Przedstawiamy listy filmów zakwalifikowanych do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK i Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY.
Już 8 i 9 lipca odbędą się pokazy filmów zakwalifikowanych do konkursów filmowych KAMERALNEGO LATA – kultowego HYDE PARKU i młodzieżowych WYSOKICH LOTÓW. W tym roku Michał Grosiak, pomysłodawca i programer Konkursu Filmów Odrzutowych do wspólnej selekcji zaprosił Martę Karnkowską, dyrektorkę programową FILMFORUM. Oboje wybrali również produkcje, które wezmą udział w Konkursie Filmów Młodzieżowych.
Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK
HYDE PARK od lat jest nieodłącznym elementem KAMERALNEGO LATA. W tym roku organizatorzy zdecydowali się na lekkie odświeżenie jego formuły, poszerzając ją o filmy internetowe. Programerzy uważają to za strzał w dziesiątkę. Michał Grosiak zapewnia, że to najlepsza edycja konkursu pod kątem selekcji.
– Zobaczymy 17 filmów (ilość projekcji z numerem edycji zupełnie przypadkowa), z czego zdecydowana większość ma charakter mocno humorystyczny, co powoduje, że tegoroczna publiczność musi przygotować się na wyjątkową zabawę. Twórcy pozytywnie odebrali otwarcie się konkursu na formę internetową, dzięki czemu otrzymujemy więcej absurdu i czarnego humoru. Oczywiście pozostajemy ciągle w różnorodności form. Tegoroczny Hyde Park zaprezentuje animacje, fabuły, dokumenty, teledyski oraz kino eksperymentalne. Filmy zrealizowane przez studentów szkół filmowych staną w szranki z twórczością początkujących adeptów i niekoniecznie ze zdecydowanym rozstrzygnięciem dla którejkolwiek ze stron, po prostu to, co fani tego Konkursu lubią najbardziej – zapowiada pomysłodawca konkursu.
Marta Karnkowska podziela jego opinię na temat tegorocznej edycji:
– Jestem zagorzałą fanką tej imprezy od pierwszej edycji i dziękuję Michałowi za to, że w tym roku zaprosił mnie do współpracy przy wyborze filmów. Hyde Park to zawsze jest czysta radość z tworzenia kina dla przyjemności i zabawa formą i treścią. I chociaż nie brak w tym zestawie tematów cięższych, to przefiltrowane zostały przez soczewkę czarnego humoru i dystansu do siebie i własnej twórczości. Odpinamy wrotki, zapinamy pasy i jedziemy bez mapy i nawigacji w krainę filmowego szaleństwa.
Lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK:
- ((O)), reż. Joanna Zdybel, 2022
- ANTYFUTBOL, reż. Dominik Cywiński, 2024
- BENEFITY, reż. Tomir Dąbrowski, 2024
- BYŁ SOBIE CZŁOWIEK, reż. Kamil Wójcik, 2023
- DYKTATOR, reż. Shekhar Bassi, 2023
- FREDRO, reż. Franciszek Zwierzyński, 2023
- KOCHASZ DOPAMINĘ?, reż. Bartosz Mularski, 2023
- KONESER, Tomir Dąbrowski, 2023
- LEGION, reż. Kamil Wójcik, Cat Kaczmarek, 2024
- OMLET, reż. Andrzej Kowol, 2024
- POJEDYNEK NA MINY, reż. Adam Tusień, 2024
- POŁÓW, reż. Wawrzyniec Turowski, 2023
- ROZBITEK, reż. Tomir Dąbrowski, 2023
- SALVADOR DALI. OBSESJE, reż. Justyna Górska-Streicher, 2024
- SPENCER SAM W BIURZE, reż. Andrzej Kowol, 2024
- TRY THE WINE, reż. Amber Koch, 2024
- WAPOWANIE A ZDROWIE, reż. Mateusz Sumorek, 2024
Gratulujemy twórcom wybranych filmów i przypominamy, że to widzowie wybierają zwycięzcę Konkursu tuż po projekcji w głosowaniu na żywo – już 8 lipca w Podwórku Sezam przy klubie festiwalowym PaTaThai Radom.
Ogólnopolski Konkurs Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY
– Wyjątkowe wydarzenie Festiwalu Kameralne Lato. Konkurs skierowany do młodych talentów, osób, które aspirują do bycia zawodowymi filmowcami, ale przed nimi jeszcze bardzo trudna przeprawa do otrzymania biletu do szkół filmowych. WYSOKIE LOTY to spotkanie młodzieży rozpoczynającej pracę z filmem ze specjalistami, którzy swoimi wskazówkami pomagają jej przygotować się do pierwszego poważnego egzaminu zawodowego. Zobaczymy 14 filmów o różnorodnej tematyce, o świeżym spojrzeniu na sztukę filmową, wolnych od akademickich ram. Wiele z tych filmów jest nierównych w świadomości stosowania języka filmowego, ale dzięki temu mogą stać się inspirującymi. Spotykając się z tą twórczością, wkraczamy w świat dojrzewających młodych ludzi, patrzymy ich oczami na rzeczywistość i konfrontujemy ich wrażliwość z naszą. W programie znajdziemy filmy o symbolicznej interpretacji świata, filmy gatunkowe, animacje, dokumenty, kino psychologiczne, a także o społecznym przesłaniu. Jury oceni filmy, ale przede wszystkim porozmawia z twórcami i postara się opowiedzieć o wartościowym potencjale drzemiącym w młodych autorach – mówi Michał Grosiak, współtwórca konkursu.
Marta Karnkowska, współtwórczyni WYSOKICH LOTÓW, dodaje:
– Bardzo zależy nam, żeby ramach Kameralnego Lata młodzież mogła nie tylko szkolić się w sztuce filmowej, ale także pokazać światu swoją twórczość. Brakowało nam tylko konkursu specjalnie zarezerwowanego dla najmłodszych twórczyń i twórców! I oto wreszcie mamy to! Zaprezentujemy filmy amatorskie, wyprodukowane własnym sumptem, gdzie w głównych rolach występują koleżanki i koledzy, oraz prace stworzone na rozmaitych warsztatach organizowanych w szkołach, domach kultury lub towarzyszących imprezom filmowym. Sama wywodzę się z ruchu amatorskiego i wiem, jak ważna jest możliwość pokazania swojego filmu publiczności na dużym ekranie, ale też jak potrzebne są skonfrontowanie z profesjonalistami, informacja zwrotna i rady na przyszłość.
Lista filmów zakwalifikowanych do Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY:
- CZYM JEST DLA CIEBIE MIŁOŚĆ, reż. Bartosz Namiotko, 2024
- GDZIE KOŃCZĄ SIĘ SŁOWA, A ZACZYNA MUZYKA, reż. Karolina Zielińska, 2024
- HELENA, reż. Alicja Mikuta, Oliwia Hojan, 2023
- KAMIENIE, reż. Lena Kościuch, 2024
- LEKCJA ANGIELSKIEGO, reż. Maksymilian Świątkowski, 2024
- MARZYCIEL, reż. Piotr Kaźmierczak, 2023
- MATECZNIK, reż. Julia Sosnowska, 2023
- MIKRODOBRO, reż. Laura Kadysz, Antonina Bzura, Pola Olender, Franek Kudzinowski, Maria Szymańska, Hanna Cebula, Marcin Łaguna, Laura Bagińska, Zofia Prutis, opieka artystyczna: Julia Orlik-Buratyńska, 2023
- MY NAME IS HEJT, reż. Aleksander Cent, 2024
- NIC, DZIEWCZYNKI, NIC, reż. Łukasz Skorża, 2024
- PAN X, reż. Filip Adamus, 2024
- PERSPEKTYWA, reż. Ida Kunze, 2024
- POLOWANIE NA JELENIE, reż. Michał Kotwica, 2023
- WICKED TOUCH, reż. Jarema Żądziński, 2024
Choć filmy konkursowe to produkcje twórców dopiero aspirujących do bycia zawodowymi filmowcami, oceni je w pełni profesjonalne jury w składzie: Piotrek Dylewski, Ania Mucha i Alek Pietrzak. Młodzieżowe produkcje, wraz z jurorami, będziemy mieli okazję obejrzeć we wtorek 9 lipca, w MCSW Elektrownia w Radomiu.
***
Głównym organizatorem Międzynarodowych Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.
Projekt współfinansują: Gmina Miasta Radom oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Projekty TOGETHER i XYZ w Pracy z Kamerą współfinansuje Unia Europejska.
Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Partnerami branżowymi festiwalu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission oraz Crew United Polska.
Partnerzy edukacyjni to: Offener Kanal Magdeburg (Niemcy), Budapest Cultural Center (Węgry), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy).
Partnerami Mazowieckiego Programu Profilaktyki Społecznej są: Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR oraz Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.
Partnerem technologicznym festiwalu jest CANON i Canon Professional Services (CPS).
Partnerem logistycznym wydarzenia jest KIA Plejada.
Partnerami organizacyjnymi są: Pracownia Nowych Mediów, Hufiec ZHP Radom-Miasto i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.