Przejdź do treści

Wystartowała 7. edycja WAMA FILM FESTIWAL w Olsztynie

Wystartowała 7. edycja WAMA FILM FESTIWAL w Olsztynie

Rozpoczął się największy festiwal filmowy Warmii i Mazur. Przed widzami cztery dni  pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Berlinie, Karlowych Warach  Wenecji, San Sebastian oraz najlepszych polskich filmów krótkometrażowych. Olsztyński  WAMA Film Festival już od siedmiu lat buduje swoją pozycję najważniejszego wydarzenia  filmowego w kalendarzu kulturalnym regionu.  

Ceremonię otworzyła w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa  Marka Brzezina Sylwia Jaskulska. – WAMA Film Festival to ważne przedsięwzięcie promujące  najlepsze filmy. Możemy rozwijać je wspólnie z organizatorami dzięki Wam, widzom oraz wszystkim  partnerom festiwalu. Życzę jak najlepszych wrażeń filmowych – powiedziała Członek Zarządu  Województwa Warmińsko-Mazurskiego.  

W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zostanie zaprezentowanych dziewięć  filmów. Wśród tytułów m.in. zdobywca Złotego Niedźwiedzia na Berlinale „Zło nie istnieje”  Mohammeda Rasoulofa, zwycięzca Karlowych Warów „Ojciec” czy „Nadzieja” ze Stellanem  Skarsgardem w roli głównej. Za wybór tytułów odpowiada krytyk filmowy Piotr Czerkawski. –  Wierzę, że znajdziecie wiele radości w oglądaniu filmów, które wybraliśmy. W tym roku  postawiliśmy na tytuły o różnicach kulturowych, które czynią świat miejscem bardziej różnorodnym,  skomplikowanym i fascynującym – powiedział kurator programowy WAMA Film Festival.  

Cieszę się, że mogliśmy spotkać się dziś w kinie. Mimo, że musimy przestrzegać zasad reżimu  sanitarnego, możemy razem uczestniczyć w projekcjach. Zapraszam wszystkich kinomanów aby  zostali z nami do ostatniego pokazu festiwalowego – podkreślił dyrektor festiwalu Maciej Kot  Bastkowski. Najważniejsze dla nas, organizatorów, jest to, że udało nam się zrealizować festiwal  w formie tradycyjnej. Bardzo cieszę się, że odbędą się wydarzenia towarzyszące, w tym  międzynarodowe warsztaty filmowe z udziałem młodzieży z Ukrainy, Białorusi i Litwy – dodał  Maciej Dominiak, producent festiwalu.  

W Konkursie Filmów Krótkich widzowie 7. edycji WAMA Film Festival zobaczą 16 filmów  krótkometrażowych zrealizowanych przez młodych twórców. Wśród nich znajdą się m.in.  nagrodzone na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym „Dalej jest dzień” Damiana Kocura  i „Ostatnie dni lata” Klaudii Kęski czy laureat nagród na 39. Koszalińskim Festiwalu Debiutów  Filmowych film „Noamia” w reżyserii Antonio Galdameza z Bartłomiejem Topą w roli głównej.  Widownia będzie też miała okazję zobaczyć debiut reżyserski Olgi Bołądź „Alicja i Żabka”. 

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi  przepisami. Podczas WAMA Film Festival obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie  epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.  

Tegoroczny festiwal odbywa się w dniach 6-10 października w Olsztynie, a wszystkie projekcje  będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).  

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal współfinansują: Komisja Europejska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA  w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS BiK Machulski

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.