Przejdź do treści

Masterclass – Szkoła Filmowania: Otwarte spotkania dla kinomanów rozpoczynają 11. edycję projektu

Już 22 października rozpocznie się pierwszy etap 11. edycji Masterclass – Szkoła Filmowania. Tradycyjnie będzie miał formę otwartych spotkań z przedstawicielami i przedstawicielkami różnych profesji filmowych.

Jak co roku, pierwszy etap projektu Masterclass – Szkoła Filmowania towarzyszyć będzie festiwalowi CINEMAFORUM, dzięki czemu warszawiacy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z gośćmi imprezy. Na tym etapie spotkania mają charakter całkowicie otwarty, co oznacza, że może brać w nich udział każda osoba zainteresowana sztuką filmową i światem kina. W tym roku z montażystą Wojciechem Jagiełłą rozmowę przeprowadzi Marta Karnkowska, natomiast z autorką zdjęć Kariną Kleszczewską, reżyserem i scenarzystą Michałem Szcześniakiem, scenarzystą Michałem A. Zielińskim oraz aktorką Kamilą Urzędowską porozmawia Łukasz Adamski.

Poniżej szczegółowy harmonogram wydarzeń:

WTOREK, 22 PAŹDZIERNIKA

11:00 – 12:30 | JAK UŁOŻYĆ FILMOWE PUZZLE, CZYLI SZTUKA MONTAŻU – spotkanie z Wojciechem Jagiełłą

Wojciech Jagiełło to reżyser, scenarzysta oraz montażysta filmowy i reklamowy. Ukończył Wydział Architektury PW, studiował w łódzkiej PWSFTviT oraz w Wajda School. Uczestnik Berlinale Talent Campus. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Montażystów PSM. Wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jako reżyser zrealizował dwa filmy fabularne wg własnych scenariuszy – „Sprawę Janusza W.” w ramach projektu „Dekalog 89+” oraz „Zasady Gry” w ramach programu „30 minut” Studia Munka. Jako montażysta pracował z Andrzejem Wajdą („Edward Hopper”), Tomaszem Bagińskim (seria „Legendy Polskie”), Konradem Aksinowiczem („W spirali”) czy Sławomirem Idziakiem. W ramach współpracy z amerykańskim Netflixem zmontował pełnometrażowy dokument „In the Name of Honor” oraz serial „The Liberator” (z Jarosławem Pietraszkiem). Dwukrotny laureat nagrody za Najlepszy Montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym – za filmy Agnieszki Smoczyńskiej („Aria Diva”) i Renaty Gabryjelskiej („Pogodna”). Był też dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Jana Machulskiego – w kategorii Najlepsza Reżyseria za film „Zasady gry” w 2014 roku oraz w kategorii Najlepszy Montaż za film „Lila” Dominiki Łapki w roku 2018.

ŚRODA, 23 PAŹDZIERNIKA

12:00 – 13:30 | OKO KAMERY, OKO WIDZA – SZTUKA REALIZACJI OBRAZU FILMOWEGO – spotkanie z Kariną Kleszczewską

Karina Kleszczewska to autorka zdjęć filmowych, która pełni funkcję wiceprzewodniczącej PSC – Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych. Ukończyła Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi w 1996 roku. Wtedy zaczęła kręcić filmy krótkometrażowe, dokumenty, formy telewizyjne, teatr telewizji, teledyski, reklamy, a także projektować oświetlenie zarówno dla telewizji, jak i sceny. Jej debiutem fabularnym był słoweński film „Blind Spot”, który zdobył liczne nagrody (Cottus, Thessaloniki, Festiwal Filmowy w Sofii). Wraz z reżyserem Łukaszem Barczykiem współtworzyła niezależne studio filmów fabularnych „Błyskawica”, w ramach którego była współproducentką oraz autorką zdjęć do filmów „Ummoved Mover” i „Gli Italiani”. W swoim dorobku ma również zdjęcia do popularnych seriali (m.in. „Żywioły Saszy. Ogień”) czy wysokobudżetowych produkcji, takich jak „Hiszpanka”.

14:00 – 15:30 | DYRYGENT, ARTYSTA, KIEROWNIK? SZTUKA REŻYSERII FILMOWEJ – spotkanie z Michałem Szcześniakiem

Michał Szcześniak to reżyser i scenarzysta. Laureat ponad czterdziestu nagród filmowych w Polsce i za granicą. Autor krótkometrażowych filmów: „Łódka”, „Sashka, Sashka”, „Punkt wyjścia”, „Spitsbergen” i filmu fabularnego „Fisheye”. Jego film „Punkt wyjścia” znalazł się m.in. na shortliście do Oscara i był prezentowany w konkursie Sundance Film Festival, IDFA Amsterdam, 57th DOK. Leipzig. Obecnie przygotowuje film fabularny „Grzesiuk, król życia”, którego scenariusz napisany wspólnie z Bartoszem Janiszewskim został nagrodzony na festiwalu Script Wars i dostał główną nagrodę w konkursie SCRIPT PRO. Realizował też teatry telewizji. „Porwać się na życie” został nagrodzony między innymi 6 nagrodami Teatroteka Fest i nagrodą główną Festiwalu Interpretacje. Najnowszy film Michała Szcześniaka to prezentowany w pokazie specjalnym tegorocznego 23. Cinemaforum „Między nami są sytuacje”.

SOBOTA, 26 PAŹDZIERNIKA

15:00 – 16:30 | SŁOWO STAJE SIĘ OBRAZEM – SZTUKA SCENARIOPISARSTWA – spotkanie z Michałem A. Zielińskim

Michał A. Zieliński jest autorem debiutanckiego scenariusza filmu „Kos” w reż. Pawła Maślony nagrodzonego Złotymi Lwami (i 8 innymi nagrodami) na 48. FPFF w Gdyni. Autor scenariusza został także uhonorowany nagrodą indywidualną za scenariusz – Orłem 2024 oraz nagrodą specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w 2020 roku. Aktualnie pracuje jako scenarzysta fabuły gry RPG w Zakazane Studio oraz nad swoimi kolejnymi projektami filmowymi i serialowymi. Członek Polskiej Gildii Scenarzystów i eksplorator możliwości AI we wspomaganiu pracy kreatywnej (m.in. wykładowca Gdyńskiej Szkoły Filmowej i StoryLab.pro). Wcześniej wieloletni dziennikarz, redaktor, analityk w obszarach: gospodarka, nowe technologie, polityka dla m.in. „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki Insight”.

17:00 – 18:30 | GRAĆ CZY BYĆ? SZTUKA AKTORSTWA FILMOWEGO – spotkanie z Kamilą Urzędowską

Kamila Urzędowska urodziła się w 1994 roku w Nysie. W 2020 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Już podczas studiów zadebiutowała w roli głównej serialu „Żmijowisko” (reż. Łukasz Palkowski, prod. Canal+). Wystąpiła też w nagradzanym filmie „25 lat niewinności” Jana Holoubka. Po tym, jak zagrała rolę Jagny w „Chłopach” u oscarowych twórców DK i Hugh Welchmanów, jej kariera przybrała międzynarodowy charakter. Film miał premierę na MFF w Toronto. Był też polskim kandydatem do Oscara w 2023 roku. Rola Urzędowskiej została doceniona na 48. FPFF w Gdyni. Poza nominacją w kategorii Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca, aktorka została także nagrodzona Kryształową Gwiazdą ELLE. W 2024 roku podczas Berlinale otrzymała nagrodę European Shooting Star dla najbardziej obiecujących aktorek i aktorów filmów europejskich. W tym samym roku na Festiwalu Tofifest została uhonorowana nagrodą Złoty Anioł dla Europejskiej Aktorki Bella Woman.

Wszystkie spotkania odbędą się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wstęp na wydarzenia jest otwarty i darmowy.


Organizatorem programu MASTERCLASS – Szkoła Filmowania jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami 11. edycji projektu są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.