Przejdź do treści

Praktyki w Biurze Prasowym KAMERALNEGO LATA

Praktyki w Biurze prasowym KAMERALNEGO LATA

„Początki pracy na nowym stanowisku często nie są łatwe. Wdrożenie się w strukturę organizacji i otrzymanie nowych obowiązków może być na początku trudnym i stresującym doświadczeniem, jeśli wcześniej nie pracowało się w podobnym środowisku. Praktyki w trakcie studiów to dobry moment na poznanie stanowiska, które nas interesuje i nabycie pierwszych zawodowych doświadczeń” – pisze Monika Antoniak, realizująca praktyki podczas 14. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO.

Stowarzyszenie FILMFORUM od początku swojej działalności stwarza możliwość zdobycia pierwszych praktycznych doświadczeń zawodowych osobom szukającym możliwości rozwoju w sektorze kreatywnym. Podczas niemal dwudziestoletniej działalności FILMFORUM zorganizowało wiele programów stażowych, praktyk zawodowych i cyklów szkoleniowych przeznaczonych dla początkujących managerów kultury. Jednym z programów tego typu jest projekt „Praktykuj w kulturze”, zainicjowany przez Narodowe Centrum Kultury.

ZAKRES OBOWIĄZKÓW

„Praktyki na stanowisku asystenta rzecznika prasowego festiwalu KAMERALNE LATO, którego organizatorem było Stowarzyszenie FILMFORUM, była dla mnie dobrą okazją do zaznajomienia się z charakterystyką działań biura prasowego i metod kreowania wizerunku dużego wydarzenia kulturalnego w mediach” – podsumowuje Monika. „Na moim stanowisku przydały się przede wszystkim umiejętności pisania i redagowania treści. Na początku mogłam zająć się tworzeniem tekstów promocyjnych i partnerskich dotyczących sponsorów festiwalu, które trafiały na festiwalową stronę na Facebooku. Nauczyłam się, jakie informacje powinny zawierać takie komunikaty oraz jak realizować zobowiązania wynikające z umów partnerskich. Oprócz treści w Social Mediach pisałam również teksty wykorzystywane w materiałach promocyjnych podczas festiwalu i komunikaty prasowe. Otrzymywałam także zadania wymagające mailowego lub telefonicznego kontaktu z przedstawicielami partnerów festiwalu oraz prasą i mediami.”

UDZIAŁ W WYDARZENIACH

„Podczas festiwalu KAMERALNE LATO uczestniczyłam w większości odbywających się wydarzeń. Dokumentowałam je za pomocą zdjęć i pisałam relacje, które wykorzystywane były później na stronie festiwalu i innych mediach społecznościowych. Samodzielnie tworzyłam również posty i relacje, które podczas festiwalu publikowałam na bieżąco na Instagramie i Facebooku. Był to dziennikarski aspekt pracy, który wymagał wnikliwości i umiejętności zbierania oraz przekazywania informacji. Podczas tak dużego wydarzenia ważna była współpraca z resztą zespołu z biura prasowego. Często kilka punktów programu działo się jednocześnie, więc komunikacja z zespołem była kluczowa podczas realizowania zadań. Była to dla mnie dobra okazja do podniesienia kompetencji organizacyjnych i dotyczących pracy zespołowej. Podczas festiwalu obserwowałam również, w jaki sposób przygotowywana jest konferencja prasowa i jak wygląda współpraca z lokalnymi mediami.”

REALIZACJA ZAINTERESOWAŃ

Monika Antoniak podkreśla także aspekt związany z indywidualnymi zainteresowaniami. „Ważna była dla mnie także tematyka wydarzenia. Praktyki podczas festiwalu filmowego były ciekawym i poszerzającym horyzonty doświadczeniem. Podczas pracy czerpałam wiedzę, która dotyczyła branży filmowej, co było dodatkowym atutem praktyk. Pozwoliło mi to poznać aspekty pracy rzecznika prasowego w branży, która mnie interesuje. W trakcie trwania festiwalu czerpałam dodatkową wiedzę z edukacyjnych paneli festiwalu, którą wykorzystywałam później w pisaniu tekstów i relacji z wydarzeń.”

„Praktyki w Stowarzyszeniu FILMFORUM były dla mnie okazją na poznanie bardzo ciekawej strony branży filmowej. Cieszę się, że mogłam wspierać pracę rzecznika prasowego podczas dużego festiwalu, czerpać doświadczenie z obserwacji i pomagać w tworzeniu całego wydarzenia” – stwierdza Monika.

WRAŻENIA, WSPOMNIENIA I NOWE ZNAJOMOŚCI

Intensywność pracy w ekipie festiwalowej nie zniechęciła praktykantów. Po zakończeniu wydarzenia, Monika nadal była zmotywowana do podejmowania kolejnych tego typu aktywności. Najlepszą nagrodą dla FILMFORUM za podejmowanie działań umożliwiających początkującym osobom zdobywanie doświadczeń są słowa Moniki, podsumowujące jej współpracę ze Stowarzyszeniem przy organizacji KAMERALNEGO LATA: „Polecam odbycie stażu w Stowarzyszeniu FILMFORUM wszystkim osobom zainteresowanym przyszłą karierą w kulturze. To była świetna przygoda!”

Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada USA w Warszawie.

Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

Partnerami edukacyjnymi wydarzenia są: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATRKuźnia Artystyczna – Pracownia Nowych MediówPolsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.

Festiwal organizowany jest we współpracy z partnerami branżowymi: Stowarzyszeniem Filmowców PolskichMazowieckim Instytutem Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission.

Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Partnerem logistycznym festiwalu jest KIA Plejada.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (2. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.