Przejdź do treści

Prezentujemy program i wykładowców 9. edycji warsztatów filmu fabularnego „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”

Już po raz dziewiąty Stowarzyszenie FILMFORUM zaprasza młodych entuzjastów kina na cykl bezpłatnych warsztatów, podczas których będą mieli szansę uczyć się od doświadczonych filmowców i powołać do życia własne projekty filmowe.

Podczas tegorocznych warsztatów uczestnicy wezmą udział w licznych spotkaniach i praktycznych szkoleniach prowadzonych przez profesjonalistów z różnych dziedzin filmowych. Dowiedzą się m.in. jak napisać dobry scenariusz, jak pracować z kamerą, jak zmontować krótki film, a następnie – pod opieką doświadczonych mentorów – będą mogli zrealizować własne krótkie filmy fabularne.

MASTERCLASS – Szkoła Filmowania: opiekunowie i eksperci

Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy warsztatowe, a każdą z nich wspierać będą mentorzy. Tak jak w ubiegłym roku będą nimi: Piotr Dylewski – reżyser, laureat licznych nagród w Polsce i na świecie za swój debiutancki film „Zgniłe uszy” oraz Anna Morawiec – nagradzana scenarzystka i reżyserka, której etiuda fabularna pt. „Ostatnie śniegi” była prezentowana na licznych europejskich festiwalach.

W tworzeniu etiud filmowych uczestnikom pomoże wiedza zdobyta na wykładach, które będą prowadzone przez kadrę doświadczonych filmowców. W 2023 roku będą to:

  • Marcin Ciastoń – scenarzysta nagrodzony za scenariusz filmu „Hiacynt” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W ramach tegorocznej edycji projektu, poprowadzi dwa spotkania z uczestnikami: wykład poświęcony tworzeniu scenariusza filmu fabularnego oraz warsztat, na którym przeanalizuje scenariusze przygotowane przez uczestników.
  • Wojciech Solarz – aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i dubbingowy, który wystąpił w ponad 40 produkcjach (m.in. „80 milionów”, „Bodo”, „La La Poland”, „Sexify”, „U Pana Boga w ogródku”). Podczas tegorocznych warsztatów poprowadzi wykład, w trakcie którego zdradzi tajniki pracy z kamerą z perspektywy aktora filmowego.

  • Simone Lipińska – kierowniczka produkcji, która pracowała na planach takich filmów i seriali, jak „Kontrola”, „Mój Agent” czy „Lokatorki”. Swoje zdolności organizacyjne przeniosła też na pracę przy festiwalach filmowych. Od 2022 roku jest dyrektorką organizacyjną WAMA Film Festival. Simone poprowadzi warsztat, gdzie wyjaśni, jak zorganizować produkcję filmów krótkometrażowych.

  • Andrzej Wolf – autor zdjęć, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą i Januszem Zaorskim. Od wielu lat członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). W ramach warsztatów poprowadzi ćwiczenia praktyczne z realizacji obrazu filmowego.

  • Marcin Kot Bastkowski – montażysta filmowy, który w swoim bogatym portfolio ma m.in. filmy Jerzego Hoffmana („Ogniem i Mieczem”), słynne komedie romantyczne („Kochaj i tańcz”, „Ja wam pokażę”), a także hitowe seriale („Chyłka”, „Ojciec Mateusz”). W ramach projektu poprowadzi wykład na temat postprodukcji i montażu oraz przestudiuje z uczestnikami warsztatów materiały ich autorstwa.

MASTERCLASS – Szkoła Filmowania: program warsztatów filmu fabularnego

Warsztaty filmu fabularnego „MASTERCLASS Szkoła Filmowania” startują 5 maja i potrwają do 11 czerwca. Ostatniego dnia odbędzie się uroczysty finał, podczas którego uczestnicy zaprezentują swoje etiudy filmowe. Zajęcia odbywać się będą w Warszawie, w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz w siedzibie Stowarzyszenia FILMFORUM.

Szczegółowy program 9. edycji projektu MASTERCLASS znajdziecie w poniżej:

Rekrutacja na warsztaty filmu fabularnego wciąż jest otwarta. Na Wasze zgłoszenia za pośrednictwem formularza czekamy do piątku, 14 kwietnia 2023 r.


Organizatorem programów edukacyjnych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami projektu „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja.

Projekty współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.