Przejdź do treści

Nadchodzą 16. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO! Przedstawiamy program imprezy

KAMERALNE LATO PROGRAM 2023

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO już po raz szesnasty w pierwszym tygodniu lipca uczynią z Radomia mazowiecką stolicę kina. W tym roku najważniejsze wydarzenia filmowe odbędą się pod szyldem FREEDOM Film Festival. Tradycyjnie zaplanowano też programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania sekcji branżowej oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

W ciągu półtorej dekady KAMERALNE LATO przeszło transformację z niewielkiej radomskiej imprezy do międzynarodowego festiwalu o wielowymiarowym charakterze. Właśnie dlatego w 2022 roku z całości imprezy wyodrębniono skupiony na tematyce wolności FREEDOM Film Festival.

KAMERALNE LATO zgodnie z tradycją otworzy zjazd samochodów zabytkowych, wśród których wybrane zostanie najbardziej filmowe auto. Po nim, pozostając w temacie „czterech kółek”, przeniesiemy się do kina samochodowego, gdzie wyświetlony zostanie film „Mad Max: Na drodze gniewu”. Ceremonię finałową w radomskim Teatrze Powszechnym uświetni nietypowy, bo rapowy, koncert. Swoje autorskie utwory zaprezentuje aktor, raper i (od niedawna) reżyser Sebastian Fabijański.

Kino Samochodowe – plenerowy pokaz filmowy podczas 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO / FREEDOM Film Festival, 03.07.2022 Radom. Fot. Przemysław Skrzydło

Jakie atrakcje czekają na uczestników festiwalu pomiędzy jego otwarciem a finałem?

FREEDOM Film Festival

FREEDOM Film Festival, nad którym pieczę sprawuje dyrektor artystyczny Łukasz Adamski, to przede wszystkim dwa konkursy filmowe. W uruchomionym w ubiegłym roku Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych udział wezmą produkcje z całego świata, m.in. z Australii, Finlandii, Filipin czy Izraela. Filmy z sekcji międzynarodowej oceni światowej klasy Jury w składzie: Krzysztof Zanussi (przewodniczący), Lena Góra i Agnieszka Glińska.

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zobaczymy dwadzieścia polskich krótkich metraży. O tym, który z nich zwycięży, zadecydują Michał Oleszczyk (przewodniczący), Małgorzata Zajączkowska oraz – jak co roku – Marek Świszcz i pełniąca rolę ambasadorki KAMERALNEGO LATA Anna Mucha.

Fotosy z wybranych filmów zakwalifikowanych do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych i Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych
Składy jurorskie w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych i Ogólnopolskim Konkursie Filmów Krótkometrażowych

Podczas projekcji plenerowych NIEBO NAD RADOMIEM zaprezentowane zostaną filmy dotykające tematu wolności z dwóch bardzo różnych perspektyw. Obrazy sci-fi „Ex Machina” (reż. Alex Garland) oraz „Raport mniejszości” (reż. Steven Spielberg) będą punktem wyjścia do dyskusji na temat zagrożeń i ograniczeń, jakie w tym aspekcie niesie ze sobą rozwój AI. Natomiast „Roving Woman” w reżyserii Michała Chmielewskiego, jak na rasowe kino drogi w amerykańskim stylu przystało, ukaże wolność jednostki w jej najbardziej klasycznym wymiarze. Wprowadzenia do filmów i dyskusje po nich poprowadzą Michał Oleszczyk (SpoilerMaster), Łukasz Adamski i Natalia Hluzow.

Nie zabraknie także pokazów specjalnych z udziałem zaproszonych gości. W plenerowym pokazie filmu „Roving Woman” udział weźmie Lena Góra, swoje najnowsze dzieło pt. „Liczba doskonała” zaprezentuje sam Krzysztof Zanussi, zaś Sebastian Fabijański opowie o swoim debiutanckim krótkim metrażu „Hawaje”, który zostanie pokazany na dziedzińcu Klubu Festiwalowego PaTaThai Radom. Zobaczymy też poświęcone sytuacji w Ukrainie dokumenty Magdaleny Juszczyk, z którą będzie można podyskutować po projekcji.

Po całych dniach pełnych filmowych wrażeń festiwalowicze będą mogli porozmawiać o kinie i zrelaksować się przy dźwiękach muzyki lokalnych artystów podczas wieczornych imprez w Klubie Festiwalowym PaTaThai Radom.

Spotkania w Klubie Festiwalowym podczas 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO / FREEDOM Film Festival, 08.07.2022, Radom. Fot. Dominik Musiałek

Konkurs Filmów Odrzutowych Hyde Park

Konkursy filmowe w ramach KAMERALNEGO LATA to nie tylko te oceniane przez jurorów podczas FREEDOM Film Festival. Na dziedzińcu Klubu Festiwalowego tradycyjnie odbędzie się uwielbiany przez radomską publiczność Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w którym prezentowana jest twórczość początkujących filmowców, wymykająca się jednoznacznym klasyfikacjom.

Sekcje edukacyjna i branżowa

Jedną z najważniejszych misji KAMERALNEGO LATA jest edukacja – zarówno w zakresie realizacji krótkich form filmowych, jak i w obszarze profilaktyki społecznej i uwrażliwiania młodych ludzi na problemy współczesnego świata poprzez podejmowanie kreatywnych działań. W tym roku ponownie przeprowadzone zostaną dwa cykle warsztatowe – Mazowieckie Warsztaty Filmowe ABC Pracy z Kamerą skierowane do nastolatków z Radomia i okolic oraz Międzynarodowe Warsztaty Filmowe TOGETHER dla młodzieży z Polski, Francji, Niemiec i Włoch, realizowane w ramach programu Erasmus+.

Zajęcia praktyczne uczestników międzynarodowych warsztatów filmowych Together – ToGetThere podczas 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, 07.07.2022, Radom. Fot. Przemysław Skrzydło

KAMERALNE LATO to także rozbudowana sekcja branżowa SCRIPTMARKET.PRO. W ramach wydarzeń współorganizowanych z Sekcją Młodych Producentów KIPA filmowcy u progu kariery poznają perspektywy rozwoju zawodowego po szkole filmowej i realia debiutu reżyserskiego; dowiedzą się, jak znaleźć wymarzonego producenta; zmierzą się z bardzo gorącym obecnie tematem AI w filmie oraz będą mogli skorzystać z otwartych konsultacji z producentami. Prócz tego przedstawiciele czołowych polskich szkół filmowych porozmawiają na temat edukacji filmowej w Polsce, a dyrektor organizacyjny festiwalu, Bartosz Bednarczyk, oprowadzi uczestników sekcji po radomskich lokacjach o największym potencjale filmowym.

ScriptMarket.Pro: Debata podczas 15. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, 08.07.2022, Radom. Fot. Przemysław Skrzydło

Wydarzenia towarzyszące

Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział także w wydarzeniach towarzyszących. Akademia Zawodowców to okazja dla każdego nastolatka, by poznać tajniki aktorstwa filmowego od kuchni. Dla jeszcze młodszych pasjonatów kina zorganizowane zostaną spotkania filmowe KAMERALNE LATO DZIECIOM, podczas których zobaczą hity „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona” oraz „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!”. Dowiedzą się także, jak powstaje film i jak dbać o bezpieczeństwo.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy program 16. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO i towarzyszącego jej FREEDOM Film Festival:


Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Radomia.

Projekt współfinansują: Polski Instytut Sztuki FilmowejAmbasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Międzynarodowy projekt edukacyjny TOGETHER współfinansuje Unia Europejska.

Partnerem Strategicznym 2. edycji FREEDOM Film Festival jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami głównymi wydarzenia są: American Corner RadomTeatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR.

Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichMazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerzy edukacyjni to: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Kinographe (Francja), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina), Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Partnerem Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Partnerem technologicznym festiwalu są: CANON i Canon Professional Services (CPS).

Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.

Partnerami organizacyjnym wydarzenia są: Pracownia Nowych MediówHufiec ZHP Radom-Miasto i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Oficjalnym Klubem Festiwalowym 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest PaTaThai Radom.