Przejdź do treści

Relacja z 5. International Film Academy KINOGRAPHE

Relacja z 5. International Film Academy KINOGRAPHE

Warsztaty filmowe KINOGRAPHE są organizowane już od pięciu lat w studenckim mieście Grenoble (Francja), malowniczo ulokowanym u podnóży Alp. Tegoroczna edycja miała miejsce w dniach 19 – 26 maja 2019 r.

O wyjątkowości tego międzynarodowego wydarzenia świadczy fakt, że jest ono organizowane przez zespół młodych ludzi, składający się w większości ze studentów Université Grenoble Alpes, dla których jest okazją do zdobycia dużego doświadczenia w organizacji przedsięwzięć kulturalnych i podnoszenia umiejętności z zakresu produkcji filmów. Oddolny charakter imprezy sprzyja powstawaniu nowatorskich pomysłów i w efekcie – nieszablonowych przedsięwzięć edukacyjnych.

Podczas KINOGRAPHE młodzi ludzie mają okazję zrealizować własne eksperymenty artystyczne, a dzięki współpracy w bogatej tkance kulturowej poznać różne punkty widzenia sztuki filmowej. KINOGRAPHE stało się miejscem spotkań młodzieży z Polski, Francji, Węgier, Włoch i Ukrainy. Ta platforma kontaktów umożliwia młodym ludziom nawiązanie relacji z rówieśnikami z innych krajów europejskich, dzielących podobne pasje i zainteresowania, lecz posiadających zupełnie odmiennie

Z inicjatywy pasjonatów KINOGRAPHE powstał projekt „ICM – International Campus Moviemaking”, ujmujący w nieszablonowy sposób edukację filmową. W ramach projektu zaplanowano cztery cykle tematyczne, wykorzystujące interdyscyplinarną korespondencję sztuk – projekty artystyczne przygotowane przez uczestników były inspirowane muzyką, improwizacją aktorską oraz nowoczesną literaturą, wykorzystywały też nowoczesne techniki z zakresu visual storytelling. Zaplanowany cykl spotkań z filmowcami, intensywnych ćwiczeń praktycznych oraz spotkań scenariuszowych odbywał się w przestrzeniach udostępnionych przez Université Grenoble Alpes. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wykorzystać innowacyjne metody tworzenia filmów, pracując w ramach czterech grup warsztatowych, wspieranych przez filmowców oraz artystów z różnych krajów Europejskich. Młodzi ludzie mieli możliwość współpracy z profesjonalistami różnych specjalizacji, m.in. reżyserów, autorów zdjęć filmowych, specjalistów postprodukcji obrazu i dźwięku oraz muzyków.

Organizatorami International Film Academy KINOGRAPHE są: KINOGRAPHE i Stowarzyszenie FILMFORUM.