Przejdź do treści

6. edycja Młodzieżowych Warsztatów Reportażu dobiegła końca!

6. edycja Młodzieżowych Warsztatów Reportażu dobiegła końca!

Radzenie sobie z samotnością, cena jaką płacimy za realizację marzeń, pokonywanie życiowych trudności i nadzieja to tematy, którym stawili czoło uczestnicy Młodzieżowych Warsztatów Reportażu 2021.

Młodzieżowe Warsztaty Reportażu to niezwykła szansa dla przyszłych dziennikarzy, reporterów, operatorów czy montażystów filmowych, dla których  warsztaty mogą stać się pierwszym krokiem w kierunku wymarzonego zawodu. Wykładowcami i opiekunami artystycznymi warsztatów każdej edycji są uznani profesjonaliści, zajmujący się sztuką dokumentu i reportażu filmowego.

Udział w projekcie umożliwił młodym ludziom stworzenie pierwszych, autorskich wypowiedzi filmowych, poruszających zagadnienia związane z ich miejscem zamieszkania – osadzonych tematycznie i wizualnie w realiach współczesnej stolicy.

Młodzi twórcy mieli szansę na rozwijanie własnych projektów dokumentalnych pod opieką doświadczonej dokumentalistki Marii Zmarz-Koczanowicz, która pełniła rolę opiekuna artystycznego 6. edycji Młodzieżowych Warsztatów Reportażu.

Zaproszenie do grona ekspertów przyjęli także:

  • Andrzej Wolf – operator filmowo-telewizyjny,
  • Andrzej Titkow – scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych oraz fabularnych,
  • Przemysław Chruścielewski – montażysta filmowy.
 

Mentorami dwóch grup warsztatowych byli operator filmowy Robert Gajzler oraz montażysta filmowy Jakub Bastkowski.

Podczas pierwszego etapu warsztatów uczestnicy wzięli udział w cyklu spotkań, w trakcie których eksperci dzielili się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem. Następnie młodzi filmowcy opracowywali koncepcje filmów i konsultowali je z ekspertami, a pod okiem opiekunów grup realizowali zdjęcia filmowe.

Najbardziej wymagającym etapem prac okazała się jednak postprodukcja. Warsztatowicze spędzili długie godziny w montażowni, wybierając najlepsze spośród nagranych ujęć.

Filmy zostały zaprezentowane i ocenione przez ekspertów projektu podczas uroczystego finału warsztatów, który odbył się 18 grudnia 2021 w siedzibie partnera projektu – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

ŁABĘDZI ŚPIEW

Grupa pierwsza stworzyła poruszający obraz, którego bohaterem jest tancerz Teatru Narodowego w Warszawie. Widzimy go w trakcie ćwiczeń na sali tanecznej, podczas których opowiada o wyrzeczeniach, jakie niesie za sobą realizacja marzeń o profesjonalnym tańcu.

„Łabędzi Śpiew” to opowieść o wyrzeczeniach i pasji, która staje się sposobem na życie. Intymna spowiedź bohatera porusza nie tylko tematy związane z jego zawodem, ale stawia również uniwersalne pytanie o granicę poświęcenia. Jednocześnie daje nam okazję dostrzec piękno i grację, dzięki którym rozumiemy jego miłość do wykonywanego zawodu. Robiąc to, bohater nie zapomina o mrocznej stronie baletu, jakim są wyczerpujące fizycznie i psychicznie treningi, liczne kontuzje i świadomość mijającego czasu i tego, jak krótka jest kariera tancerza.

Młodym twórcom udało się uchwycić słodko-gorzki smak sukcesu, bohater ich filmu jest dumny ze swoich osiągnięć, jednocześnie ma świadomość, że kariera baletowa, której poświęcił całe dotychczasowe życie jest niezwykle krótka.

M JAK_

Druga grupa warsztatowa zmierzyła się z niezwykle ciekawą historią opowiedzianą przez dwójkę bohaterów – młodych przyjaciół, którzy postanowili przeprowadzić się do stolicy z niewielkiego miasta i mimo życiowych przeszkód budować życie, o jakim marzą.

Anna ma dobry plan. Z Kubą bywa różnie. Bohaterowie filmu to młodzi ludzie, którzy w Warszawie dopiero uczą się życia po swojemu. Czy wielkie miasto da im to, czego szukają?”

To niezwykle poruszająca historia, opowiedziana przez młodych filmowców z wielką wrażliwością i szacunkiem dla bohaterów.

Tłem obu historii jest Warszawa – miasto, w którym każdy może żyć jak chce, spełniać marzenia i rozwijać pasje. Za wszystko trzeba jednak zapłacić swoją cenę.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerem Młodzieżowych Warsztatów Reportażu jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.