Przejdź do treści

FINAŁ 4. EDYCJI MŁODZIEŻOWYCH WARSZTATÓW REPORTAŻU

FINAŁ 4. EDYCJI MŁODZIEŻOWYCH WARSZTATÓW REPORTAŻU

Przez ostatnie 2 miesiące młodzi filmowcy realizowali krótkie formy filmowe poświęcone różnym obliczom współczesnej Warszawy. W ramach 4. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu powstały krótkometrażowe reportaże telewizyjne, których bohaterami byli mieszkańcy stolicy i samo pełne kontrastów miasto. Efekty pracy młodych twórców zostały zaprezentowane 24 listopada 2019 r. na specjalnym pokazie w warszawskiej Kinotece.

Kilkadziesiąt młodych osób uczestniczyło w 4. edycji Młodzieżowych Warsztatów Reportażu. Wspólnie z opiekunami Krystianem Dulewiczem, Robertem Gajzlerem i Marcinem Sadowskim zrealizowali cztery krótkie filmy oddające klimat współczesnej Warszawy. Bohaterami reportaży pt.: „Major Kwiatek”, „Walka o Bazar”, „Bez wahania” oraz „Dziewczyna o oczach jak jeziora” są ludzie, których osobiste przeżycia, wybory i doświadczenia mają decydujący wpływ na ich codzienne życie w Warszawie.

Celem Młodzieżowych Warsztatów Reportażu było poznanie i praktyczne doświadczenie wszystkich etapów procesu produkcji reportażu telewizyjnego – od budowania koncepcji, zbierania dokumentacji i pisania scenariusza, po zdjęcia, montaż, emisję i promocję. Kurs został podzielony na dwa etapy. Pierwszy to wykłady oraz ćwiczenia otwarte, drugi – praktyczna realizacja krótkich form reportażowych. Opiekunem artystycznym projektu jest znakomita dokumentalistka prof. Maria Zmarz-Koczanowicz, wykłady i warsztaty w ramach projektu poprowadzili także: laureatka Europejskiej Nagrody Filmowej, reżyserka Anna Zamecka, montażysta Przemysław Chruścielewski (m.in. „Boże Ciało” Jana Komasy) oraz Marta Sikorska – specjalistka w zakresie PR w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Uczestnictwo w warsztatach było bezpłatne. Zajęcia odbywały się w prowadzonej przez FILMFORUM „Pracowni A35” przy ul. Andersa 35 w Warszawie.

Filmy zrealizowane przez uczestników można obejrzeć w serwisie YouTube:

„Walka o Bazar”

Od 30 lat otoczona tymi samymi ludźmi, zamknięta w swojej małej przestrzeni, Pani Ewa nie traci radości z codziennego życia. Mimo, że na bazarze spędza większość swojego czasu, zauważa jak prędko i dramatycznie zmienia się świat na zewnątrz. W plątaninie jej szalonych myśli i spostrzeżeń można jednak łatwo odnaleźć jedną stałą.  

„Bez wahania”

Film oparty jest na przeżyciach kilku osób. Dziewczyny opisują swoją chorobę i nie wahają się o niej rozmawiać. Choroby psychiczne od lat są tematem tabu wśród społeczeństwa. Zadaniem filmu jest złamanie stereotypów jakie krążą na temat ludzi chorych na depresję.

„Dziewczyna o oczach jak jeziora”

Muzyczna tożsamość Katarzyny Smoluk-Moczydłowskiej jest tłumiona, kiedy kobieta codziennie wciela się w rolę nauczycielki języka angielskiego w warszawskim liceum. Jak odnaleźć się między światem mistyki a codzienności? Która z tych krain jest snem, a która dzieje się ,,bardziej naprawdę”? I czy na pewno ta, która kojarzy się ze światłem słońca?  

„Major Kwiatek”

Major Kwiatek to sympatyczny i pełen energii, starszy mężczyzna, którego życie jest ubogie, a mimo to pełne kolorów tak jak kwiaty we własnoręcznie wykonanych bukietach, które sprzedaje z na warszawskiej Starówce. Miłość do kwiatów wyróżnia go na tle innych ludzi. Dokument przedstawia jego codzienność oraz zmagania w rozwiązywaniu ciągłych trudności.  

Organizatorem 4. Młodzieżowych Warsztatów Reportażu było Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt współfinansowało Miasto Stołeczne Warszawa.