Przejdź do treści

Nadchodzi SHORT Festivalowski! Zgłoś film do międzynarodowego konkursu krótkich komedii

short festivalowski

Stowarzyszenie FILMFORUM łączy siły z BiG Festivalowskim, by w ramach Festiwalu Sztuki Pozytywnej i Miękkich Treści stworzyć międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów komediowych. Od dziś możecie wysyłać zgłoszenia na SHORT Festivalowski.

BiG Festivalowski to festiwal organizowany od 2022 roku w Płocku, który ma za sobą dwie niezwykle udane edycje. Projekcje filmów, spotkania z twórcami, pokaz mody szlafrokowej, warsztaty, stand-upy, koncerty muzyki filmowej grane przez orkiestrę ubraną w piżamy… wszystko to składa się na jedyny w swoim rodzaju festiwal, którego misją jest wywoływanie wyłącznie pozytywnych emocji. Publiczność pęka ze śmiechu. Goście specjalni opuszczają imprezę z bananami na twarzy, szlafrokami na grzbietach i dywanami pod pachą. Wszyscy są bardziej niż zadowoleni.

Choć trudno sobie wyobrazić, że może być jeszcze lepiej, organizatorzy postanowili zapewnić uczestnikom imprezy jeszcze więcej powodów do śmiechu i radości podczas nadchodzącej, trzeciej edycji festiwalu. Z połączenia misji i eksperckiej wiedzy Stowarzyszenia FILMFORUM i ekipy BiG Festivalowskiego powstał SHORT Festivalowski – międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych, którego celem jest promocja młodych filmowców i ukazanie różnorodności kina krótkometrażowego oraz nadanie właściwej rangi niezwykle trudnemu i niedocenianemu gatunkowi, jakim jest kino komediowe wraz z jego dzielnymi i nieustraszonymi twórcami, którzy wybrali tę niełatwą ścieżkę kariery. Debiutujący SHORT Festivalowski ma dostarczyć festiwalowiczom dodatkową dawkę pozytywnych treści, a młodym autorom komedii – przynieść należny prestiż, uznanie i radość z dzielenia się swoją twórczością z widzami.

SHORT Festivalowski – warunki nadsyłania zgłoszeń

Choć BiG Festivalowski w teorii i w praktyce stawia na pełną swobodę, z konkursami filmowymi jest jak z grą w kręgle – mają swoje zasady. W przypadku SHORT Festivalowskiego są one bardzo proste:

1. Jak sama nazwa wskazuje, w konkursie chodzi o shorty, a zatem czas trwania filmu nie może przekraczać 40 minut.

2. Konkurs ma na celu prezentację nowości, świeżości, śledzenie i promocję nowych trendów w kinie komediowym, dlatego zgłaszane filmy nie mogą być starsze niż 2 lata (w momencie nadsyłania zgłoszenia).

3. Oczywista oczywistość – twórcami zgłaszanych filmów nie mogą być osoby z komisji selekcyjnej, członkowie jury ani organizatorzy.

SHORT Festivalowski – regulamin, formularz i ważne terminy

A zatem każdy, kto nie należy do grona z pkt. 3, i w ciągu ostatnich 2 lat zrobił film o czasie trwania do 40 minut, który ma charakter humorystyczny, może zgłosić go na SHORT Festivalowski za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego po wcześniejszym zapoznaniu się z regulaminem konkursu.

Z nadesłanych zgłoszeń Komisja Kwalifikacyjna wyłoni zestaw produkcji, które wezmą udział w konkursie. Wyniki selekcji zostaną ogłoszone do 16 lipca 2024 r., a wybrane filmy podczas BiG Festivalowskiego obejrzy i oceni znamienite Jury, które zjadło zęby na bawieniu widzów. Jurorzy wyłonią najlepsze krótkie komedie roku, a ich twórcy otrzymają nagrody finansowe Grand i Small Festivalowski.

Dołączcie razem z nami do 3. edycji BiG Festivalowskiego w Płocku w dniach 16-18 sierpnia 2024 roku. Na zgłoszenia filmów czekamy do 10 czerwca!


Organizatorem festiwalu BiG Festivalowski jest BiG Festivalowski sp. z o.o.

Organizatorami konkursu SHORT Festivalowski są BiG Festivalowski sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie FILMFORUM.

Festiwal współfinansują Urząd Miasta Płocka, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

BiG Festivalowski odbędzie się w Płocku w dniach 16-18 sierpnia 2024 r.