Przejdź do treści

Janusz Zaorski wręczył nominacje nowym dyrektorom CINEMAFORUM!

Janusz Zaorski wręczył nominacje nowym dyrektorom CINEMAFORUM!

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych powstanie pod opieką dwóch doświadczonych managerów kultury.

Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 15-lecia działalności FILMFORUM zostały wręczone oficjalne nominacje nowym dyrektorom festiwalu CINEMAFORUM.

Z rąk Janusza Zaorskiego – wieloletniego przewodniczącego jury i opiekuna artystycznego CINEMAFORUM oraz prof. Marcina Adamczaka – dyrektora festiwalu w latach 2015-2018, nominację dyrektorską odebrał Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy, kulturoznawca i dziennikarz, nagrodzony w 2014 roku Nagrodą im. Krzysztofa Mętraka, kilkukrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka filmowa”.

Dyrektorem organizacyjnym festiwalu został mianowany Piotr Simon, kulturoznawca i manager kultury, m.in. organizator festiwali: WAMA Film Festival i Kameralne Lato, od 2015 roku związany z CINEMAFORUM. Nowi dyrektorzy już pracują nad kolejną edycją festiwalu. Niebawem poznamy nową odsłonę 18. edycji CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, która odbędzie się w dniach 6-10 listopada 2019 r. w kinie KINOTEKA w Warszawie.

Poniżej prezentujemy sylwetki nowych Dyrektorów CINEMAFORUM:

Błażej Hrapkowicz – prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję “Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Publikował m.in. w “Kinie”, na portalach “dwutygodnik.com” i “filmweb.pl”. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej (“Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Piotr Simon – Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalista w zakresie organizacji i produkcji wystaw, spektakli teatralnych, koncertów i podróży motywacyjnych. Producent kilku międzynarodowych projektów promujących polskie wzornictwo i modę na europejskich targach specjalistycznych. Brał udział w organizacji kilkunastu wystaw i konferencji z zakresu designu, realizowanych na rzecz instytucji samorządowych i sektora prywatnego. Był zaangażowany w organizację licznych wydarzeń kulturalnych, m.in. w ramach festiwali: Transatlantyk i Animator. Organizator spektakli, koncertów i konferencji produkowanych na zlecenie kontrahentów korporacyjnych. Współzałożyciel specjalistycznego biura podróży, w ramach którego zrealizował wyjazdy motywacyjne w kilkudziesięciu krajach świata. Od 2016 Kierownik Produkcji WAMA Film Festiwal w Olsztynie. Dyrektor Organizacyjny CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych w Warszawie. Członek Rady Programowej FILMFORUM.

CINEMAFORUM – 18. Międzynarodowe Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych potrwa od 6 do 10 listopada 2019 roku. Projekcje odbędą się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

CINEMAFORUM jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerami programowymi festiwalu są: Goethe-Institut w WarszawieBritish Council w PolsceMazovia Warsaw Film CommissionMazowiecki Instytut KulturyWarszawska Szkoła Filmowa oraz Austriackie Forum Kultury.

Organizatorem imprezy jest FILMFORUM.

CINEMAFORUM uzyskało znak jakości EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe przyznany na lata 2019-2020.