Trzy kontynenty w sześć dni!
Projekt „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” dobiegł końca.
Tańcowali, śpiewali, smakowali, degustowali, przebierali się w stroje z różnych stron świata, uczyli się gwar i języków, malowali, wyszywali, kaligrafowali, poznawali kulturę i kinematografię – uczestnicy projektu „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” mieli w te wakacje istny kalejdoskop wrażeń.
Zażyli słońca Italii, by następnego dnia być już po drugiej stronie Atlantyku i przemierzać wzdłuż i wszerz Stany Zjednoczone. Potem przeskoczyli Pacyfik, by zwiedzić wyspy Japonii, a następnie wrócili do Europy, by poznać zwyczaje najbliższych sąsiadów – Niemiec. Wreszcie, zmęczeni dalekimi podróżami, zajrzeli do kultur regionów naszego kraju – Kurpi i Warmii. W tę niepowtarzalną wycieczkę, bogatą w wiedzę i pełną atrakcji, mieszkańcy Radomia mogli wyruszyć dzięki projektowi finansowanemu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Radomia „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019”.
Wydarzenia z cyklu „Radomski Kalejdoskop Kulturowy” działy się na terenie MOK Amfiteatr (w lipcu) oraz w Gospodzie Jaskółeczka (w sierpniu). Odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń w ciągu sześciu dni, a każde z nich był okazją do poznania kultury innego regionu świata poprzez spotkania z zagranicznymi gośćmi, wirtualne wystawy zdjęć, degustacje potraw, koncerty muzyczne, pokazy filmowe, prezentacje rękodzieła czy strojów ludowych, konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Każdy dzień stanowił pełen różnorodności piknik kulturowy.
Smakosze, miłośnicy gotowania i testowania nowych potraw mogli poznać smak prawdziwych włoskich specjałów, m.in. – Spaghetti alla Carbonara oraz Scaloppine al Marsala w wykonaniu Jana Spanevello, amerykańskich pancakes z bananami, borówkami, chrupiącym bekonem i syropem klonowym oraz burrito przyrządzonych przez Derricka Ogrodnego oraz Vanessę DeWig, japońskich onigiri – samodzielnie przygotowywanych przez widzów pod okiem ekspertów z Yaki Kingu, niemieckiego ciasta cebulowego autorstwa Bettiny Wiengarn oraz naszych polskich potraw z Kurpii i Warmii, które przyrządzała Jolanta Gierduszewska z podopiecznymi ze Stowarzyszenia Wzajemna Pomoc: rejbaka, fafernuchów, ciasta z jeżynami, plinców z pomoćką oraz racuchów z kaszy gryczanej.
Ci, którzy woleli karmić ucho dobrą muzyką, mogli relaksować się przy dźwiękach włoskiej muzyki filmowej w wykonaniu Marii Wojutyńskiej i Piotra Goljata Duo, delektować amerykańskim jazzem z DEMON/WÓJCIK DUO FREE JAZZ, podziwiać japoński występ taneczno-muzyczny Hany Umedy, zamyślić się nad „Niezapomnianymi Songami Bertolda Brechta” w wykonaniu Klaudii Kuchtyk i Przemysława Zalewskiego, pobawić przy muzyce ludowej Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” z Kadzidła oraz biesiadować wraz z zespołem wielopokoleniowym „Węgojska Strużka”. Mnogość stylów muzycznych sprawiła, że niemal każdy mógł znaleźć coś dla siebie – zamyślić się nad liryczną melodią lub potupać nóżką w taneczny rytm.
Wielbiciele kina mieli okazję obejrzeć nagradzane produkcje i nieszablonowe tytuły: „Oni” Paolo Sorrentino, „Wyrm” Christophera Winterbauera, „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy, „Toni Erdmann” Maren Ade, „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, „Taxi A” Marcina Korneluka. Każdy film wiązał się z kulturą danego narodu lub regionu, a mimo wszystko pokazywał uniwersalność ludzkich emocji, uczuć i przeżyć, niezależnie od miejsca świata, w jakim się rozgrywają.
Na wszystkich wydarzeniach z cyklu można było spotkać się z gośćmi, którzy przekazywali cenną wiedzę z bliższych lub dalszych części świata. Pokazywali stroje charakterystyczne dla danych kultur, więc uczestnicy przejrzeli amerykańską szafę, przymierzyli tuziny kimon, podziwiali niemieckie i włoskie stroje ludowe, oglądali i zakładali polskie ubiory z Warmii i Kurpi, poznając jednocześnie sekrety nazw poszczególnych części garderoby.
Cudaczne nazwy elementów stroju to nie jedyne nowe słowa, jakie poznali uczestnicy wydarzeń. W trakcie wykładów i warsztatów kulturowych obcowali z egzotyką języków poszczególnych krajów, a szczególnie ciekawy okazał się fakt, że nawet Polak z Polakiem może się nie porozumieć, jeśli każdy z nich będzie posługiwał się regionalną gwarą. Spotkania z ekspertami i gośćmi pozwoliło poznać inne elementy specyfiki kulturowej – np. różnorodność tradycji włoskich regionów; sztukę japońską – a w szczególności kaligrafię i rękodzieło oraz specyfikę relacji społecznych; historię mody i stosunków społecznych w Stanach Zjednoczonych; kulturę Niemiec jako sumę kultur regionalnych 16 krajów federacji oraz tradycje, zwyczaje, wierzenia i rękodzieło Kurpi i Warmii. Rozmowy o kulturze były okazją do przeprowadzenia konkursów, zabaw i turniejów z nagrodami. Wyrazy uznania za wkład należą się gościom z zagranicy i ekspertom, którzy zajrzeli do MOK Amfiteatr i Gospody Jaskółeczka, a wśród nich przede wszystkim Janowi Spanevello, osobom związanym z Associazione Cinematografica e Culturale “Laboratorio dei Sogni”, Monice Szydło, Derrickowi Ogrodnemy, Vanessie DeWig, Kimbie Kerner, żołnierzom amerykańskim z CAT, dr Jadwidze Rodowicz-Czechowskiej, Waldemarowi Czechowskiemu, Hanie Umedzie, Danielowi i Yumiko Gajewskim, Bettinie Wiengarn, osobom związanym z Offener Kanal Magdeburg, dr Ewie Turkowskiej, Pawłowi Łaszczychowi, Wandzie Kozie.
Za każdym razem odbywał się równolegle piknik kulturowy, dzięki czemu najmłodsi zaznawali mnóstwa atrakcji związanych z animacjami, zabawami konstrukcyjnymi, tańcami, przebieraniem się, próbowaniem sztuk z różnych stron świata. Również starsi uczestnicy pikniku mogli podziwiać rękodzieło, sztukę, działalność kulturalną i społeczną różnych podmiotów związanych z omawianą tematyką. Wszystkim wydarzeniom towarzyszyły wirtualne wystawy zdjęć bądź filmów z miejsc, których dotyczyły. Przepiękne ujęcia z różnych stron świata można było podziwiać dzięki współpracy m.in. z Niemiecką Centralą Turystyki DZT, Ambasadą Japonii w Polsce, inicjatywom Magiczna Warmia i Kurpiowskie Plenery Fotograficzne.
Pomysłodawcom projektu, dzięki którym mieszkańcy Radomia mogli w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku poznać kultury z różnych stron świata, zawdzięczamy niezapomnianą przygodę. Uczestnicy – niezależnie od wieku i możliwości – mieli szansę zwiedzić najdalsze zakątki Ziemi bez opuszczania granic miasta. Dla niektórych stanowiło to jedyną okazję do tego, by podejrzeć, co się dzieje za dalekimi oceanami, innym dało szansę na snucie planów podróżniczych i kreślenie marzeń, dzięki którym narodzą się nowi odkrywcy, podróżnicy i eksperci, poznający i przekazujący wiedzę o kulturach całego świata.
Kronikę projektu można znaleźć tutaj
Projekt „Poznajemy potrawy i obyczaje innych regionów – Budżet Obywatelski 2019” został sfinansowany ze środków Gminy Miasta Radom.
Organizatorami projektu są Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce oraz FILMFORUM.
Partnerem organizacyjnym projektu jest MOK Amfiteatr i Przedsiębiorstwo Społeczne „Gospoda Jaskółeczka” Sp. z o. o.