Przejdź do treści

Jak wspierać potencjał eksportowy polskiej kinematografii na globalnym rynku VOD? Instytut KOSMOPOLIS podsumował INTERFILMLAB 6.0

Celem 6. edycji projektu INTERFILMLAB było dostarczenie młodym filmowcom wiedzy na temat funkcjonowania międzynarodowego rynku filmowego oraz możliwości wzmocnienia potencjału eksportowego europejskiego kina na globalnym rynku VOD już na etapie rozwoju projektów filmowych i planowania produkcji.

INTERFILMLAB to organizowany przez Instytut KOSMOPOLIS projekt polegający na systematycznej realizacji cyklów szkoleniowych dotyczących produkcji, promocji oraz dystrybucji polskiej kinematografii zagranicą. Długofalowym rezultatem projektu jest opracowanie corocznych publikacji, stanowiących rodzaj praktycznych poradników dla wchodzących
na rynek twórców filmowych, producentów i dystrybutorów.

Wnioski płynące z realizacji 6. edycji przedsięwzięcia zebrała i podsumowała dr Anna Wróblewska, dyrektorka programowa Instytutu KOSMOPOLIS, dziennikarka, publicystka, krytyczka filmowa i wykładowczyni akademicka. Publikacja ukazała się na oficjalnej stronie projektu – interfilmlab.pl.

Tematyka INTERFILMLAB 6.0

Szósta edycja projektu INTERFILMLAB realizowana była w ramach wydarzeń branżowych towarzyszących festiwalom WAMA Film Festival w Olsztynie i CINEMAFORUM w Warszawie. Osią tematyczną działań edukacyjnych w ramach INTERFILMLAB 6.0 były zasady produkcji, promocji i dystrybucji utworów audiowizualnych na potrzeby rynku VOD oraz analiza szans i możliwości europejskiego kina w kontekście intensywnego rozwoju tej formy rozpowszechniania produkcji filmowej.

Podsumowanie 6. edycji INTERFILMLAB

W erze postpandemii, wojny platform, wyzwań strategicznych i wielkich zmian na rynku globalnym (m.in. wiążących się z serią przejęć, fuzji i aliansów) sytuacja narodowych kinematografii wiąże się z potężnymi wyzwaniami, które wymagają od twórców i producentów audiowizualnych przyjęcia zróżnicowanych strategii, które pozwolą im nie tylko przetrwać obecny okres, ale także możliwie wzmocnić swoją pozycję na silnie konkurencyjnym rynku – pisze w swojej publikacji dr Anna Wróblewska, która prześledziła treści szkoleń, wykładów, warsztatów i debat organizowanych w ramach projektu INTERFILMLAB 6.0, by rzucić światło na postpandemiczną sytuację kinematografii, w szczególności polskiej, w obliczu zachodzących zmian na rynku filmowym.

Przygotowana przez dr Wróblewską publikacja, będąca zbiorem analiz, podsumowań i refleksji zebranych w trakcie realizacji INTERFILMLAB 6.0, to kompendium wiedzy na temat obecnej kondycji i przyszłości kina w odniesieniu do rosnącego znaczenia platform streamingowych. Zapraszamy do zapoznania się z treścią komunikatu i udostępniania jego treści na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Poniżej zamieszczamy link do pobrania całości tekstu.

***

Organizatorem projektu jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji.

Partnerzy INTERFILMLAB 6.0: Stowarzyszenie FILMFORUM (Polska), KINOGRAPHE (Francja), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina) i Associazione Cinematografica
e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI
(Włochy).

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.