Przejdź do treści

Zwycięzcy Berlinale, Karlowych Warów, filmy nagradzane w Wenecji i San Sebastian oraz najlepsze krótkie metraże polskich twórców. Przed nami 7. edycja WAMA FILM FESTIVAL!

Zwycięzcy Berlinale, Karlowych Warów, filmy nagradzane w Wenecji i San Sebastian oraz najlepsze krótkie metraże polskich twórców. Przed nami 7. edycja WAMA FILM FESTIVAL!

7. edycja WAMA Film Festival dostarczy wyjątkowych filmowych wrażeń kinomanom w Olsztynie. W programie tytuły, które triumfowały na największych festiwalach światowych oraz podbiły serca widzów i krytyków filmowych. Obok nich, szesnaście filmów krótkometrażowych polskich reżyserek i reżyserów, które udowadniają, że młodzi twórcy postanowili odważnie zmierzyć się z otaczającą rzeczywistością.

W Olsztynie widzowie obejrzą zdobywcę Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Zło nie istnieje” Mohammeda Rasoulofa, który stawia fundamentalne pytania o sens kary śmierci. Za swój film reżyser został napiętnowany przez irański reżim. Agnieszka Holland w „Szarlatanie” przypomina fascynującą i pełną sprzeczności postać czeskiego zielarza Jana Mikoláška. Dla tego kontrowersyjnego uzdrowiciela natura była lekarstwem na wszystkie ludzkie bolączki. W słodko-gorzkiej tragifarsie rodzinnej „Ojciec” twórcy przedstawiają Bułgarię trzydzieści lat po upadku komunizmu. W świecie na pozór normalnym, wszystko jest kłamstwem przykrywającym brak rozliczenia z przeszłością. Film wygrał festiwal w Karlowych Warach. Wyjątkowych wzruszeń może dostarczyć „Nadzieja” ze Stellanem Skarskardem w roli głównej. To poruszająca opowieść o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości, która narasta w chwili odchodzenia najbliższej osoby. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zostanie zaprezentowanych dziewięć tytułów, w tym jeden pełnometrażowy film dokumentalny.

W tym roku postawiliśmy na filmy o różnicach kulturowych, które czynią świat miejscem bardziej różnorodnym, skomplikowanym i fascynującym, z równym powodzeniem służąc za inspirację komediom i dramatom – mówi krytyk filmowy Piotr Czerkawski, programer festiwalu.

W Konkursie Filmów Krótkich widzowie 7. edycji WAMA Film Festival zobaczą 16 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez młodych twórców. Wśród nich znajdą się m.in. nagrodzone na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym „Dalej jest dzień” Damiana Kocura i „Ostatnie dni lata” Klaudii Kęski czy laureat nagród na 39. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych film „Noamia” w reżyserii Antonio Galdameza z Bartłomiejem Topą w roli głównej. Widownia będzie też miała okazję zobaczyć debiut reżyserski Olgi Bołądź „Alicja i żabka”.

Szesnaście wybranych filmów najlepiej pokazuje, że młode polskie reżyserki i reżyserzy odważnie chcą zmierzyć się z rzeczywistością. Tym co ich drażni, oburza, wzbudza uzasadniony niepokój, a często jest zbyt jednowymiarowo przedstawiane w debacie publicznej. Ich zaangażowanie w tematy społeczne jest budujące – podkreśla Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursów WAMA FILM FESTIVAL:

Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych

„Arab Blues”, reż. Manele Labidi, 88’ (dystr. Gutek Film);         

„Jak bóg szukał Karela”, reż. Vit Klusak, Filip Remunda, 98’ (dystr. Against Gravity);             

„Kłamstewko”, reż. Lulu Wang, 100’ (dystr. M2 Films);

„Martin Eden”, reż. Pietro Marcello, 130’ (dystr. Aurora Films);             

„Nadzieja”, reż. Maria Sodahl, 130’ (dystr. Aurora Films);           

„Ojciec”, reż. Kristina Grozeva, Petar Valchanov, 87’ (dystr. Aurora Films);      

„Proxima”, reż. Alice Wincour, 107’ (dystr. Best Film);   

„Szarlatan”, reż. Agnieszka Holland, 118’ (dystr.   Gutek Film);

„Zło nie istnieje”, reż. Mohammed Rasoulof, 150’ (dystr. Aurora Films).

Konkurs Filmów Krótkich

„Alicja i Żabka”, reż. Olga Bołądź, 29’ (prod. Studio Munka SFP);         

„Czuły film”, reż. Aleksandra Maciejczyk, 18’ (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi);           

„Dalej jest dzień”, reż. Damian Kocur, 26’ (prod. Tomcat, Kinghouse);

„Dobre, eleganckie chłopaki”, reż. Marek Ułan-Szymański, 26’ (prod. Warszawska Szkoła Filmowa);

„Fikołek”, reż. Milena Dutkowska, 29’ (prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ);

„Kamień”, reż. Bartosz Kozera, 26’ (prod. Studio Munka SFP);

„Mother Dear”, reż. Zuzanna Sorówka, 19’ (prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ);

„Nie za miłe wiadomości”, reż. Marek Skrzecz, 6’ (prod. niezależna);

„Noamia”, reż. Antonio Galdamez, 29’ (prod. Studio Munka SFP);                     

„Ostatnie dni lata”, reż. Klaudia Kęska, 28’ (prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ);

„Problem”, reż. Tomasz Wolski, 15’ (prod. Kijora Film);    

„Przepustka”, reż. Łukasz Ruciński, 22’ (prod. Warszawska Szkoła Filmowa);               

„Sukienka”, reż. Tadeusz Łysiak, 30’ (prod. Warszawska Szkoła Filmowa);                   

„Uległość”, reż. Michał Ciechomski, 26’ (prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ);

„We have one heart”, reż. Katarzyna Warzecha, 12’ (prod. Studio Munka SFP);

„Wschód-Zachód”, reż. Natalia Koniarz, 21’ (prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ).

 

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas WAMA Film Festival obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 6-10 października br. w Olsztynie, a wszystkie projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).Kijo

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal współfinansują: Komisja Europejska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto Idea Sp. z o.o. – Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz, a partnerem technologicznym BEIKS BiK Machulski.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.