Przejdź do treści

SPOT – SOCIAL PICTURES OF TODAY

SPOT - SOCIAL PICTURES OF TODAY

7-13 lipca 2019 r.

W programie „SPOT – Social Pictures of Today” wzięło udział 60 uczestników z Polski, Francji, Włoch i Niemiec. Inicjatorami projektu byli młodzi ludzie, działający pod opieką organizacji partnerskich, w których realizują swoje pasje związane z filmem. Młodzież zrealizowała autorski projekt z zakresu pozaformalnej edukacji rówieśniczej, który pozwolił uczestnikom nie tylko wymienić się doświadczeniami filmowymi z kolegami z innych krajów, ale także wypracować wymierne efekty społeczne.

Grupy warsztatowe kompleksowo opracowały własne krótkometrażowe produkcje od pomysłu do premiery, w oparciu o profesjonalne zaplecze technologiczne zapewnione przez firmę CANON i możliwość współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami. Podczas warsztatów powstały reklamy społeczne poruszające palące zagadnienia współczesnego świata takie jak: zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu i zażywania substancji psychoaktywnych; bezpieczeństwo na drodze; agresja i przemoc rówieśnicza oraz cyberzagrożenia i uzależnienia cyfrowe.

Filmy zrealizowane przez uczestników projektu są wykorzystywane w prowadzonych przez organizatorów kampaniach, przeciwdziałających niekorzystnym zjawiskom społecznym dotykającym europejskiej młodzieży.

ARCHIWUM: SPOT - SOCIAL PICTURES OF TODAY

Uczestnicy międzynarodowych warsztatów filmowych SPOT – Social Pictures of Today realizowanych w trakcie 12. edycji festiwalu KAMERALNE LATO w Radomiu stworzyli serię krótkich filmów o tematyce profilaktycznej i prewencyjnej. 

W bardzo czytelny sposób przedstawili niebezpieczne sytuacje, w jakich mogą znaleźć się młodzi uczestnicy ruchu drogowego, nieuważni kierowcy, osoby nadużywające alkoholu lub młodzież uzależniona od korzystania z telefonów.

SmartStop#1

Miłość może przenosić góry. Może też przezwyciężyć śmierć, jak w najsłynniejszym dramacie Williama Szekspira… Lepiej jednak nie przekonywać się o tym na własnej skórze. Okazywanie sobie uczuć podczas jazdy samochodem nie jest najlepszym pomysłem – są ku temu lepsze okazje. Trafnie zobrazowali to w swoim filmie uczestnicy międzynarodowych warsztatów SPOT – Social Pictures of Today.

SmartStop#2

Nie wyobrażamy już sobie naszego codziennego życia bez smartfona. Są jednak sytuacje, w których lepiej go zablokować, wrzucić na dno torebki i skupić się na otoczeniu – „Use your head, not your phone”. Krótki film o zagrożeniu płynącym z korzystania z telefonu podczas jazdy samochodem nakręcili nasi warsztatowicze.

SmartStop#3

Letni, upalny dzień. Znajomi, wakacyjna atmosfera beztroski, zabawa, wycieczka nad wodę. Brzmi jak plan idealny! Jednak czy został zrealizowany? Przekonamy się o tym oglądając wstrząsający, poruszający wyobraźnię film nakręcony podczas warsztatów SPOT – Social Pictures of Today.

Social media / social life

Uzależnienie od mediów społecznościowych, komputera i smartfona to palący problem dzisiejszych czasów. Wyidealizowany internetowy świat, nieustająca potrzeba osiągnięcia sukcesu, lajki, subskrypcje i komentarze – stają się substytutem szczerej rozmowy, pochwały od rodzica i zwykłych międzyludzkich interakcji. Coraz częściej nie potrafimy konfrontować się z realnymi problemami. Lepiej odłożyć na jakiś czas mobilne urządzenia, zanim ominie nas prawdziwe życie. Warsztatowicze w artystyczny sposób zaprezentowali wizję świata ogarniętego przez ludzi uzależnionych od Internetu.

It’s not always funny

Nadużywanie alkoholu prowadzi czasem do sytuacji, o których najchętniej chcielibyśmy zapomnieć. Hasło „Żyje się tylko raz!” przyświeca wielu imprezowiczom i pijackie ekscesy uchodzą im na sucho. Niestety w wielu przypadkach szalona, szampańska impreza nie kończy się z chwilą wytrzeźwienia. Wstyd i zażenowanie przychodzą później. Z pozoru niewinne wybryki mają często tragiczne skutki. Kilka poruszających historii przedstawili w filmie uczestnicy warsztatów.

Break the chain

Dokonywanie i nawoływanie do przemocy fizycznej lub słownej jest przestępstwem. Mowa nienawiści, hejt w sieci, dręczenie i prześladowanie – nie pozwól by dotknęło to Ciebie lub Twoich bliskich! Złe doświadczenia odciskają się w psychice na długo. Problem, z którym często boryka się młodzież poruszyli warsztatowicze w filmie „Break the chain”.

organizator:
Stowarzyszenie FILMFORUM

współorganizatorzy:
KINOGRAPHE (Francja)
Associazione Cinematografica e Culturale Laboratorio dei Sogni (Włochy)
Offener Kanal Magdeburg (Niemcy)

partner technologiczny:
Canon Polska

Projekt “SPOT – Social Pictures Of Today” realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+