia pitchingu oraz pitchingi scenariuszy i projektów filmowych w developmencie. Dzięki wsparciu Radomskich Klasyków i Stowarzyszenia Mleczna Droga filmowcy odwiedzili również ciekawe lokacje Radomia i okolic w ramach FILMOWEGO RADOMIA.

13. edycja KAMERALNEGO LATA miała miejsce w dniach 9 – 15 sierpnia 2020 r.

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych było Stowarzyszenie FILMFORUM.

Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon, a partnerem logistycznym KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

ARCHIWUM | 12. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO

Podczas 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO organizatorzy zaprezentowali najbardziej rozbudowany program wydarzeń skierowanych do przedstawicieli branży filmowej, jaki miał do tej pory miejsce w Radomiu.

12. edycja KAMERALNEGO LATA to nie tylko aż 100 punktów programu, skumulowanych w ciągu 8 dni wydarzenia. Podczas festiwalu zaplanowano również czterodniowy cykl spotkań skierowanych do młodych twórców filmowych oraz profesjonalistów branży – reżyserów, scenarzystów, producentów i dystrybutorów.

Wydarzenia towarzyszące

SPOT - Social Pictures of Today

W międzynarodowej wymianie młodzieży „SPOT – Social Pictures of Today” wzięło udział 60 uczestników z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. Grupy warsztatowe kompleksowo opracowały własne krótkometrażowe produkcje od pomysłu do premiery, w oparciu o profesjonalne zaplecze technologiczne zapewnione przez firmę CANON i możliwość współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami. 

Czytaj więcej…

Sekcja Industry

Do Radomia przybyli liczni goście ze świata filmowego – biuro festiwalowe raportowało obecność ponad 120 osób zakwalifikowanych do otrzymania akredytacji branżowej. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele regionalnych funduszy filmowych z całej Polski, a także reprezentanci największych firm dystrybucyjnych w kraju.

Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019

projekt zainicjowany przez mieszkańców Radomia pochodzących z północno-wschodniej części miasta. W ramach projektu zostanie zorganizowanych sześć wydarzeń artystycznych i kulinarnych, poświęconych prezentacji oryginalnej kultury wybranych krajów oraz unikalnych regionów Polski.

12. edycja KAMERALNEGO LATA miała miejsce w dniach 6 – 13 lipca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia było FILMFORUM, a głównym współorganizatorem Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Współorganizatorami wydarzenia byli także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji KulturyMiasta RadomPolskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Partnerem logistycznym przedsięwzięcia jest KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner Radom, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.

Partnerami branżowymi wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów AudiowizualnychMazovia Warsaw Film CommissionDolnośląskie Centrum FilmoweWroclaw Film Commission i StoryLab.pro.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W działaniach organizacyjnych wesprą Festiwal: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.