Przejdź do treści

Trwaj, przygodo!

Trwaj, przygodo!

Rozmowa z Malwiną Lament, wolontariuszką Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, od siedmiu lat związaną z festiwalem.

– Od kilku lat jesteś wolontariuszką festiwalu filmowego KAMERALNE LATO w Radomiu. Jak zaczęła się Twoja przygoda z tą imprezą?

– Moja przygoda z festiwalem rozpoczęła się tak naprawdę w 2012 roku. Wtedy pierwszy raz zgłosiłam się warsztaty filmowe. Dostałam się wtedy do grupy koordynowanej przez Radosława Ładczuka i był to dla mnie niesamowity tydzień. – wspomina Malwina Lament. – To było moje pierwsze zetknięcie ze światem filmowym, ale wiedziałam już, że nie ostatnie. Dlatego próbowałam swoich sił także w kolejnych latach, współtworząc etiudy pod okiem Wojciecha Solarza, czy Rafaela Lewandowskiego. Pomysł, aby zostać wolontariuszką KAMERALNEGO LATA wziął się stąd, że jako uczestniczka warsztatów nigdy nie miałam okazji skorzystać ze wszystkich wydarzeń – projekcji filmowych, paneli dyskusyjnych, czy wykładów otwartych, ponieważ cały mój czas koncentrował się wokół warsztatów. Jako wolontariuszka mogłam zapoznać się z nieznanymi mi dotąd atrakcjami festiwalu.

– Dlaczego co roku angażujesz się w organizację KAMERALNEGO LATA? Co należy do Twoich zadań podczas festiwalu?

– Przede wszystkim to okazja, żeby spotkać się z ludźmi tworzącymi ten festiwal, z uczestnikami warsztatów, z wolontariuszami. Jestem radomianką, więc nie wyobrażam sobie, abym w tym pierwszym tygodniu lipca miała nie odwiedzić i nie skorzystać z programu KAMERALNEGO LATA. Bo choć niektóre punkty programu są niezmienne, zawsze można dowiedzieć się, nauczyć czegoś nowego. Nowe filmy konkursowe, goście, twórcy, inny pomysł na nagrania sceny specjalnej w centrum miasta, nowe spoty stworzone przez uczestników warsztatów – to wszystko jest zagadką każdej edycji. Wolontariusz zajmuje się m.in promocją festiwalu – dbamy o to, aby radomianie zapoznali się z programem KAMERALNEGO LATA, odpowiadamy na pytania zainteresowanych w biurze festiwalowym. Zajmujemy się także akredytacją gości, bierzemy udział w projekcjach filmowych, odpowiadamy za zebranie i zliczenie głosów w konkursach.

– Co najbardziej podoba Ci się w KAMERALNYM LECIE? Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

– Chyba najbardziej w tym festiwalu cenię to, jakich ludzi przyciąga. Co roku poznaję tutaj masę niesamowitych osób, które przyjeżdżają z różnych stron Polski i nie tylko, by wspólnie podyskutować o filmach, o życiu, by podzielić się swoją pasją. Zawsze też bardzo wyczekuję filmów konkursowych i paneli dyskusyjnych, ponieważ to świetna okazja, żeby porozmawiać z twórcami, zadać kilka pytań, które zawsze rodzą się w głowie po obejrzeniu dobrego filmu. A dlaczego warto zostać wolontariuszem? Ponieważ to świetna oferta dla każdego, kto swoją przyszłość wiąże z kulturą – to szansa na poznanie świata filmowego od kulis, zawarcia znajomości, zebrania cennych uwag i wskazówek, zainspirowania się, ale też kolekcjonowania wspomnień. Mogę zagwarantować, że szalony tydzień przy okazji tworzenia festiwalu KAMERALNE LATO pozostaje zawsze w pamięci na bardzo długo.

Rozmawiała Helena Nowicka.

Rekrutacja wolontariuszy KAMERALNEGO LATA trwa do 24 czerwca 2019 r.

12. edycja KAMERALNEGO LATA odbędzie się w dniach 6 – 13 lipca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia jest FILMFORUM, a głównym współorganizatorem Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Współorganizatorami wydarzenia są także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji KulturyMiasta RadomPolskiego Instytutu Sztuki FilmowejSamorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Partnerem logistycznym przedsięwzięcia jest KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATR i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.

Partnerzy branżowi tegorocznej edycji to: Stowarzyszenie Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów AudiowizualnychMazovia Warsaw Film Commission oraz StoryLab.pro.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W działaniach organizacyjnych wesprą Festiwal: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.