Filmy konkursowe na 45. FPFF

Filmy konkursowe na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zakwalifikowało się aż 27 filmów. Prezentujemy również wyniki festiwalowej selekcji do Konkursu Głównego i Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. 45. FPFF w Gdyni zaplanowany jest w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.

KONKURS FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH 45. FPFF

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zakwalifikowało się 27 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Wyboru filmów do Konkursu Filmów Krótkometrażowych również dokonał Dyrektor Artystyczny, wspierając się rekomendacją powołanych przez siebie doradców. Dwuosobowy Zespół Kwalifikacyjny tworzyli: krytyczka filmowa Adriana Prodeus i historyk kina Maciej Gil.

„Alicja i żabka”, reżyseria: Olga Bołądź, produkcja: Studio Munka SFP
„Chodźmy w noc” , reżyseria: Kamila Tarabura, produkcja: Studio Munka SFP
„Cztery filiżanki kawy lub trzy”, reżyseria: Sebastian Łach, produkcja: Sebastian Łach
„Czuły Film”, reżyseria: Aleksandra Maciejczyk, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
„Dalej jest dzień”, reżyseria: Damian Kocur, produkcja: Tomcat
„Dobre, eleganckie chłopaki”, reżyseria: Marek Ułan-Szymański, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa
„Green”, reżyseria: Ivan Bambalin, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa
„Hern”, reżyseria: Urszula Morga, produkcja: Esy-floresy Studio Animacji
„Hi, How Are You”, reżyseria: Michał Chmielewski, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
„Kamień”, reżyseria: Bartosz Kozera, produkcja: Studio Munka SFP
„Kattowitz”, reżyseria: Michał Piotrowski, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
„Lato 43”, reżyseria: Aneta Bussold, produkcja: Gdyńska Szkoła Filmowa
„Maria nie żyje”, reżyseria: Martyna Majewska, produkcja: Studio Munka SFP
„Masza”, reżyseria: Krzysztof Chodorowski, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa
„Mother Dear”, reżyseria: Zuzanna Sorówka, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
„Noamia”, reżyseria: Antonio Galdamez, produkcja: Studio Munka SFP
„Ondyna”, reżyseria: Tomasz Śliwiński, produkcja: Studio Munka SFP
„Ostatni gwizdek”, reżyseria: Karol Lindholm, produkcja: Studio Munka SFP
„Ostatnie dni lata”, reżyseria: Klaudia Kęska, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
„Prawdziwe uczucia”, reżyseria: Jan Kuźnik, produkcja: Gdyńska Szkoła Filmowa,
„Problem”, reżyseria: Tomasz Wolski, produkcja: Kijora Film
„Równonoc”, reżyseria: Daria Kasperek, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
„Sukienka”, reżyseria: Tadeusz Łysiak, produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa
„Uderzenie”, reżyseria: Robert Kwilman, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
„Uległość”, reżyseria: Michał Ciechomski, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego
„Wenus z Willendorfu”, reżyseria: Zuzanna Grajcewicz, produkcja: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
„Wyraj”, reżyseria: Agnieszka Nowosielska, produkcja: Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego

KONKURS GŁÓWNY 45. FPFF

Czternaście filmów zakwalifikowało się do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Są wśród nich 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie i 6 drugich filmów reżyserów.

Zgodnie z regulaminem 45. FPFF wyboru 12 filmów do Konkursu Głównego dokonał Dyrektor Artystyczny, Tomasz Kolankiewicz. Powołał on Zespół Selekcyjny jako organ doradczy, w którym znaleźli się: reżyser filmowy profesor Janusz Majewski, kulturoznawczyni dr hab. Iwona Kurz oraz krytycy filmowi, Małgorzata Sadowska Krzysztof Kwiatkowski. Dodatkowo Komitet Organizacyjny włączył do Konkursu 2 filmy.

Filmy wyselekcjonowane przez Dyrektora Artystycznego:

„25 lat niewinności”, reżyseria: Jan Holoubek, producentka: Anna Waśniewska-Gill (debiut)
„Amatorzy”, reżyseria: Iwona Siekierzyńska, producentka: Anna Wereda (debiut)
„Bliscy”, reżyseria: Grzegorz Jaroszuk, producentka: Agnieszka Kurzydło (drugi film)
„Jak najdalej stąd”, reżyseria: Piotr Domalewski, producent: Jan Kwieciński (drugi film)
„Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reżyseria: Maciej Kawulski, producenci: Maciej Kawulski, Tomasz Wardyn (drugi film)
„Magnezja”, reżyseria: Maciej Bochniak, producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham (drugi film)
„Sala samobójców. Hejter”, reżyseria: Jan Komasa, producenci: Jerzy Kapuściński, Wojciech Kabarowski
„Sweat”, reżyseria: Magnus von Horn, producent: Mariusz Włodarski (drugi film)
„Śniegu już nigdy nie będzie”, reżyseria: Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem, producenci: Agnieszka Wasiak, Mariusz Włodarski, Viola Fügen, Michael Weber
„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyseria: Mariusz Wilczyński, producenci: Ewa Puszczyńska, Agnieszka Ścibor (debiut)
„Zieja”, reżyseria: Robert Gliński, producent: Włodzimierz Niderhaus
„Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Arthur Reinhart

Po zapoznaniu się z listą filmów wyselekcjonowanych przez Dyrektora Artystycznego, Komitet Organizacyjny dołączył do Konkursu Głównego filmy:

„Mistrz”, reżyseria: Maciej Barczewski, producenci: Krzysztof Szpetmański, Leszek Starzyński (debiut)
„Tarapaty 2”, reżyseria: Marta Karwowska, producentka: Agnieszka Dziedzic (drugi film)

KONKURS FILMÓW MIKROBUDŻETOWYCH 45. FPFF

W trzeciej tegorocznej sekcji konkursowej, Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

„Biały Potok”, reżyseria: Michał Grzybowski, producenci: Tatiana Matysiak, Magdalena Borowiec
„Bóg Internetów”, reżyseria: Joanna Satanowska, producentka: Alicja Jagodzińska-Kałkus
„Ćmy”, reżyseria: Piotr Stasik, producent: Paweł Kosuń
„Każdy ma swoje lato”, reżyseria: Tomasz Jurkiewicz, producent: Magdalena Sztorc
„Ostatni Komers”, reżyseria: Dawid Nickel, reżyseria: Marta Habior
„Pewnego razu w ogródkach działkowych”, reżyseria: Rafał Bryll, producent: Michał Szymanowicz