Przejdź do treści

W Warszawie ruszyła 8. edycja warsztatów „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”!

W Warszawie ruszyła 8. edycja warsztatów „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”!

Już po raz ósmy Stowarzyszenie FILMFORUM zaprosiło młodzież marzącą o karierze w branży filmowej do wzięcia udziału w wyjątkowych zajęciach, podczas których pod opieką najlepszych ekspertów stworzą swoje własne filmy krótkometrażowe.

„MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” to wyjątkowe warsztaty filmowe dla młodych twórców, którzy są dopiero na początku swojej zawodowej ścieżki. W ciągu trwającego niemal dwa miesiące kursu wezmą udział w zajęciach ze scenopisarstwa, developmentu, reżyserii, montażu, realizacji obrazu, aktorstwa oraz produkcji filmowej. Poznają tajniki sztuki filmowej, a pod okiem doświadczonych mentorów – Anny Morawiec i Piotra Dylewskiego będą mieli okazję wejść na plan zdjęciowy i stworzyć swój autorski film krótkometrażowy.

W gronie ekspertów i wykładowców znaleźli się doświadczeni specjaliści polskiej branży filmowej:

  • Alek Pietrzak – reżyseria („Czarna owca”, „Juliusz”, „Mocna kawa wcale nie jest taka zła”)
  • Mateusz Damięcki – aktorstwo („Furioza”, „Przedwiośnie”, „Jutro idziemy do kina”)
  • Michał Oleszczyk – scenariusz (twórca „SpoilerMaster – Podcast do słuchania po seansie”, wykładowca akademicki, współtwórca scenariusza nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Wszystkie nasze strachy”)
  • Andrzej Wolf – realizacja obrazu („Syberiada Polska”, „Rośliny trujące”, „Matka Królów”)
  • Rafał Listopad – montaż („Katyń”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, zdobywca Orła za montaż do filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”)
  • Simone Lipińska – organizacja produkcji („Kontrola”).

 

Pierwsze spotkanie młodzieży z organizatorami i opiekunami miało miejsce w dniach 9-10 kwietnia 2022, w Studiu U20 w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które jest partnerem tegorocznej edycji wydarzenia. W komfortowej przestrzeni wyposażonej
w nowoczesny sprzęt audiowizualny uczestnicy mogli poznać się nawzajem, a także zaprezentować uczestnikom swoje dotychczasowe dokonania artystyczne.

Warsztatowicze mówili również o swoich autorskich pomysłach na tematykę filmów, które będą realizować już wspólnie podczas zajęć.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pasji i energii naszych uczestników i już nie możemy doczekać się finalnego efektu ich prac.

Pokaz filmów krótkometrażowych stworzonych przez młodzież uczestniczącą w tegorocznej edycji „MASTERCLASS – Szkoły Filmowania” zaplanowano na 10 czerwca 2022 r. Udostępnimy je również w naszych kanałach w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej.

Organizator: Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerzy: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie

Projekt „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (8. edycja)” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.