Przejdź do treści

To było niezwykle intensywnych 12 miesięcy. Zobacz podsumowanie roku 2021 w Stowarzyszeniu FILMFORUM!

To było niezwykle intensywnych 12 miesięcy. Zobacz podsumowanie roku 2021 w Stowarzyszeniu FILMFORUM!

3 festiwale filmowe, kontynuacja misji edukacyjnej poprzez realizację cyklu warsztatów filmowych, organizacja wydarzeń branżowych oraz programów stażowych i wolontariackich to tylko cześć działań, które zespół Stowarzyszenia FILMFORUM zrealizował w 2021 roku.

FESTIWALE FILMOWE

14. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO

Jak co roku za sprawą festiwalu KAMERALNE LATO Radom zmienił się w mazowiecką stolicę filmu. Konkurs filmów krótkometrażowych z udziałem najzdolniejszych twórców młodego pokolenia, międzynarodowe warsztaty filmowe i spotkania branżowe to nie wszystkie atrakcje czekające na uczestników zeszłorocznej edycji festiwalu. Mieszkańcy Radomia mieli unikalną szansę spotkania z artystami Teatru im. Jana Kochanowskiego, przygotowano także seanse filmowe dla najmłodszych widzów. Niemal przez cały tydzień trwania festiwalu odbywały się pokazy plenerowe w ramach cyklu „Niebo nad Radomiem”.

Festiwal KAMERALNE LATO to niezwykła inicjatywa, która łączy środowiska z całego regionu przy ogromnym wsparciu lokalnych władz oraz instytucji kultury.

WAMA Film Festival

8. edycja WAMA Film Festival w Olsztynie, którego Stowarzyszenie FILMFORUM jest producentem, po raz kolejny okazała się doskonałym prognostykiem tegorocznych filmowych trendów. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zwyciężył film „Aida”, który pod koniec roku otrzymał aż trzy Europejskie Nagrody Filmowe w kategoriach: „Najlepszy Film”, „Najlepsza Reżyseria” oraz „Najlepsza Aktorka”.

Uczestnicy festiwalu mogli bezpłatnie obejrzeć na ekranie olsztyńskiego Multikina niemal 100 filmów oraz wziąć udział w spotkaniach z twórcami. Do Olsztyna przybyła ponad setka młodych ludzi z Polski, Ukrainy, Francji, Norwegii i Włoch, którzy pod okiem najlepszych specjalistów z branży spełniali swoje marzenia o rozwijaniu własnych projektów filmowych.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbył się także panel dyskusyjny „Fundusz filmowy jako siła napędowa produkcji filmowej w regionie”, zrealizowany z okazji pięciolecia działalności Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

CINEMAFORUM

W listopadzie 2021 już po raz dwudziesty odbyło się CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych. Od 3 do 7 listopada 2021 r. w warszawskiej Kinotece fani kina krótkometrażowego mogli oglądać najlepsze produkcje z całego świata. Jubileuszowa edycja zagwarantowała nie tylko bogaty program pokazów filmowych, ale także liczne wydarzenia edukacyjne i spotkania z twórcami oraz ekspertami z branży filmowej.

Odbyły się także pokazy pozakonkursowe filmów nagradzanych na najważniejszych wydarzeniach branżowych na świecie, w ramach retrospektyw: American Shorts, BAFTA 2021, Oberhausen International Short Film Festival, Amandus BLIKKFANG Film Festival. W trakcie festiwalu miała miejsce także dziesiąta edycja Przeglądu Niezależnych Teledysków.

NOWE PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE

Wraz z początkiem 2021 roku FILMFORUM rozpoczęło kilkuletni projekt w ramach Partnerstw Strategicznych w dziedzinie Młodzieży, realizowany dzięki wsparciu Programu Unii Europejskiej ERASMUS+. Projekt InMedia ma na celu wymianę dobrych praktyk dotyczących włączenia młodzieży potencjalnie wykluczonej społecznie w działania z zakresu edukacji medialnej. W projekcie biorą udział organizacje z Francji, Hiszpanii, Polski, Rumunii i Niemiec.

W 2021 roku Stowarzyszenie FILMFORUM, w partnerstwie ze Stiftelsen Amandusfestivalen i Instytutem KOSMOPOLIS Fundacją Nauki, Kultury i Edukacji, realizowało nowy projekt „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation”, którego celem jest wymiana dorobku kina krótkometrażowego oraz nawiązanie współpracy pomiędzy organizatorami polskich i norweskich festiwali prezentujących twórczość młodych filmowców – Amandus Film Festival w Lillehammer oraz WAMA Film Festival w Olsztynie.

PROGRAMY EDUKACJI FILMOWEJ

Jedną z najważniejszych misji Stowarzyszenia FILMFORUM od początku jego działalności jest stworzenie młodym ludziom szansy na rozpoczęcie swojej przygody w świecie filmu. W 2021 roku misja edukacyjna również była kontynuowana.

MASTERCLASS

W trakcie 7. edycji projektu „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” ponad 40 młodych adeptów sztuki filmowej zmierzyło się ze wszystkimi dziedzinami tworzenia filmu. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, zajęcia z ekspertami odbywały się w formie wykładów on-line.

Kluczowym elementem zeszłorocznej edycji była realizacja zdjęć do krótkometrażowych etiud filmowych. Młodzież mogła także wziąć udział w konkursie – korzystając z wiedzy przekazanej im wcześniej przez wykładowców, przygotowali indywidualnie krótkie, 1-minutowe wypowiedzi filmowe z Warszawą w tle. Laureatka otrzymała nagrodę finansową ufundowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu to cykl bezpłatnych warsztatów poświęconych reportażowi filmowemu oraz rozwijaniu krótkometrażowych projektów dokumentalnych. Tegoroczna edycja realizowana była już po raz szósty. To pierwszy krok w kierunku wymarzonego zawodu dla przyszłych dziennikarzy, reporterów, operatorów czy montażystów filmowych. Wykładowcami i opiekunami artystycznymi warsztatów byli uznani profesjonaliści, zajmujący się sztuką dokumentu i reportażu filmowego. W niespełna miesiąc pod okiem opiekunów dwie grupy warsztatowiczów stworzyły wypowiedzi filmowe, które zdobyły uznanie ekspertów warsztatów. 

PROGRAMY STAŻOWE I WOLONTARIACKIE

W 2021 roku FILMFORUM kontynuowało realizację programów stażowych i wolontariackich, które dają młodym ludziom szansę na zdobycie cennych doświadczeń w pracy przy projektach i wydarzeniach kulturalnych.

Niemal 50 młodych ludzi współtworzyło zorganizowane w 2021 festiwale filmowe – KAMERALNE LATO, WAMA Film Festival oraz CINEMAFORUM. Wolontariusze mieli możliwość zaangażowania się w kilka obszarów tematycznych, takich jak: obsługa biura festiwalu, wsparcie organizacyjne, pomoc techniczna przy konferencjach branżowych i warsztatach filmowych oraz opieka nad zagranicznymi gośćmi.

Nowością w zakresie programów stażowych była oferta praktyk zawodowych dla studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Młodzi ludzie mieli szansę zdobywać doświadczenie w zakresie montażu i postprodukcji filmowej, a także wziąć udział w pilotażowym projekcie dla początkujących krytyków.

Kontynuowane były również praktyki w ramach programu „Praktykuj w kulturze”, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jedna z praktykantek dołączyła na stałe do zespołu FILMFORUM.

NAGRODY IM. JANA MACHULSKIEGO

Zeszłoroczna edycja Nagród im. Jana Machulskiego przyniosła wiele zmian. W związku z wyzwaniami, wobec których branża filmowa stanęła w obliczu pandemii COVID-19, Komitet Organizacyjny Nagród im. Jana Machulskiego podjął decyzję o połączeniu nominacji przyznanych w latach 2020 i 2021, z których Kapituła wybrała Laureatów 17. edycji Nagród.

WYDARZENIA BRANŻOWE

W 2021 roku odbyła się 2. edycja SCRIPTMARKET.PRO – wydarzenia przeznaczonego dla młodej branży audiowizualnej, stanowiącego platformę do nawiązywania współpracy w zakresie produkcji i koprodukcji filmów, ze szczególnym uwzględnieniem projektów krótkometrażowych, mikrobudżetowych, realizowanych przez młodych reżyserów i producentów kreatywnych.

W ramach INTERFILMLAB 5.0 – piątej edycji ogólnopolskiego programu szkoleń dotyczącego zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego, FILMFORUM przygotowało także debatę pt. NOWE MODELE EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ.

Dziękujemy, że byliście z nami!