Przejdź do treści

Obejrzyj filmy nagrodzone podczas 6. edycji „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”

Obejrzyj filmy warsztatowe nagrodzone podczas 6. edycji programu „MASTERCLASS - Szkoła Filmowania”

Wszystkie nagrodzone etiudy warsztatowe, zrealizowane w ramach zakończonej właśnie 6. edycji warsztatów „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”, można obejrzeć online. Przez sześć tygodni uczestnicy śledzili wykłady i webinaria, a następnie zrealizowali krótkie formy filmowe w ramach ćwiczeń warsztatowych. Najlepsza etiuda została uhonorowana nagrodą finansową.

Celem warsztatów było nauczenie uczestników świadomego odbioru dzieła filmowego. Najważniejszym elementem projektu to cykl szkoleń praktycznych z poszczególnych dziedzin filmowych (scenariusz, reżyseria, organizacja produkcji, realizacja obrazu, montaż), podczas których młodzież – bazując na profesjonalnym zapleczu technicznym i sprzętowym – tworzy pod okiem profesjonalistów swoje pierwsze filmy krótkometrażowe.

Do 6. edycji warsztatów filmowych „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania” zaproszono specjalistów, którzy dzielili się swoją wiedzą z uczestnikami. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 100 słuchaczy. Z racji ograniczeń związanych z epidemią Covid-19 spotkania odbywały się w formie wykładów online, webinariów i konsultacji internetowych.

Wykłady i webinaria prowadzili m.in.: autor zdjęć filmowych Arkadiusz Tomiak, krytyk filmowy i konsultant scenariuszowy Michał Oleszczyk, montażysta Przemysław Chruścielewski, producentka Magdalena Kamińska, reżyser i scenarzysta Łukasz Grzegorzek oraz aktor i pomysłodawca projektu „MASTERCLASS” – Mateusz Damięcki.

– W świadomości młodych ludzi, jeszcze amatorów istnieje przekonanie, że żeby stworzyć film, trzeba mieć niezwykłą, tajemną wiedzę i tajemne umiejętności . Okazuje się, że każdy może tworzyć i to na takim poziomie, którym będzie komunikował się z widzami na całym świecie. Do tego też zachęcałem. Oczywiście wiedza i doświadczenie przychodzą z czasem, natomiast wszystkie próby są cenne. Najczęściej odpowiadałem na pytania: tak, możesz to zrobić – mówił o MASTERCLASS dla Polskiego Radia Przemysław Chruścielewski, który od trzech lat współpracuje ze Stowarzyszeniem FILMFORUM.

Warsztaty i webinaria nadal można oglądać online. Znajdują się na kanale Youtube Stowarzyszenia FILMFORUM (link).

Uczestnicy warsztatów w ankietach pisali, że zostali bardzo zmotywowani do działań praktycznych. „Dobór wykładowców sprawił, że miałem ogląd na wszystkie dziedziny produkcji filmowej.” – podsumował swoje doświadczenia w ankiecie jeden z uczestników. Wielu z nich pisało o spełnionych oczekiwaniach. „Dla wielu była to wiedza bezcenna dlatego właśnie, że przekazywali ją praktycy, osoby, które często swój warsztat pracy budowali w większości na własnych doświadczeniach.” – dodawał inny uczestnik. „Każdy z prowadzących stworzył rzetelny, a przy tym łatwy do przyswojenia wykład, a podczas webinariów odpowiadał wyczerpująco na ciekawe pytania.” – pisał kolejny. „Osoby prowadzące wykłady potrafiły zainteresować odbiorcę, a prace własne pomagały sprawdzać wyniesioną wiedzę i swoje umiejętności.” – dzielił się swoimi spostrzeżeniami kolejny.

Nagrodzone filmy

Po zakończeniu części wykładowej uczestnicy zrealizowali ćwiczenia warsztatowe. Zrealizowano 24 krótkie filmy. Jury w składzie Arkadiusz Tomiak, Michał Oleszczyk, Magdalena Kamińska, Łukasz Grzegorzek i Mateusz Damięcki przyznało najlepszemu projektowi pod względem warsztatowym i artystycznym nagrodę finansową. Zwyciężyło „Miasto w czasie pandemii” Julii Klimek. Nagrodę w wysokości 1000 złotych sfinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Jury przyznało również cztery wyróżnienia honorowe. Otrzymali je: Julia Kałużna za film „Jestem”, Filip Leszkowicz za „Pandemic”, Beata Witkowska za „20 m²” oraz Alicja Rybarska – „Miasto w czasie pandemii”.

OBEJRZYJ NAGRODZONE FILMY

Nagroda  Główna

„Miasto w czasie pandemii”

reż. Julia Klimek

Wyróżnienie

„Jestem”

reż. Julia Kałużna

Wyróżnienie

„Pandemic”

reż. Filip Leszkowicz

Wyróżnienie

„20 m²”

reż. Beata Witkowska

Wyróżnienie

„Miasto w czasie pandemii”

reż. Alicja Rybarska

Organizator: FILMFORUM
Partner: XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego
Projekt „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (6. edycja)” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
Projekt objęty patronatem programu FILMOTEKA SZKOLNA realizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.