Przejdź do treści

Rusza międzynarodowy projekt łączący festiwale filmowe z Polski i Norwegii!

Rusza międzynarodowy projekt łączący festiwale filmowe z Polski i Norwegii!

Już za chwilę poznamy i zgłębimy wspólne filmowe związki Polski i Norwegii, a to wszystko dzięki projektowi Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation.

Projekt będzie realizowany przez najbliższe dwa lata podczas WAMA Film Festival w Olsztynie oraz AMANDUS Lillehammer International Student Film Festival w Lillehammer.

Zacieśnimy filmowe związki obu krajów poprzez naszą współpracę z norweskimi partnerami podczas realizowanych razem wydarzeń branżowych, lecz nie tylko. Podczas obu festiwali odbędą się przeglądy filmów zrealizowanych przez młodych polskich i norweskich twórców, a doświadczeni praktycy z sektora audiowizualnego odwiedzą Olsztyn i Lillehammer, by dzielić się wiedzą w ramach wykładów mistrzowskich, szkoleń i warsztatów.

Już wkrótce także w wirtualnej przestrzeni online dzięki mediom społecznościowym –  jak Facebook czy Instagram zrealizujemy szereg działań, dzięki którym filmowcy i miłośnicy kina z obu krajów będą mogli poznać się lepiej.

Chcemy, by dzięki takiej inicjatywie jak Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation zwiększały się szanse zaistnienia szerzej obu kinematografii w świadomości zarówno kinomanów, koneserów kina, jak i młodych, dopiero wchodzących na rynek twórców. WAMA Film Festiwal, jako przestrzeń od wielu lat promująca kino międzynarodowych koprodukcji (w tym roku już po raz ósmy w ramach festiwalu organizujemy Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych) dzięki temu szeroko zakrojonemu projektowi stanie się miejscem, które jeszcze wyraźniej podkreśli istotną rolę międzynarodowej współpracy w branży filmowej. Wierzymy, że mimo pandemii uda nam się stworzyć projekt wyjątkowy i wiele wnoszący w rozwój możliwości zarówno kina polskiego, jak i norweskiego. Czekają nas niezwykle ciekawe wydarzenia, a może także wynikną z tego projektu interesujące zalążki współpracy.

Projekt „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” został dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021

oraz ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Organizator projektu jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie, a partnerami: Stiftelsen Amandusfestivalen i Stowarzyszenie FILMFORUM.