Przejdź do treści

Międzynarodowy Olsztyn. Wystartował 8. WAMA Film Festival!

Międzynarodowy Olsztyn. Wystartował 8. WAMA Film Festival!

Rozpoczął się największy festiwal filmowy Warmii i Mazur. Przed widzami pięć dni pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Berlinie, Wenecji, San Sebastian oraz najlepszych polskich filmów krótkometrażowych. W tym roku w olsztyńskim festiwalu weźmie udział ponad 140 gości zagranicznych, którzy będą uczestniczyli m.in. w warsztatach filmowych, wykładach z cenionymi praktykami kina oraz prezentacjach.

Festiwal otworzył Gustaw Marek Brzezin. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego podziękował organizatorom za uhonorowanie Anny Wasilewskiej poprzez nadanie Jej imienia Nagrodzie Jury Warmii i Mazur. – To piękne wyróżnienie zasłużonej postaci, która przyczyniła się do powstania festiwalu i wspierała jego rozwój przez tyle lat –  powiedział. Cieszę się także, że zacieśniła się współpraca pomiędzy WAMA Film Festival, a Warmińsko-Mazurskim Funduszem Filmowym. To są wspaniali promotorzy naszego regionu – podkreślił Gustaw Marek Brzezin.

Mam nadzieję, że filmy prezentowane w obu konkursach zainspirują Państwa do dyskusji o normalności w tych nienormalnych czasach, w których przyszło nam żyć. Chcemy aby WAMA Film Festival był platformą do rozmowy o problemach współczesnego świata – powiedział dyrektor Marcin Kot Bastkowski, nawiązując do tegorocznego hasła festiwalowego NORMALNOŚĆ.

W konkursie koprodukcji międzynarodowych, wśród dziewięciu tytułów, zostaną pokazane m.in. nominowana do Oscara „Aida” Jasmili Žbanić, najnowszy film Gaspara Noégo „Vortex”, zdobywca Wielkiej Nagrody Jury festiwalu w Wenecji „Nowy porządek” Michela Franco i najlepszy film MFF w San Sebastian „Początek” w reżyserii Dei Kulumbegashvili.

W Konkursie Filmów Krótkich widzowie 8. edycji WAMA Film Festival zobaczą 18 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez młodych twórców. Do konkursu wpłynęło blisko 120 zgłoszeń.

Wspólnie z partnerami zagranicznymi udało nam się zorganizować w tym roku prawdziwie międzynarodowe wydarzenie filmowe. Na festiwalu mamy ponad 140 gości z Włoch, Ukrainy, Francji i Norwegii. To dla nas powód do dumy, zwłaszcza że przygotowaliśmy interesujący program branżowy w ramach projektu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” – podkreślił Maciej Dominiak, producent festiwalu. Najważniejszym wydarzeniem będzie program „INNOVATIVE DIRECTING ACADEMY” przeznaczony dla młodych filmowców z Europy. Wśród prowadzących m.in. Piotr Domalewski, Alek Pietrzak, Mateusz Pacewicz i Barbara Białowąs.    

*****

8. WAMA Film Festival, odbędzie się w dniach 5-9 października br. w Olsztynie, a projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).

Wszystkie wydarzenia 8. edycji WAMA Film Festival będą odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas festiwalu obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz Narodowe Centrum Kultury.

Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS Machulski.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina) oraz KINOGRAPHE (Francja).