Przejdź do treści

Współczesne wojny, AI, triumf nad Rosjanami i okultyzm w PRLu. Przedstawiamy program 3. FREEDOM Film Festival

program, festival, film, lista, koncert

FREEDOM Film Festival startuje już 10 lipca. Jakie filmy i wydarzenia zaplanowano na 3. edycję? Poznajcie pełny program imprezy.

Wojna w Strefie Gazy i w Ukrainie, wpływ social mediów i AI na życie młodych ludzi, walka o równość zwierząt, triumf Polaków w bokserskim ringu, który dał poczucie wyzwolenia całemu narodowi, czy milicjant w przebraniu księdza, który rozpracowuje zagadkę zniewalającego umysły, tajemniczego kultu – to tylko niektóre oblicza wolności, prób jej ograniczania i zmagań o jej odzyskanie, które zobaczymy podczas 3. edycji FREEDOM Film Festival.

Dyrektor festiwalu Łukasz Adamski, wraz z programerkami Anną Andriushchenko i Martą Karnkowską, wybrali dla uczestników imprezy wyjątkowy zestaw obrazów filmowych, w których odbicie znalazły dotkliwie aktualne tematy i trudne emocje. W dniach 10-13 lipca w Kinie Studyjnym MCSW Elektrownia oraz klubie festiwalowym PaTaThai w Radomiu zaprezentowanych zostanie prawie 50 produkcji: fabuł, animacji i dokumentów, o których – jak gwarantuje programerka konkursu polskiego – będziemy myśleć jeszcze wiele godzin po seansie. 

Wolnościowego ducha festiwalu podtrzymywać będzie także oprawa muzyczna. Uczestnicy 3. FREEDOM Film Festival będą mieli okazję wziąć udział w bardzo różnorodnych wydarzeniach – od koncertu niezależnego muzyka i performera Hioba Dylana w podwórku klubu festiwalowego po występ popularnej artystki Zofii Nowakowskiej, która wykona największe filmowe i musicalowe hity na uroczystej ceremonii finałowej.

Poznajcie szczegóły programu 3. edycji FREEDOM Film Festival w Radomiu!

KONKURSY 3. FREEDOM FILM FESTIVAL

W ramach 3. edycji FREEDOM Film Festival odbędą się dwa konkursy kina krótkometrażowego. W pokazach konkursowych filmów będzie można uczestniczyć w dniach 10-12 lipca. Odbędą się one w MCSW Elektrownia, która pełni rolę Centrum Festiwalowego FREEDOM FF.

W Konkursie Polskim znalazło się aż 26 tytułów, z których jury w składzie: Paweł Maślona (przewodniczący), Łukasz GuttAnna Mucha i Anna Waśniewska-Gill wybierze laureatów Złotego Łucznika i nagród specjalnych. Jurorzy Konkursu Polskiego przyznają także Nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.

Konkurs Międzynarodowy to 16 tytułów z Francji, Palestyny, Grecji, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, USA czy Kanady. Oceni je polskie jury o wykraczających poza Polskę sukcesach: Olaf Lubaszenko (przewodniczący), Aneta HickinbothamIzabela Kiszka-Hoflik oraz Anna Próchniak. To oni zadecydują, kto zdobędzie Platynowego Łucznika, czyli Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Nowością w 2024 roku jest dodatkowy konkurs fotograficzny #KadryMazowsza przeznaczony dla miłośników kina, fotografii i malowniczych terenów regionu. By wziąć w nim udział, wystarczy opublikować konkursowe zdjęcie na swoim koncie na Instagramie. Szczegóły i regulamin można znaleźć na poświęconej konkursowi podstronie.

OFFOWA SCENA FESTIVALOWA

Klub festiwalowy PaTaThai Radom znany jest wszystkim uczestnikom imprezy – z fantastycznej atmosfery i świetnej kuchni. To właśnie tam, w festiwalowy piątek, odbywają się najbardziej nietuzinkowe wydarzenia. W ubiegłym roku był to pokaz filmu Sebastiana Fabijańskiego połączony ze spotkaniem z artystą. W tym roku, 12 lipca Podwórko Sezam gościć będzie Hioba Dylana i towarzyszącą mu Najgorszą Kapelę Świata, którzy grają po amerykańsku, inspirując się tak niecodziennymi gatunkami jak anti-folk i outlaw country, ale śpiewają po polsku, celnie komentując polską rzeczywistość.

O polskiej rzeczywistości opowie także film, który zostanie pokazany tuż po koncercie. „1953. Walka o nadzieję” przedstawi historię sprzed siedmiu dekad, kiedy dwa miesiące po śmierci Stalina legendarny trener Feliks Stamm przygotowywał polską reprezentację bokserską, by stawiła czoło Sowietom na Mistrzostwach Europy. Dokument o zniszczonej wojną, zniewolonej politycznie Polsce, której zwycięstwo w bokserskim ringu dało poczucie wolności całemu narodowi – to opowieść o przeszłości, w której nietrudno znaleźć odbicie trudnej teraźniejszości. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z jego twórcami – reżyserem Markiem Jagielskim, producentem Stanisławem Drozdowskim oraz kierownikiem produkcji Konradem Tamborem.

KINOWA PREMIERA „OSTATNIEJ WIECZERZY”

W sobotę 13 lipca publiczność FREEDOM Film Festival jako pierwsza w Polsce będzie miała okazję zobaczyć „Ostatnią wieczerzę” Bartosza M. Kowalskiego na kinowym ekranie. Specjalista od polskiego kina grozy, po dwóch slasherach „W lesie dziś nie zaśnie nikt” oraz „W lesie dziś nie zaśnie nikt 2”, nakręcił dla Netflixa horror, jakiego w polskim kinie gatunkowym jeszcze nie było, i który dotychczas był pokazywany wyłącznie na tej platformie. 

GALA i KONCERT ZOFII NOWAKOWSKIEJ

Finałowa gala festiwalu, która odbędzie się w sobotę 13 lipca w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, to uroczysty moment wręczenia nagród, a także okazja do oficjalnego podziękowania instytucjom finansującym, partnerom, sponsorom i festiwalowej ekipie. Ceremonię tradycyjnie uświetni koncert gwiazdy. W tym roku będzie nią Zofia Nowakowska, aktorka Studia Buffo (do 2010 roku) i Teatru Muzycznego Roma w Warszawie (obecnie), ogólnopolskiej publiczności znana przede wszystkim jako solistka w zespole Piotra Rubika, uczestniczka programu „Twoja twarz brzmi znajomo” oraz… głos Nali z nowego „Króla Lwa” Disneya.

3. edycja FREEDOM Film Festival odbędzie się w dniach 10-13 lipca 2024 roku w Radomiu.


Organizatorem FREEDOM Film Festival jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej i Gmina Miasta Radom.

Partnerami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Hufiec ZHP Radom-Miasto.

Partnerem logistycznym jest Audi Select :plus Radom.

Oficjalnym Klubem Festiwalowym jest restauracja PaTaThai Radom.

Oficjalnym Hotelem Festiwalowym jest Hilton Garden Inn Radom.