Przejdź do treści

Wizyty studyjne w Oslo i Stavanger

WIZYTY STUDYJNE W OSLO I STAVANGER

W zawiązku ze zbliżającym się zakończeniem projektu Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation partnerzy z Polski i Norwegii spotkali się celem ewaluacji osiągniętych rezultatów.

O projekcie

Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation to inicjatywa mająca na celu zacieśnienie filmowych związków między Polską a Norwegią, składająca się z organizowanych wspólnie w obu krajach wydarzeń branżowych, warsztatów oraz przeglądów filmowych. Celem projektu jest umożliwienie debiutującym twórcom filmowym nawiązanie polsko – norweskich kontaktów i zdobycia specjalistycznej wiedzy z zakresu międzynarodowej sprzedaży, promocji i dystrybucji filmów. W trakcie Amandus BLIKKFANG Film Festival w Lillehammer oraz WAMA Film Festival w Olsztynie zorganizowano warsztaty dla polskich i norweskich studentów szkół filmowych, spotkania z ekspertami z branży i retrospekcje polskich oraz norweskich filmów krótkometrażowych.

Spotkanie w Oslo

Pod koniec kwietnia członkowie polskiego zespołu organizacyjnego spotkali się w Oslo z norweskimi partnerami z Amandusfestivalen. Celem spotkania było podsumowanie projektu, podzielenie się swoimi wrażeniami oraz spostrzeżeniami, jak również rozmowy na temat przyszłej współpracy przy kolejnych projektach. Stine Marie Solem (dyrektorka festiwalu), Eivind Myklebost Nordengen (producent oraz dyrektor programowy festiwalu) oraz Othelie Brødholt (koordynatorka projektu PNFFC) oprowadzili polską delegację po Filmens Hus – instytucji, specjalizującej się w produkcji audiowizualnej w Oslo. Partnerzy rozmawiali również na temat stanu polskiej oraz norweskiej kinematografii po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią.

Wizyta w Stavanger

Kolejne spotkanie odbyło się w Stavanger, gdzie członkowie polskiego zespołu organizacyjnego spotkali się z Kają Szulc-Nweke oraz Ewą Kozikowską – dystrybutorkami polskich filmów i założycielkami KINO Project. Inicjatywa powstała w 2015 roku w Norwegii, jednak w tej chwili dystrybucja została rozszerzona m.in. o Danię, Anglię, Irlandię, Niemcy, Stany Zjednoczone, Kanadę, Holandię i Belgię. Ekipa miała okazję zobaczyć „od kuchni” kino ODEON w Stavanger.

Dalsza współpraca

Mimo że Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation dobiega końca, obie strony projektu
są gotowe do podjęcia kolejnych wspólnych wyzwań. W trakcie projektu nawiązano wiele międzynarodowych przyjaźni, a zespoły organizacyjne zarówno z Polski, jak i Norwegii, nastawione są na realizację kolejnych projektów. Podczas spotkania pojawiło się wiele pomysłów zarówno na nowe inicjatywy, jak i udział partnerów w istniejących już projektach.

 

Projekt „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

Organizatorem projektu jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji.

Organizacjami partnerskimi są: Stiftelsen Amandusfestivalen i Stowarzyszenie FILMFORUM.

Festiwale partnerskie, biorące udział w projekcie to: AMANDUS BLIKKFANG Lillehammer International Student Film Festival oraz WAMA Film Festival w Olsztynie.