24 października odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Pracowni A35. Osią tematyczną będzie tym razem sztuczna inteligencja, jej rozległe zastosowania w produkcji filmowej oraz jej wpływ na przyszłość branży kreatywnej.
Sztuczna inteligencja (AI) w coraz większym stopniu wkracza do branży filmowej, medialnej i kulturalnej, stawiając kluczowe pytania o przyszłość zawodów twórczych. Czy AI stanie się zagrożeniem dla scenarzystów, reżyserów, producentów, organizatorów wydarzeń kulturalnych, dziennikarzy, grafików, copywriterów, social media managerów itp., czy raczej stworzy nowe możliwości i ścieżki rozwoju? Jak wpłynie na sposób realizacji filmów, tworzenia i promowania tekstów kultury, a także na rynek pracy w branży kreatywnej? Podczas całodniowej konferencji „Nowoczesne narzędzia twórcze. Jak AI zmienia branżę kreatywną?” zmierzymy się z pytaniem, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zabierze nam pracę i jakie wyzwania oraz szanse niesie postępujący w zawrotnym tempie rozwój AI.
Nowoczesne narzędzia twórcze. Jak AI zmienia branżę kreatywną? – program konferencji
Spotkanie w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy rozpoczną nauczyciel i pedagog Jarosław Basaj, edukator i animator wydarzeń filmowych Michał Grosiak oraz menedżerka projektów europejskich, producentka, organizatorka i selekcjonerka licznych festiwali, pokazów i warsztatów filmowych Marta Karnkowska.
Nauczyciel, wykładowca i trener edukacyjny, prowadzący szkolenia z zakresu VR, AR, 3D i AI Łukasz Gierek wraz z Magdaleną Wojewódzką – nauczycielką, która do edukacji wczesnoszkolnej wprowadza innowacyjne technologie – za pomocą sztucznej inteligencji stworzą cyfrowego Twórcę, geniusza i idola publiczności, który sam wymyśli tekst przeboju z Top 3 list przebojów, skomponuje pod niego muzykę, a całość dopełni stworzeniem kadrów do teledysku oraz kampanią w mediach społecznościowych.
Reżyser, scenarzysta, producent, a przede wszystkim czołowy polski spec od AI, który na co dzień stosuje ją w swojej pracy twórczej, Matt Subieta, postara się odpowiedzieć na pytanie, czy sztuczna inteligencja oznacza kataklizm dla branży filmowej, czy jest raczej impulsem do poszerzania kompetencji i odkrywania nowych możliwości.
Całość zwieńczy debata z udziałem ekspertów z różnych dziedzin, którzy będą dyskutować o transformacji cyfrowej w kulturze i zastanawiać się, czy sztuczna inteligencja faktycznie jest w stanie pozbawić pracy przedstawicieli branży kreatywnej.
Pracownia A35 | 24 października – szczegółowy harmonogram wydarzeń
10:00 – 11:00
ROZWÓJ ZAWODOWY MŁODYCH MENADŻERÓW KULTURY W OBLICZU TRANSFORMACJI CYFROWEJ
warsztat
prowadzenie: Jarosław Basaj, Michał Grosiak, Marta Karnkowska
warsztat realizowany w ramach projektu The FILMFORUM Group – cyfrowe festiwale filmowe
11:30 – 13:00
WITAMY W MASSMEDIACH PRZYSZŁOŚCI
warsztat
prowadzenie: Łukasz Gierek, Magdalena Wojewódzka
13:30 – 14:30
SZTUCZNA INTELIGENCJA JAKO NARZĘDZIE W PRACY TWÓRCY FILMOWEGO
warsztat
prowadzenie: Matt Subieta
15:00 – 16:30
TRANSFORMACJA CYFROWA W KULTURZE. CZY SZTUCZNA INTELIGENCJA ODBIERZE NAM PRACĘ?
debata
rozmówcy: Piotr Dylewski (reżyser filmowy), dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, publicysta), Marek Pawlikowski (twórca multimedialny), Daniel Sołtysiński, (scenarzysta filmowy), Matt Subieta (reżyser, twórca kreatywny AI), Ewa Szczepanowska (ekspertka w obszarze nowych mediów), dr Anna Wróblewska (publicystka, badaczka rynku audiowizualnego)
prowadzenie: Łukasz Adamski
***
Pracownia A35 to wspólna nazwa dla wielu zróżnicowanych działań FILMFORUM dedykowanych wspieraniu rozwoju zawodowego osób, które rozważają możliwość związania ścieżki zawodowej z branżą kreatywną i chcą korzystać z doświadczenia praktyków. Poprzez nowatorskie warsztaty, wykłady, konferencje i spotkania kreatywne projekt wspiera proces wchodzenia młodych edukatorów i animatorów kultury na rynek pracy, sprzyja budowaniu młodej, kreatywnej kadry managerskiej i przyczynia się do kształtowania aktywności obywatelskiej młodego pokolenia.
Konferencja „Nowoczesne narzędzia twórcze. Jak AI zmienia branżę kreatywną?” realizowana jest w ramach projektu wieloletniego „Pracownia A35”, który jest ogólnopolskim cyklem działań edukacyjnych realizowanym w okresie od 1 października 2023 r. do 30 września 2025 r.
Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt “Pracownia A35” współfinansuje Unia Europejska.