Przejdź do treści

WAMA Film Festival: Warsztaty dla animatorów kultury

Tego jeszcze na WAMA Film Festival nie było. Organizatorzy wpuszczą uczestników warsztatów „za kulisy” i podzielą się doświadczeniem w tworzeniu dużego festiwalu filmowego. Warto zgłosić się już dziś – jest tylko 12 miejsc!

– Zapraszamy animatorów kultury i społeczników – mówi Jarek Basaj, koordynator projektu Pracownia A35. – To również oferta dla studentów, którzy chcą zaangażować się w działalność społeczną, a także pracowników domów kultury i organizacji pozarządowych chcących wymienić się doświadczeniami z festiwalową ekipą.

Zadaniem uczestników będzie opracowanie projektu wydarzenia promującego wielokulturowość, równe traktowanie i włączenie do współpracy środowisk o mniejszych szansach, równość płci i tolerancję dla różnorodności etnicznej, kulturowej i światopoglądowej.

– Warsztaty są nastawione na wielokulturowość, a case study” jest sam festiwal – mówi Jarek Basaj. – W planie mamy spotkania z praktykami z ekipy WAMA Film Festival, praca w formule „job shadowingu”, a także wizyty studyjne w instytucjach i organizacjach, które na gruncie olsztyńskim działają na rzecz włączania, tolerancji i równości.  

Pracownia A35 to realizowane od 2018 roku działania edukacyjne skierowane do osób, które chcą lub już organizują wydarzenia kulturalne i warsztaty. Celem projektu jest podnoszenie kompetencji animatorów kultury w obszarach planowania, logistyki, promocji wydarzeń, organizowania wolontariatu oraz pozyskiwania strategicznych partnerów. Słowem – chodzi o jak najpełniejsze przekazanie know-how organizatora wydarzenia kulturalnego.

– Planowanie to podstawa wszystkiego – mówi Jarek Basaj. – Dużo też zależy od ludzi, którzy cię otaczają, jaką potrafisz zebrać ekipę. Czy wiesz, jak dotrzeć do ludzi, jak ich słuchać i słuchać ich pomysłów? To ważne umiejętności w tej branży.

Nazwa projektu – Pracownia A35 – nawiązuje do adresu siedziby Stowarzyszenia FILMFORUM – ul. gen. Władysława Andersa 35 w Warszawie.  FILMFORUM ma na koncie m.in. organizację kilkudziesięciu festiwali filmowych (w tym WAMA Film Festival) i niezliczonych wydarzeń edukacyjnych, często o zasięgu międzynarodowym. Dysponuje więc kompetencjami i doświadczeniem, z których warto skorzystać.

Co zrobić, by wziąć udział?

Najważniejsze informacje:

Pozostałe cykle warsztatowe WAMA Film Festival w pigułce:

11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.


Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024”.

Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Malta Film Foundation (Malta), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Malfamé Association (Francja), Foundation for Art Development AIA (Gruzja) i Cinemahall INGO (Ukraina).

Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A.Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w OlsztynieMiejski Ośrodek Kultury w OlsztyniePaństwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.