Przejdź do treści

100 ATRAKCJI W 8 DNI

100 ATRAKCJI W 8 DNI

KAMERALNE LATO od 6 lipca opanuje Radom! Przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.

Tegoroczne KAMERALNE LATO będzie wypełnione atrakcyjnymi wydarzeniami skierowanymi do młodszych i starszych miłośników kina, początkujących i doświadczonych twórców filmowych, dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wszystkich gości, którzy zawitają w tym czasie do Radomia. 12. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych to aż 100 punktów programu, wzbogaconych o „Radomski kalejdoskop kulturowy”, który zabierze uczestników w różne zakątki kraju i świata.

Festiwal wystartuje w sobotę 6 lipca 2019 r. wydarzeniami poświęconymi kulturze Włoch – jednego z 5 krajów partnerskich festiwalu. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy“, organizowanego w ramach projektu “Poznajemy potrawy i obyczaje – Budżet Obywatelski 2019”, zainicjowanego bezpośrednio przez mieszkańców Radomia. W niedzielę 7 lipca rozpocznie się międzynarodowy cykl warsztatów “SPOT – Social Pictures of Today“, w którym weźmie udział młodzież z Polski, Włoch, Francji i partnerskiego miasta Radomia z Niemiec – Magdeburga. Zapraszamy również do MOK Amfiteatr na serię wydarzeń “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego“, dotyczących kultury i kuchni rodem ze Stanów Zjednoczonych. W muszli koncertowej w Parku Kościuszki usłyszymy ścieżki dźwiękowe znanych filmów i seriali w wykonaniu kwartetu smyczkowego “Le Corde Del Mondo”. Tego dnia nastąpi również oficjalne otwarcie KAMERALNEGO LATA – parada zabytkowych samochodów i Kameralny Piknik Filmowy z atrakcjami dla najmłodszych. Wieczorem zaprezentujemy wybór filmów odrzutowych w ramach konkursu Hyde Park.

Festiwalowy poniedziałek 8 lipca rozpocznie się wykładem otwartym aktorki Katarzyny Dorosińskiej oraz warsztatami z cyklu ABC PRACY Z KAMERĄ. W Radomskim Klubie Środowisk Twórczych – ŁAŹNI odbędzie się koncert inspirowany muzyką filmową w wykonaniu Aleksandra Dębicza pt. “Cinematic piano”. Po zmroku zapraszamy na pokaz plenerowy filmu otwarcia “Córki dancingu” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, przewodniczącej Jury 12. edycji KAMERALNEGO LATA.

Czwarty dzień festiwalu, wtorek 9 lipca, upłynie pod znakiem szeregu wydarzeń edukacyjnych przeznaczonych dla uczestników warsztatów KAMERALNEGO LATA. Jednym z nich jest spotkanie z ekspertami Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Zapraszamy na wykład otwarty dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Soni Śledź, znanej wielu sympatykom sportowych serwisów informacyjnych, dotyczący specyfiki pracy w stacji telewizyjnej. Dzień zakończy pokaz plenerowy filmu “Zabij mnie glino” w reżyserii Jacka Bromskiego, pierwszego z serii filmów policyjnych prezentowanych w ramach festiwalu z okazji obchodów 100-lecia polskiej Policji.

W środę 10 lipca KAMERALNE LATO rozprzestrzeni się na ulicach Radomia. Uczestnicy warsztatów rozpoczną prace nad zdjęciami do filmowych reklam społecznych, a w centrum miasta zostanie zainscenizowana plenerowa scena specjalna, w której pojawią się policyjne grupy dochodzeniowe prowadzące tajemnicze śledztwo na ulicach miasta. Z kolei w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA odbędzie się CANON TECHNOLOGY DAY, czyli prezentacje nowinek technologicznych dotyczących rejestracji obrazu filmowego. Aktywne i przedsiębiorcze osoby zapraszamy na szkolenie “Crowdfunding w przemysłach kreatywnych” i wykład inaugurujący cykl INTERFILMLAB 3.0 dotyczący dystrybucji filmów na rynku VoD. Po południu na widzów czekają aż trzy propozycje filmowe – dwie projekcje filmów z okazji 100-lecia Policji połączone z wykładem Tomasza Kolankiewicza dotyczącym historii polskiego kina policyjnego oraz plenerowa kontynuacja tematu policyjnego: projekcja filmu “Jestem mordercą” w reżyserii Macieja Pieprzycy.

Czwartkowy poranek 11 lipca będzie dedykowany najmłodszym uczestnikom, którzy będą mieli okazję wziąć udział w trzech projekcjach i warsztatach z cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM w MCSW ELEKTROWNIA. Z kolei ze starszymi fanami filmu spotka się Ambasadorka KAMERALNEGO LATA Anna Mucha podczas wykładu na temat pracy aktora na planie filmowym. Pełną parą ruszy program wydarzeń branżowych INTERFILMLAB 3.0, w tym m.in. panel dyskusyjny o przyszłości regionalnych funduszy filmowych w Polsce. W Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu odbędzie się panel dyskusyjny na temat społecznej i edukacyjnej roli filmu. Po południu rozpoczną się pierwsze projekcje filmów biorących udział w Konkursie Głównym festiwalu.

piątek 12 lipca od rana w MCSW ELEKTROWNIA odbywać się będą pitchingi scenariuszy i projektów filmowych oraz związane z nimi szkolenia INTERFILMLAB 3.0. Z kolei w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu widzowie będą mieli okazję spotkać się z członkami Jury KAMERALNEGO LATA – Wojciech Solarz opowie o reżyserii filmu niskobudżetowego, a Radosław Ładczuk o pracy autora zdjęć filmowych. Wykład otwarty w RKŚTiG ŁAŹNI poprowadzi także Izabela Brejtkop, opowiadając o nieprzewidywalnych aspektach zawodu aktora. Podwoje MOK Amfiteatr opanują atrakcje związane z japońską kulturą – w ramach “Radomskiego Kalejdoskopu Kulturowego” będzie można wziąć udział w warsztatach kaligrafii, obejrzeć pokaz tańca i strojów, multimedialną wystawę zdjęć oraz pokaz japońskiego filmu. Nie zabraknie też konkursów i upominków dla najmłodszych. W to letnie popołudnie będzie można również odpocząć od upałów na sali kinowej, oglądając kolejne projekcje filmów w Konkursie Głównym i dyskutując z ich twórcami.

Sobota 13 lipca – ostatni dzień festiwalu przyniesie szkolenia dotyczące rynku VoD oraz Masterclass Sparing z udziałem Agnieszki Smoczyńskiej i Radosława Ładczuka. Partnerzy festiwalu – Stowarzyszenie Droga Mleczna oraz Radomskie Klasyki zaproszą gości na zwiedzanie radomskich lokacji o największym potencjale filmowym. Wczesnym popołudniem rozpoczną się wydarzenia z cyklu “Radomski Kalejdoskop Kulturowy” związane z kulturą niemiecką. Bettina Wiengarn z Offener Kanal Magdeburg, zaprezentuje oryginalny przepis na niemiecki specjał kulinarny, po czym będzie można posłuchać koncertu, wziąć udział w konkursach i spotkaniach z przedstawicielami kinematografii niemieckiej oraz obejrzeć film „Toni Erdmann” w reżyserii Maren Ade. Festiwal jak zawsze zamknie uroczysta ceremonia finałowa w kinie HELIOS, podczas której poznamy laureatów 12. edycji KAMERALNEGO LATA.

Szczegółowy program 12. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO wraz z katalogiem w wersji online jest dostępny pod linkiem: kameralnelato.pl/program-2019.

Program KAMERALNEGO LATA jest dostępny pod adresem:
kameralnelato.pl/program-2019

12. edycja KAMERALNEGO LATA odbędzie się w dniach 6 – 13 lipca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia jest FILMFORUM, a głównym współorganizatorem Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Współorganizatorami wydarzenia są także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji KulturyMiasta RadomPolskiego Instytutu Sztuki FilmowejSamorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Partnerem logistycznym przedsięwzięcia jest KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATR i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.

Partnerzy branżowi tegorocznej edycji to: Stowarzyszenie Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów AudiowizualnychMazovia Warsaw Film CommissionDolnośląskie Centrum FilmoweWroclaw Film Commission oraz StoryLab.pro.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W działaniach organizacyjnych wesprą Festiwal: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.