Przejdź do treści

Rusza CINEMAFORUM – 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych

Rusza CINEMAFORUM - 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych to wydarzenie prezentujące krótkie filmy z całego świata. 19. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 4-8 listopada 2020 r. w formule online na platformie mojeekino.pl. Dostęp do filmów będzie bezpłatny, po uprzedniej rejestracji. Towarzyszące festiwalowi dyskusje, spotkania branżowe i warsztaty będzie można obejrzeć w naszych kanałach internetowych.

Przed nami pięć dni z najlepszym kinem krótkometrażowym. Pięć dni z bohaterami i bohaterkami, którzy w różnych częściach świata toczą batalie o sprawy fundamentalne. Pięć dni z reżyserami i reżyserkami, którzy potrafią o tym opowiadać z lekkością, humorem, ale również powagą i namysłem. Pięć dni z filmami amerykańskimi, brytyjskimi, niemieckimi, irańskimi, egipskimi, polskimi i nie tylko. Życzę udanych seansów! – mówi Błażej Hrapkowicz, Dyrektor festiwalu.

Bieg krótkodystansowy wymaga nie tylko dynamiki i sprawności, ale również efektywnego wykorzystania energii i środków, które nie są dane na długo. Autorzy i autorki konkursowych filmów opanowali tę sztukę do perfekcji – podkreśla Dyrektor CINEMAFORUM Błażej Hrapkowicz.

Wśród 22 filmów zaprezentowanych w międzynarodowym konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych znajdą się zarówno filmy z najodleglejszych zakątków świata, jak i obiecujące polskie produkcje zrealizowane przez młodych filmowców.

Nastolatka w Iranie, zdesperowany ojciec w Macedonii Północnej, mali kolekcjonerzy kart piłkarskich w Palestynie, zakonnica w Polsce, młoda gimnastyczka w Belgii – wszyscy funkcjonują w światach pozornie hermetycznych, a przecież doskonale nam znanych. Obserwujemy patriarchalną opresję i urzędniczą inercję, widzimy sport, który staje się trampoliną do marzeń albo udręką ciała, śledzimy instytucjonalne uwikłanie wiary. Nasze filmy konkursowe to dramaty, (czarne) komedie, horrory. Myślę, że każdy znajdzie na CINEMAFORUM coś dla siebie – dodaje Hrapkowicz.

Obok konkursu międzynarodowego warto wymienić także inne festiwalowe sekcje. CINEMAFORUM i American Film Festival wspólnie zaproszą widzów na sekcję American Shorts – autorski przegląd najlepszych amerykańskich krótkich metraży. CINEMAFORUM współpracuje także z legendarnym festiwalem filmów krótkometrażowych w Oberhausen i prezentuje najciekawsze filmy z tej imprezy. Po raz kolejny w programie znajdzie się także sekcja „Mistrzowie”, gdzie poznajemy krótkometrażowe wprawki największych twórców światowego kina – w tym roku jedną z perełek tego cyklu będzie film greckiego reżysera Jorgosa Lanthimosa („Kieł”, „Lobster”, „Faworyta”). W programie nie zabraknie także sekcji prezentującej krótkie metraże nagradzane przez BAFTA – Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych.

Nieodłączną częścią festiwalowego programu jest także prezentacja filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego. W tym roku w specjalnej prezentacji online obejrzymy 33 najlepsze polskie filmy krótkometrażowe.

W ramach festiwalu odbędzie się również skierowany do branży filmowej program INTERFILMLAB 4.0. Podczas tegorocznych debat i warsztatów nasi goście będą rozmawiać o roli producenta/producentki w kinie krótkometrażowym, o komercyjnym i artystycznym potencjale projektów filmowych oraz budowaniu potencjału promocyjnego filmów na rynku polskim i międzynarodowym. Nie zabraknie również wątków dotyczących zachowania równowagi pomiędzy dystrybucją kinową a rynkiem VOD w realiach Covid-19. Z kolei podczas debaty współorganizowanej przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS organizatorzy i selekcjonerzy europejskich festiwali filmowych przeanalizują możliwości produkcji imprez filmowych podczas pandemii.

W programie znajdą się również masterclassy dotyczące reżyserii filmowej, scenariusza filmu krótkometrażowego, aktorstwa i montażu filmowego oraz webinarium o pitchingu. Poprowadzą je uznani specjaliści z branży (Zofia Domalik, Aleksandra Leszczyńska, Bartosz Kruhlik, Rafał Listopad i Michał Oleszczyk).

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami programowymi imprezy są: Goethe-Institut w Warszawie, British Council, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, American Film Festival oraz Warszawska Szkoła Filmowa.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polish Society of Cinematographers, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image oraz Panavision Poland.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorami przedsięwzięcia są: Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki Kultury i Edukacji we współpracy z Ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.