Przejdź do treści

Przedstawiamy program Młodzieżowych Warsztatów Reportażu 2023

MWR program

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Młodzieżowych Warsztatów Reportażu. Warsztaty są niezwykłą okazją do zdobycia teoretycznej i praktycznej wiedzy w zakresie tworzenia filmów dokumentalnych i reportaży pod okiem doświadczonych profesjonalistów z branży filmowej.

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu to projekt, w którym mogą wziąć udział młode osoby chcące zdobyć swoje pierwsze doświadczenie z filmowaniem. To możliwość rozwoju i nabycia nowych praktycznych umiejętności związanych z tworzeniem filmów dokumentalnych i reportaży. Jest to także okazja do sprawdzenia się w różnych rolach podczas pracy w zespole. W ramach programu uczestnicy mają okazję stworzyć swoje pierwsze etiudy filmowe i zdobyć cenne wskazówki od ekspertów w trakcie ich powstawania.

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu – wykładowcy i opiekunowie

Warsztaty są połączeniem teoretycznej i praktycznej wiedzy, a przygotowane przez ekspertów z różnych dziedzin filmowych wykłady skupią się na takich tematach jak: reżyseria, scenopisarstwo, produkcja, montaż, praca z kamerą, dystrybucja oraz promocja filmów dokumentalnych i reportaży. Zapewnią one uczestnikom przydatne podstawy do przyszłego rozwoju w zawodach związanych z branżą filmową.

Kadra, z którą młodzi filmowcy będą spotykać się przez pięć tygodni, to osoby z wieloletnim doświadczeniem w swoich specjalizacjach, zdobywcy nagród filmowych oraz absolwenci najlepszych polskich szkół filmowych.

W tym roku Młodzieżowe Warsztaty Reportażu poprowadzą:

Scenariusz filmu dokumentalnego i reportażu: Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka filmów dokumentalnych, scenarzystka;

Montaż i postprodukcja filmowa: Marcin Kot Bastkowski – montażysta filmowy;

Jak świadomie posługiwać się urządzeniem do rejestracji obrazu?Mateusz Górny – operator telewizyjny;

Przygotowanie produkcyjne do realizacji filmów krótkometrażowych: Simone Lipińska – producentka filmowa;

Promocja materiałów filmowych w internecie:  Natalia Hluzow – dziennikarka filmowa, specjalistka ds. PR.

Przez cały czas trwania warsztatów opiekę nad grupami przygotowującymi swoje filmy dokumentalne i reportaże sprawować będą doświadczone reżyserki dokumentów – Julia Popławska oraz Vita Maria Drygas.

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu – szczegółowy program

Warsztaty rozpoczynają się 6 maja i potrwają aż do 11 czerwca. Ostatniego dnia odbędzie się finał szkolenia, podsumowujący pracę uczestników, na którym zaprezentują swoje etiudy filmowe. Zajęcia odbywać się będą w Warszawie, w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz w siedzibie Stowarzyszenia FILMFORUM.

Pełny program Młodzieżowych Warsztatów Reportażu dostępny jest poniżej:

Zapisy na 7. edycję Młodzieżowych Warsztatów Reportażu są otwarte do 14 kwietnia 2023 r. By wziąć udział w rekrutacji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na naszej stronie internetowej.


Organizatorem programów edukacyjnych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami Młodzieżowych Warsztatów Reportażu są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Studenckie Stowarzyszenie Filmowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.