Przejdź do treści

Filmy zrealizowane podczas 5. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

Filmy zrealizowane podczas 5. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu to wyjątkowy cykl wykładów i warsztatów realizowanych pod opieką artystyczną prof. Marii Zmarz-Koczanowicz. 5. edycja odbyła się w formule online i umożliwiła młodzieży spotkanie z uznanymi specjalistami w dziedzinie filmu dokumentalnego i reportażu telewizyjnego. Uczestnicy zrealizowali pod opieką specjalistów krótkie materiały filmowe, a następnie na podstawie zgromadzonych nagrań przygotowali 3 autorskie reportaże. Efekt miesięcznej pracy już dziś możemy obejrzeć w Internecie. Tematami przewodnimi warsztatów stały się hasła: „Bezpieczna przystań”, „Znak pandemii” oraz „Ludzie”.

Filmowej drodze uczestników przewodzili eksperci – wśród nich: Maria Zmarz-Koczanowicz – reżyserka i scenarzystka, Marta Sikorska – specjalistka w zakresie promocji, Andrzej Wolf – autor zdjęć filmowych, Przemysław Chruścielewski – montażysta filmowy oraz Mateusz Górny – operator kamery. Na zajęciach omawiano zagadnienia z zakresu scenariopisarstwa, reżyserii, sztuki operatorskiej, montażu oraz postprodukcji i promocji materiałów filmowych. Za pośrednictwem platformy internetowej uczestnicy 5. edycji warsztatów mogli zarówno obejrzeć wybrane przez prowadzących archiwalne filmy dokumentalne, jak i aktywnie uczestniczyć w procesie montażu własnych prac.

Formuła online sprawiła, że uczestnicy podeszli do realizacji swoich filmów niezwykle kreatywnie, wykorzystując m.in. tak dobrze znane im narzędzie, jakim jest telefon komórkowy. Dzięki partnerskiej współpracy z wykładowcami młodzież znalazła wiele inspiracji w swoim najbliższym otoczeniu. Podjęte przez uczestników wyzwanie polegało także na realizacji swojego pomysłu prostymi środkami, z wykorzystaniem prostego, dostępnego w warunkach pandemii zaplecza technicznego. Udało się to m.in. dzięki przedstawieniu przez prowadzących przydatnych, lecz mniej znanych funkcji aparatów fotograficznych dostępnych w telefonach.

Wszystkie osoby, które ukończyły 5. Młodzieżowe Warsztaty Reportażu otrzymały imienne certyfikaty. Efekty prac młodzieży można podziwiać już w sieci Internet.

Filmy zrealizowane podczas 5. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu

Bezpieczna przystań

Miniony rok nie przyniósł wielu dobrych wspomnień. Spotkania ze znajomymi odbywały się w całkiem zmienionych warunkach. Na szczęście w gąszczu trudności zawsze znajdzie się to jedno miejsce, w którym można zaparzyć kawę, przytulić się do najbliższych i domowego zwierzaka.

Ludzie

Wycieczki, rekreacja, sport, zabawa ze znajomymi – tego wszystkiego nam brakuje w czasie pandemii. Ulice miast opustoszały na miarę filmowej apokalipsy. Wszystkie wspomnienia o interakcji z bliskimi upływają wraz z nałożeniem maseczki. Nie zapominajmy jednak, że każdy opatulony w maseczek to też człowiek, równie różnorodny jak my sami.

Pandemia

Ile osób na świecie, tyle różnych odpowiedzi na to, z czym kojarzy im się pandemia. Każdy ocenia to ze swojej perspektywy – kobiety, mężczyźni, starsi, młodsi, uczniowie i przedsiębiorcy. Nie ma potrzeby robienia makijażu na wyjście ze znajomymi. Po co biec do szkolnej ławki, z nadzieją, że na klasowym zegarze będzie 7.59? Chodzi za nami nieustanne widmo w białym skafandrze i niebieskich rękawiczkach. A to tylko zalążek zmian.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.