Przejdź do treści

Ruszyły Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza

warsztaty

Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza​

Młodzież z Polski i Ukrainy po raz kolejny spotyka się w Olsztynie, by wziąć udział w warsztatach filmowych pod okiem doświadczonych twórców. Od 2022 roku projekt nosi imię Krystiana Dulewicza.

 

Europejska młodzież spotkała się w Olsztynie

Drugiego października 2022 roku wystartowały Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza. Na inauguracji w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Erica Mendelsohna w Olsztynie zebrali się młodzi ludzie z różnych stron Europy. W tym roku polska młodzież zaprosiła do współpracy nie tylko przyjaciół z Ukrainy, ale także gości z Litwy, Francji i Norwegii. 

Od pomysłu po montaż

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na cztery grupy, z których każda realizuje własną etiudę – od pomysłu aż po zmontowany film. Po dniu spędzonym na dyskusjach i wspólnej pracy nad scenariuszem, każda z ekip przystąpi do realizacji zdjęć. Niektórym udało się to zrobić wyjątkowo szybko.

Moja tegoroczna grupa warsztatowiczów jest niezwykle sprawna i kreatywna. Już pierwszego dnia wpadli na świetny pomysł ugryzienia bardzo trudnego i ważnego tematu w komediowy, lekki sposób. Równie szybko udało nam się przejść od słów do czynów i już drugiego dnia rozpoczęliśmy zdjęcia do naszego filmu. Mimo różnych temperamentów i narodowości (polska, ukraińska i litewska) do tej pory udaje nam się świetnie dogadywać i w atmosferze twórczej burzy mózgów pracować nad wspólnym dziełem – relacjonuje Kordian Kądziela, reżyser i scenarzysta, który opiekuje się jednym z zespołów.

Pod czujnym okiem opiekunów

Podczas warsztatów uczymy się pracować jako zespół pod opieką Kordiana, który wspiera nas i towarzyszy nam na każdym etapie tworzenia naszej etiudy – dodaje jedna z jego podopiecznych, pochodząca z Ukrainy Sonya Antonets. – Warsztaty odbywają się w Olsztynie, co pozwala nam na poznanie historii i kultury tego miasta. Wolny od warsztatów czas wykorzystujemy, by je zwiedzać. Mówiąc prostymi słowami – mamy możliwość uczyć się nowych rzeczy i bawić się w tym samym czasie.

Mentorami pozostałych grup zostali montażysta Jakub Bastkowski, reżyser i scenarzysta Piotr Dylewski, oraz operator, montażysta i fotograf – Tomasz Pyrak. Nad płynnym przebiegiem prac czuwa koordynatorka Anna Andriushchenko. Gotowe etiudy zostaną zaprezentowane w sobotę, 8 października 2022 roku, podczas uroczystego finału programów edukacji filmowej na 9. WAMA Film Festival.

WAMA Film Festival

Organizatorem Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych im. Krystiana Dulewicza jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Projekt finansuje Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2022”. Partnerem warsztatów jest ukraińskie stowarzyszenie CinemaHall.