Przejdź do treści

15. edycja festiwalu Kameralne Lato rusza już 3 lipca!

15. edycja festiwalu Kameralne Lato rusza już 3 lipca!

KAMERALNE LATO to tygodniowe święto kina i jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w Radomiu. Znamy program tegorocznej jubileuszowej edycji!

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO to festiwal organizowany nieprzerwanie od 2008 roku w Radomiu. Celem imprezy jest szeroko rozumiana promocja wartościowego kina, edukacja filmowa młodzieży oraz wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami młodej branży filmowej.

W tym roku goście wydarzenia i mieszkańcy Radomia jak zwykle mogą liczyć na niezapomniane filmowe emocje i mnóstwo atrakcji.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 3 lipca o godzinie 16:30 w Muszli Koncertowej w Parku im. T. Kościuszki, a uświetni je koncert „VIKING GODDESSES” w wykonaniu braci STECHEK.

Pierwszego dnia festiwalu zaplanowano także plenerowy pokaz filmowy w Kinie Samochodowym.  Na ekranie zagości produkcja w klimacie kina drogi – „Thelma i Louise” (reż. Ridley Scott). Projekcja odbędzie się w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni przed hipermarketem Castorama. Start o 21:30.

We wtorek 5 lipca w ramach międzynarodowych warsztatów „TOGETHER – ToGetThere” w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu odbędzie się debata „Film jako nowoczesne narzędzie profilaktyki społecznej i edukacji”, którą poprowadzi dyrektorka organizacyjna festiwalu – Karolina Adamczyk.

Mieszkańcy Radomia mogą także wziąć udział w bezpłatnym i otwartym cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW, w ramach którego artyści opowiedzą o kulisach pracy w branży filmowej.
W programie między innymi wykład aktorki i dyrektorki Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – Małgorzaty Potockiej oraz aktorów Alana Bochnaka
i Wojciecha Ługowskiego. Spotkania odbędą się 5, 6 i 7 lipca na Scenie Kotłownia. Start o godzinie 18:00.

Podczas cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM, który odbywa się w ramach Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej 6 lipca o 11:00, młodzież z Radomia weźmie udział w pokazie filmu „Puls Sióstr”, a następnie w specjalnie zaprojektowanych dla nich warsztatach. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich chętnych. Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji drogą mailową pod adresem info@kameralnelato.pl.

W ramach cyklu NIEBO NAD RADOMIEM 5, 6 i 7 lipca na Dziedzińcu Hufca ZHP Radom-Miasto (Rynek 1) odbędzie się przegląd reżyserskich dokonań jednego z bardziej cenionych twórców światowego kina – Clinta Eastwooda. Widzowie zobaczą filmy „RICHARD JEWELL”, „SULLY” oraz „CRY MACHO”. Początek pokazów o godz. 21:30.

Nowością w programie jubileuszowej edycji festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, który odbędzie się 8 lipca w ramach części konkursowej KAMERALNEGO LATA czyli FREEDOM Film Festival. Widzowie wezmą udział w jak zwykle otwartych i bezpłatnych projekcjach, w których będzie można obejrzeć filmy z najdalszych zakątków świata.

W ramach FREEDOM Film Festival odbędą się w tym roku także stałe elementy programu każdej edycji KAMERALNEGO LATA –  Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych (6-7 lipca) oraz Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK (4 lipca).

Widzowie wezmą również udział w wyjątkowym Przeglądzie Filmów Ukraińskich, podczas którego obejrzą 5 krótkometrażowych produkcji. Pokaz zaplanowano 8 lipca o godzinie 21:30 w Kamienicy Deskurów.

9 lipca o godzinie 18:00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się DEBATA O WOLNOŚCI, podczas której o różnych aspektach wolności rozmawiać będą uznane osobistości ze świata kina i kultury: Łukasz Jasina, Chris Niedenthal, Małgorzata Potocka oraz Mariusz Wilczyński. Spotkanie poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu – Łukasz Adamskim.

15. edycja wydarzenia to także liczne wydarzenia branżowe w ramach sekcji SCRIPTMARKET.PRO (7-9 lipca). W trakcie festiwalowego tygodnia odbędą się spotkania ze specjalistami z branży filmowej, warsztaty oraz debata na temat systemu produkcji filmów krótkometrażowych w Polsce. Młodzi twórcy będę mieli szansę na zaprezentowanie swoich projektów filmowych podczas sesji pitchingowych.

Zwieńczeniem jubileuszowej edycji festiwalu będzie uroczysta gala finałowa, podczas której poznamy zwycięzców konkursów filmowych. Uroczystość odbędzie się 9 lipca o godzinie 20:30 w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Program jubileuszowej edycji KAMERALNEGO LATA obfituje również w otwarte wydarzenia kulturalne. Mieszkańcy Radomia mogą bezpłatnie wziąć udział w koncertach oraz wieczorach muzycznych w klubie festiwalowym.

Szczegółowy program wydarzeń otwartych jest dostępny na stronie festiwalu: 

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu jest bezpłatny. Wejściówki na pokazy filmowe można odbierać w dniu projekcji w biurze festiwalowym.

Szczegółowe informacje o festiwalu dostępna są także na profilu wydarzenia na Facebooku.

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Sponsorem wydarzenia jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Polska Organizacja Turystyczna.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: CINEMAHALL (Ukraina), KINOGRAPHE (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), American Corner Radom, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta, Education USA oraz Akademia Handlowa Nauk Stosowanych w Radomiu.

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerem technologicznym festiwalu jest Canon.

Partnerami organizacyjnym są: Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR, Pracownia Nowych Mediów, Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Towarzyszące wydarzeniu działania edukacyjne wspiera Unia Europejska.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (3. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Centrum festiwalowym 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.