Przejdź do treści

Jury 13. edycji KAMERALNEGO LATA

Jury 13. edycji KAMERALNEGO LATA

Przedstawiamy Jury 13. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, które oceni filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego. Zwycięzca otrzyma ZŁOTEGO ŁUCZNIKA – Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia.

W Konkursie Głównym KAMERALNEGO LATA pokazane zostaną najlepsze polskie filmy krótkometrażowe zrealizowane przez zawodowych twórców filmowych, studentów i absolwentów szkół artystycznych oraz filmowców tworzących poza głównym obiegiem produkcji i dystrybucji audiowizualnej.

Filmy oceni Jury pod przewodnictwem krytyka filmowego Tomasza Raczka.

Ponadto w Jury zasiądą:

  • Anna Mucha – ambasadorka festiwalu,
  • Małgorzata Potocka – dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu,
  • Przemysław Chruścielewski – członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, montażysta filmowy,
  • Marta Habior – producentka filmowa,
  • Marek Świszcz – specjalista w zakresie profilaktyki społecznej.

 

Poniżej biogramy członków Jury:

Tomasz Raczek
krytyk filmowy, przewodniczący jury

Redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji „Raczek movie” w Radiu Nowy Świat. Ma własny kanał wideorecenzji filmowych w YouTube. Prowadzi kinoterapię (razem z psychologiem Armenem Mekhakyanem) w kinach, radiu i internecie. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny PLAYBOYA  i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych i radiowych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. 

Marta Habior
producentka filmowa

Działa w różnych obszarach produkcji od 2004 r. W 2012 r. założyła własną firmę No Sugar Films, specjalizującą się w międzynarodowych koprodukcjach i produkcjach usługowych dla zagranicznych ekip. Pełniła rolę koproducenta przy filmie „Tales of Mexico” i debiucie fabularnym Andriusa Blaževičiusa pt. „The Saint”. Jej najnowsza produkcja, „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha, otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym Sundance w 2019 roku.

Anna Mucha
aktorka, osobowość telewizyjna, ambasadorka festiwalu

W roku 2020 obchodzi 30-lecie pracy zawodowej. Zagrała w kilkunastu polskich filmach i serialach, pracowała z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda („Korczak”, „Panna Nikt”), Steven Spielberg („Lista Schindlera”), Olaf Lubaszenko („Chłopaki nie płaczą”, „Single i Remiksy”, „Single po japońsku”), Juliusz Machulski, Jacek Bromski, Wojciech Pszoniak, Olga Chajdas, Maciej Kowalewski, Piotr Wereśniak („Och Karol 2”, „Wkręceni”), czy Patryk Vega („Pittbull”). Przez wiele lat była recenzentką wydarzeń kulturalnych w TVP i w Radiostacji oraz autorką felietonów i popularnego bloga. W 2010 roku wyprodukowała i wyreżyserowała dokument „Wędrowcy – Wigilia 2010”, który obejrzało ponad 3 miliony telewidzów. Aktualnie można ją zobaczyć na deskach teatralnych: w spektaklu „Pikantni” w reżyserii Tomasza Gawrona oraz w przedstawieniu „Przygoda z ogrodnikiem” w reżyserii Mirosława Połatyńskiego, w którym gra główną rolę.

Małgorzata Potocka
aktorka, reżyserka, producentka, dyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 1989 roku otworzyła pierwszą w Polsce niezależną spółkę filmową MM Potocka Production, ( była właścicielem i udziałowcem do 2011 roku), która wyprodukowała 9 filmów fabularnych dla Ted Turner Television, Channel 4,  BBC i Canal +. W 1992 roku była jedną z założycielek i pierwszym prezesem  Związku Niezależnych Producentów Filmowych obecnie przekształconym w Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. W tym czasie współpracowała z Telewizją Polską, gdzie tworzyła nową wizję Festiwalu Piosenki w Sopocie, realizując koncerty gwiazd, a następnie z Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu, tworząc Scenę Młodych Talentów. Za zasługi w pracy artystycznej w 1996 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Przez wiele lat organizowała masowe wydarzenia kulturalne i wielkie koncerty rockowe, a także spektakle teatralne. Była także doradcą ministra kultury do spraw mediów. W Instytucie im. Adama Mickiewicza będąc kierownikiem Promocji Medialnej współrealizowała prestiżowe wydarzenia kulturalne takie jak: Rok Polski na Ukrainie, Sezon Polski we Francji. W 2006 roku wygrała konkurs na dyrektora OTVP w Łodzi i kierowała tą instytucją przez 6 lat. Od 2007 roku jest wiceprezesem Europejskiej Fundacji Edukacji Audiowizualnej DISCE. Od 2008 jest członkiem Rady Programowej Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi. Jest reżyserem filmów dokumentalnych o sztuce, nagradzanych na festiwalach międzynarodowych w Los Angeles, Monachium, Moskwie, Kijowie, a także filmu fabularnego „Oko Ra” i dwóch seriali dla młodzieży zrealizowanych dla TVP. Od lat związana z Teatrem Capitol w Warszawie.

Przemysław Chruścielewski
montażysta filmowy

Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej, absolwent PWSFTViT w Łodzi (w latach 2012- 2015 wykładowca tejże uczelni). Montażysta, filmów fabularnych dokumentalnych i innych form audiowizualnych. Jako montażysta pracował przy produkcji ponad 50 filmów,  które zdobyły ponad 400 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, m.in. Wenecji, Paryż, Palm Springs, Chicago, Lipsku, Clermont-Ferrand, Toronto, Moskwie, Vidreres, Gdynii i Badalonie. Montażysta takich filmów jak: “Boże Ciało” (nominacja Oskary 2020), „Ostatnia Rodzina”, „Serce Miłości”, „Słodki koniec dnia”, „Magiczna zima Muminków” „Tonia i jej dzieci”, „Ojciec i syn”, „Deep love”. Współpracował ze Szkołą Wajdy, oraz Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Ślaskiego. Twórca warsztatów dokumentalnych w Polsce i za granicą m.in. w Ułan Bator, Pekinie i Urzędowie.

Marek Świszcz
specjalista w zakresie profilaktyki społecznej

Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W 1991 roku rozpoczął służbę w Policji. Natychmiast zafascynowała go praca dochodzeniowca. Służył w Komendzie Rejonowej Policji w Puławach, potem został przeniesiony do Garwolina, gdzie pracował w pionie dochodzeniowo-śledczym, był też zastępcą komendanta ds. kryminalnych, a od kwietnia 2006 roku komendantem powiatowym. W kwietniu 2012 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu odpowiedzialnego za pion prewencji. Pracując w mazowieckiej Komendzie Wojewódzkiej Policji w latach 2012-2018 nadzorował m.in. działania programowe i organizacyjne związane z realizacją projektu KAMERALNE LATO, współtworząc nowatorskie programy z zakresu profilaktyki społecznej realizowanej za pośrednictwem edukacji filmowej. Służbę w Policji zakończył na początku 2019 roku.

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon, a partnerem logistycznym KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.