Przejdź do treści

Powołano międzynarodowe konsorcjum The FILMFORUM Group

the filmforum group

Powołano międzynarodowe konsorcjum The FILMFORUM Group

7 listopada 2022 roku powołano The FILMFORUM Group, konsorcjum zrzeszające sześć organizacji filmowych z całej Europy. Liderem konsorcjum jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Z inicjatywy Stowarzyszenia FILMFORUM, w poniedziałek 7 listopada 2022 roku, zebrali się przedstawiciele sześciu organizacji filmowych z Polski, Francji, Ukrainy i Włoch, by podpisać porozumienie w sprawie powołania konsorcjum The FILMFORUM Group.

W spotkaniu zorganizowanym w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie uczestniczyli Maciej Dominiak, Marta Karnkowska i Marceli Zielnik, zarząd Stowarzyszenia FILMFORUM (Polska), a także Illia Svidler z CINEMAHALL (Ukraina), Paweł Arczewski i Waldemar Czechowski z Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce (Polska), Dorota Kozłowska-Woźniak z Instytutu KOSMOPOLIS – Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji (Polska), Karim Kourani i Marek Pawlikowski z KINOGRAPHE Association (Francja) oraz Laura Abbaleo z Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).

ff group

Celem The FILMFORUM Group będzie realizacja międzynarodowych działań wspierających młodą branżę filmową, animacja transnarodowej współpracy w sektorze audiowizualnym oraz realizacja działań wspierających współpracę koprodukcyjną.

Drogą do osiągnięcia sukcesu lokalnych europejskich kinematografii jest wyłącznie współpraca ponadnarodowa, kreowanie międzynarodowych koprodukcji i realizacja uniwersalnych filmów zrozumiałych na każdej szerokości geograficznej. Celem konsorcjum jest wspieranie i edukowanie młodych filmowców w taki sposób, by byli gotowi na te wyzwania – komentuje inicjatywę Maciej Dominiak, dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM.

Siedzibą konsorcjum będzie francuskie Grenoble.