Przejdź do treści

Wydarzenia branżowe podczas CINEMAFORUM

Wydarzenia branżowe podczas CINEMAFORUM

Zapraszamy na bogaty program wydarzeń branżowych i edukacyjnych podczas CINEMAFORUM – 19. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych. W szczególności zachęcamy do zapoznania się z ofertą programową przygotowaną w ramach projektu INTERFILMLAB 4.0, kolejnej edycji przedsięwzięcia poświęconego unikalnym zagadnieniom z zakresu produkcji filmowej. Webinaria, wykłady i debaty będą transmitowane online prosto z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Projekt INTERFILMLAB 4.0 jest skierowany do młodych polskich filmowców, przede wszystkim producentów i reżyserów, ale także osób planujących rozwój zawodowy w takich specjalizacjach jak agent sprzedaży, czy dystrybutor filmowy. Podczas wydarzeń uczestnicy poszerzą wiedzę na temat funkcjonowania międzynarodowego rynku filmowego oraz możliwości wzmocnienia potencjału eksportowego polskiego kina już na etapie rozwoju projektów filmowych i planowania produkcji, a nie – jak to zazwyczaj bywa – dopiero na etapie promocji gotowego filmu.

Realizowany w dniach 4-8 listopada 2020 r. program edukacyjny skoncentruje się wokół prezentacji praktycznych zagadnień wchodzących w skład kluczowych kompetencji producenta filmowego pracującego w realiach nowoczesnego rynku filmowego. W ramach projektu odbędą się debaty, webinaria oraz wykłady i warsztaty. Debaty i webinaria będą transmitowane online poprzez YouTube i Facebook.

Podczas tegorocznych debat nasi goście będą rozmawiać o roli producenta/producentki w kinie krótkometrażowym, o komercyjnym i artystycznym potencjale projektu filmowego, również w kontekście jego zaistnienia na rynku polskim i międzynarodowym. Poruszą również temat zależności pomiędzy seansami w kinach i na platformach VOD. Z kolei podczas debaty współorganizowanej przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS organizatorzy i selekcjonerzy europejskich festiwali filmowych przeanalizują możliwości produkcji imprez filmowych podczas pandemii.

Od 3 do 5 listopada odbędą się wirtualne międzynarodowe spotkania brokerskie dla branży kreatywnej INTERFILMLAB – Film & Multimedia B2B Meetings organizowane przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS. Do udziału zapraszamy przedstawicieli sektora kreatywnego z uwzględnieniem następujących branż: film, telewizja, animacja komputerowa, media cyfrowe, reklama, fotografia, gry i design. Rejestracja na spotkania brokerskie składa się z trzech etapów: rejestracji na stronie https://interfilmlab-film-multimedia-b2b-meetings.b2match.io/, publikacji profilu biznesowego (krótki opis, oferta współpracy i potrzeby) oraz odebrania zaproszeń na dwudziestominutowe spotkania online.

Projekt „INTERFILMLAB 4.0 – wdrażanie nowatorskich modeli produkcji filmowej zwiększających potencjał eksportowy polskiego kina” zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorem projektu jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, a współorganizatorami: Ośrodek Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

W programie CINEMAFORUM znajdą się również masterclassy – o reżyserii filmowej, scenariuszu filmu krótkometrażowego, aktorstwie i montażu filmowym oraz webinarium o pitchingu. Poprowadzą je uznani specjaliści z branży.

PROGRAM WYDARZEŃ BRANŻOWYCH:

ŚRODA, 4 LISTOPADA 2020

Godz.17.00

Debata: „Potencjał komercyjny i artystyczny projektu filmowego – sprzeczność czy dopełnienie?”

goście: Michał Chaciński, Agata Szymańska, Anna Limbach-Uryn, Jan Kwieciński

prowadzenie: Marcin Radomski

Godz. 19.00

Masterclass

„Reżyseria filmowa” – Bartosz Kruhlik

prowadzenie: Błażej Hrapkowicz

CZWARTEK, 5 LISTOPADA 2020

Godz. 10.00

Webinarium Enterprise Europe Network „Kreatywny Pitching”

prowadzenie: Aleksandra Leszczyńska

Wymagana rejestracja: https://eencentralpoland.wordpress.com/2020/10/28/webinar-kreatywny-pitching-5-listopada-g-1000/

Godz. 12.00

Debata Enterprise Europe Network „Produkcja imprez filmowych w dobie pandemii”

Spotkanie z udziałem organizatorów i selekcjonerów europejskich festiwali filmowych: Artur Liebhart, Laura Abbaleo, Karim Kourani, Joyce Grech  i Błażej Hrapkowicz

prowadzenie: Marta Sikorska

Wydarzenie realizowane w języku angielskim.

Wymagana rejestracja: https://interfilmlab-film-multimedia-b2b-meetings.b2match.io/

Godz. 16.00

Masterclass

„Scenariusz filmu krótkometrażowego” – Michał Oleszczyk

prowadzenie: Błażej Hrapkowicz

Godz. 18.00

Debata: „Kina i online – przelotny romans czy stały związek?”

goście: Marlena Gabryszewska, Tomasz Jagiełło, Marcin Adamczak, Leszek Bodzak

prowadzenie: Marcin Radomski

PIĄTEK, 6 LISTOPADA 2020

Godz. 17.00

Debata: „Rynek polski czy międzynarodowy – jak ocenić potencjał projektu filmowego?”

goście: Aneta Hickinbotham, Jan Naszewski, Magdalena Kamińska, Jakub Duszyński

prowadzenie: Marcin Radomski

Godz. 19.00

Masterclass

„Aktorstwo filmowe” – Zofia Domalik

prowadzenie: Błażej Hrapkowicz

SOBOTA, 7 LISTOPADA 2020

Godz. 17.00

Debata: „Producent/producentka w kinie krótkometrażowym”

goście: Katarzyna Malinowska, Wiola Łabędź, Joanna Szymańska, Natasza Parzymies

prowadzenie: Marcin Radomski

Godz. 19.00

Masterclass

„Montaż filmowy” – Rafał Listopad

prowadzenie: Marcin Radomski

Wydarzenia odbędą się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i będą transmitowane online. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja kultury powołana do życia pod koniec 2018, pierwsza związana swoją misją z kinem i przestrzenią kultury filmowej. Od początku 2019 roku Centrum Kultury Filmowej organizuje projekcje, dyskusje, wystawy, koncerty, debaty oraz prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną. Instytucja projektuje i zleca również badania rynku zawodów filmowych, współpracuje z metodykami i edukatorami, opracowuje programy, które pozwolą jak najszerzej posługiwać się medium audiowizualnym w edukacji szkolnej i pozaszkolnej. Jesienią 2020 CKF otworzyło przed Warszawiakami podwoje swojej nowej siedziby w Alejach Ujazdowskich 20, gdzie odbywają się seanse, dyskusje, spotkania i warsztaty.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami programowymi imprezy są: Goethe-Institut w Warszawie, British Council, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, American Film Festival oraz Warszawska Szkoła Filmowa.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polish Society of Cinematographers, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image oraz Panavision Poland.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorami przedsięwzięcia są: Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki Kultury i Edukacji we współpracy z Ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.