W 2023 roku FILMFORUM skończyło 20 lat. Jubileuszowy rok działalności stowarzyszenia był czasem licznych sukcesów, nowych wyzwań i rozwoju flagowych projektów.
W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 4 festiwale, w ramach których odbyły się pokazy niemal 120 filmów. Nagrodziliśmy statuetkami aż 24 twórców. Połowa z nich to laureaci Nagród im. Jana Machulskiego – projektu, którego 19. edycja przyniosła spektakularny sukces. Kontynuowaliśmy też misję edukacyjną, organizując liczne warsztaty filmowe, wydarzenia branżowe, programy stażowe i działania wolontariackie. Niezmiennie współpracowaliśmy też z organizacjami partnerskimi z różnych stron Europy przy projektach międzynarodowych. Podsumowujemy miniony rok w Stowarzyszeniu FILMFORUM.
20. ROCZNICA ZAŁOŻENIA STOWARZYSZENIA FILMFORUM
7 listopada 2023 roku Stowarzyszenie FILMFORUM skończyło 20 lat. Taki jubileusz to dobry moment, by spojrzeć wstecz i zobaczyć, jaką drogę przebyliśmy przez dwie dekady. Przez ten czas z kilkuosobowej grupki pasjonatów kina rozwinęliśmy się w stowarzyszenie liczące ponad 30 osób i podejmujące działania o skali międzynarodowej.
W ciągu 20 lat istnienia pokazaliśmy tysiące filmów setkom tysięcy widzów, zorganizowaliśmy dziesiątki festiwali, wydarzeń branżowych i projektów edukacyjnych. Każdego roku tworzymy około 500 miejsc warsztatowych dla początkujących filmowców. Część z naszych wychowanków robi dziś kariery w Polsce i na świecie.
W 2023 roku nasze starania w zakresie edukowania młodzieży o filmie i poprzez film zostały docenione przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Otrzymaliśmy nominację w Konkursie EDUinspiracje w kategorii „Umiejętności cyfrowe” za projekt edukacyjny „TOGETHER – ToGetThere” realizowany podczas radomskiego festiwalu KAMERALNE LATO w 2022 roku.
FESTIWALE FILMOWE
Rozwój działalności Stowarzyszenia FILMFORUM przyniósł m.in. wzrost liczby festiwali. W 2023 roku FREEDOM Film Festival zaczął funkcjonować jako oddzielna impreza, w ramach której w lipcu gościliśmy w Radomiu rzesze młodych twórców, światowej sławy filmowców oraz gwiazdy międzynarodowego formatu. W ramach dwóch odrębnych konkursów filmowych zaprezentowaliśmy 49 produkcji, z których zwycięskie tytuły wyłoniły dwa składy jurorskie.
Dzięki wyodrębnieniu sekcji artystycznej i branżowej, 16. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO zachowały charakter swobodnej, letniej imprezy, dedykowanej edukacji i wartościowej filmowej rozrywce. Zaprosiliśmy widzów do kina samochodowego, zorganizowaliśmy projekcje światowych szlagierów w kinie pod chmurką. Publiczność zgromadzona w podwórku klubu festiwalowego PaTaThai Radom obejrzała też 15 szalonych krótkich form filmowych w ramach Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK.
W październiku w Olsztynie odbył się WAMA Film Festival – największy festiwal filmowy w regionie Warmii i Mazur, który produkowaliśmy już po raz dziesiąty. W programie jubileuszowej edycji znalazły się m.in. dwa konkursy filmowe oraz pokazy specjalne i wydarzenia towarzyszące. Spektakularnym sukcesem okazała sekcja skierowana do młodzieży pod nazwą WAMA NEW ENERGY.
Festiwalowy rok FILMFORUM zamknęło najstarsze z organizowanych przez nas wydarzeń. 22. edycja CINEMAFORUM już po raz drugi odbyła się w warszawskim kinie Atlantic, gdzie w ciągu pięciu dni zaprezentowano bogaty przegląd najlepszych krótkich metraży świata. Niezwykłym wydarzeniem okazał się pokaz specjalny etiudy RANDKA, zrealizowanej przez młodych, niezależnych filmowców, podczas którego widzowie wypełnili salę kinową po brzegi, a żywiołowe rozmowy z twórcami filmu trwały długo po seansie i wywołały liczne wzruszenia.
W wydarzeniach FILMFORUM w 2023 roku uczestniczyły tak wybitne legendy polskiego kina, jak Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski czy Katarzyna Figura, a także najgorętsze nazwiska we współczesnej branży filmowej: Paweł Maślona, Jan Holoubek, Piotr Domalewski, Lena Góra, Beata Rzeźniczek, Agnieszka Glińska, Anna Jadowska, Kaja Krawczyk-Wnuk, Marcin Ciastoń, Maria Sobocińska, Klaudiusz Chrostowski czy Michał Oleszczyk (SpoilerMaster).
Festiwale zrealizowane przez FILMFORUM po raz kolejny umożliwiły wyróżnienie wielu młodych twórców – zarówno reżyserów, jak i reprezentantów mniej uhonorowanych profesji filmowych. Wielkim zwycięzcą na naszych festiwalach okazał się film NA ŻYWO w reżyserii Mary Tamkovich. Wyprodukowany przez Wajda Studio obraz zdobył Platynowego Łucznika w Radomiu, Nagrodę Jury Warmii i Mazur i wyróżnienie w Olsztynie oraz Nagrodę Publiczności w Warszawie. Wśród pozostałych zdobywców nagród znalazły się dwa polskie krótkie metraże: BYĆ KIMŚ w reżyserii Michała Toczka i WARSZAWA, HOLANDIA (reż. Ming-Wei Chiang) oraz zagraniczne produkcje: OPADAJĄCE LIŚCIE Akiego Kaurismäkiego i FAIRPLAY Zoela Aeschbachera.
19. NAGRODY IM. JANA MACHULSKIEGO
W 2023 roku o Nagrody im. Jana Machulskiego konkurowali twórcy 32 polskich filmów krótkometrażowych. Byli to młodzi filmowcy wyłonieni na drodze nominacji przez składy jurorskie 7 partnerskich festiwali. Wkład włożony w rozwój i promocję projektu przez organizatorów, festiwale partnerskie i partnerów branżowych zaowocował wyjątkowo udaną 19. edycją Nagród. O jej finale pisały wszystkie znaczące media branżowe, nominowani twórcy z dumą udostępniali dotyczące ich posty, a zwycięzcy zjawili się niemal w komplecie na gali wręczenia statuetek.
Tegoroczna edycja przyniosła aż po dwie statuetki twórcom filmów PRZEPUSTKA i KONIKI NA BIEGUNACH. Obraz Karoliny Węglorz-Zimy został nagrodzony w kategoriach „Najlepszy Film” oraz „Najlepszy Aktor” (Rafał Garnecki), natomiast dokument Marcina Lesisza zdobył nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego i za najlepszy montaż (Marcin Sucharski). Ponadto Nagrody im. Jana Machulskiego w 2023 roku otrzymali: Emi Buchwald za reżyserię filmu PIĘKNA ŁĄKA KWIETNA, Michał Toczek za scenariusz BYĆ KIMŚ, Daniel Le Hai za zdjęcia do FUNERALIÓW, Magdalena Prosuł za rolę w filmie ALKIBIADES oraz Tomasz Popakul za film animowany ZIMA.
MISJA EDUKACYJNA
Niezwykle istotnym elementem działalności Stowarzyszenia FILMFORUM niezmiennie pozostaje realizacja specjalistycznych programów z zakresu edukacji filmowej, prowadzonych w ramach krajowych i zagranicznych partnerstw. Pielęgnowanie w młodych ludziach zainteresowania kinem – to jedna z naszych głównych misji.
W 2023 roku kontynuowaliśmy realizację sprawdzonych projektów wpisujących się w ramy pozaformalnej edukacji filmowej. Były to:
- 9. edycja projektu MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (oraz pierwszy etap dziesiątej) – organizowanego dla warszawskiej młodzieży;
- 7. edycja Młodzieżowych Warsztatów Reportażu – kształcących przyszłych dziennikarzy, reporterów i dokumentalistów;
- ABC pracy z kamerą – radomski program edukacyjny łączący rozwój pasji filmowej z profilaktyką społeczną;
- Międzynarodowe Warsztaty Filmowe TOGETHER, podczas których gościliśmy w Radomiu młodzież z Francji, Niemiec i Włoch;
- Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza – skupione na dialogu międzykulturowym warsztaty dla młodzieży licealnej, które tradycyjnie odbyły się w Olsztynie;
- Spotkanie kreatywne „Kultura aktywna społecznie” w ramach „Pracowni A35” w Warszawie.
PROJEKTY BRANŻOWE
Rok 2023 obfitował również w liczne wydarzenia branżowe. W czasie 16. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO w Radomiu odbyła się 4. edycja projektu SCRIPTMARKET.PRO, skierowanego do młodych reżyserów i producentów. W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Sekcję Młodych Producentów KIPA, przedstawicieli polskich szkół filmowych i licznych, znamienitych gości. W debatach, panelach dyskusyjnych i sesjach networkingowych udział brali m.in. Krzysztof Zanussi, Jan P. Matuszyński, Lena Góra i Michał Oleszczyk.
Ponadto – jako organizacja partnerska – partycypowaliśmy w międzynarodowych projektach branżowych organizowanych przez Instytut Kosmopolis Fundację Nauki, Kultury i Edukacji. Były to:
- 7. edycja INTERFILMLAB w Radomiu i Olsztynie,
- FIELD – Film Industry European Leaders’ Days w Olsztynie,
- SPA Script Pitching Academy w Warszawie.
Za sprawą powyższych projektów nawiązaliśmy współpracę z organizacją Crew United Polska oraz zacieśnialiśmy dotychczasowe partnerstwa zagraniczne.
PROJEKTY ZAGRANICZNE
Podobnie jak w latach poprzednich, w 2023 roku organizowaliśmy i braliśmy udział w projektach realizowanych przy wsparciu Unii Europejskiej. W samym lutym szkoliliśmy się razem z organizacjami partnerskimi z Francji, Hiszpanii, Rumunii i Niemiec w ramach projektu InMedia; podczas wizyty studyjnej w Grenoble odbyliśmy spotkanie z partnerami zrzeszonymi w konsorcjum The FILMFORUM Group, a także współorganizowaliśmy warsztaty PFG: Youth Postcards From Grenoble koordynowane przez francuskie stowarzyszenie Kinographe.
InMedia, którego celem było opracowanie strategii wdrażania młodzieży potencjalnie wykluczonej społecznie w działania z zakresu edukacji medialnej, został podsumowany w maju w Rumunii przez grupę nadzorującą projekt. Zaraz po jego zakończeniu, wraz z zagranicznymi partnerami, rozpoczęliśmy prace nad opracowywaniem kolejnego międzynarodowego przedsięwzięcia skupionego na kwestiach społecznych.
PROGRAMY STAŻOWE I WOLONTARIACKIE
W 2023 roku kontynuowaliśmy również programy stażowe i wolontariackie, do których zapraszamy młodych ludzi zainteresowanych zarówno kinem jako medium, jak i samą pracą w sektorze kultury. Stowarzyszenie FILMFORUM wzięło udział w kolejnych edycjach programu „Praktykuj w kulturze” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, przyjmując na staż ośmioro nowych stażystów.
Działania FILMFORUM wsparły też dziesiątki wolontariuszy, których angażowaliśmy do pomocy przy organizowanych przez nas festiwalach filmowych: KAMERALNE LATO i FREEDOM Film Festival w Radomiu, WAMA Film Festival w Olsztynie i CINEMAFORUM w Warszawie.
Rok 2023 był kolejnym rokiem rozwoju, podejmowania nowych wyzwań, zawiązywania nowych partnerstw, promowania młodego kina i kształcenia kolejnego pokolenia. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili go z nami! I mamy nadzieję, że 2024 okaże się być równie wyjątkowy i obiecujący.