OTO SKŁAD KAPITUŁY NAGRÓD IM. JANA MACHULSKIEGO NA 21. CINEMAFORUM
W Kapitule Nagród im. Jana Machulskiego, jak co roku, zasiądą filmowi eksperci, uznani twórcy i gwiazdy ekranu. O tym, kto opuści finałową galę CINEMAFORUM ze statuetką, zadecydują tym razem Magdalena Koleśnik, Rafał Listopad, Maciej Makowski, Grzegorz Milczarczyk, Jagoda Szelc i Arkadiusz Tomiak.
Wielkimi krokami zbliża się CINEMAFORUM – 21. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych, podczas którego wyłonieni zostaną zdobywcy 18. edycji Nagród im. Jana Machulskiego. Tradycyjnie nagrody przyzna Kapituła, w której zasiądą uznani przedstawiciele środowiska filmowego. Poniżej prezentujemy tegoroczny skład jurorski.
MAGDALENA KOLEŚNIK
Aktorka teatralna i filmowa. Studiowała na Wydziale Aktorskim AST w Krakowie. Sławę i uznanie przyniósł jej występ w produkcji „Sweat” Magnusa von Horna, za który otrzymała m.in. nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Wystąpiła też w filmie „Inni ludzie” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej oraz serialu „Kruk” Macieja Pieprzycy. Od 2015 występuje w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Współpracowała także z warszawskimi Teatrem Rozmaitości, Teatrem Wielkim Operą Narodową i Teatrem Żydowskim.
RAFAŁ LISTOPAD
Montażysta i pedagog, członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), Polskiej Akademii Filmowej (PAF) i członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM). Absolwent, a obecnie wykładowca łódzkiej filmówki. Autor montażu nagradzanych w kraju i za granicą filmów fabularnych, takich jak „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”, „Strzępy”, „Niewinność”; dokumentalnych („Cudze listy”, „Poste Restante” i „Abuharaz”) oraz seriali „Rojst”, „Rojst’97” i „Wielka woda”.
Laureat licznych nagród za najlepszy montaż, m.in. Polskiej Nagrody Filmowej za „25 lat niewinności”. Zdobywca Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz Polskiego Kina Niezależnego.
MACIEJ MAKOWSKI
Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej. Członek Zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich ZASP. Znany m.in. z ról w serialach telewizyjnych: „LaLa Poland”, „Złotopolscy”, „Barwy Szczęścia”, „Klinika Samotnych Serc” i „Klan” oraz w filmach: „80 milionów”, „Władcy Przygód Stąd do Oblivio”, „Planeta Singli”. Współtwórca „Kabaretu Na Koniec Świata”. Występował też m.in. na deskach teatrów: Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych.
GRZEGORZ MILCZARCZYK
Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser, wokalista, pedagog. Edukator Dramy, współpracujący ze szkołami, instytucjami kultury. Prowadzi szkolenia i warsztaty Dramy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej. W swoich działaniach artystycznych współpracował z takimi reżyserami, jak Andriej Konczałowski, Maciej Wojtyszko, Xawery Żuławski, Krzysztof Lang, Piotr Wereśniak czy Michał Rogalski. Występował m.in. na scenach Teatru Muzycznego Roma, Teatru Na Woli, Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego.
JAGODA SZELC
Reżyserka i scenarzystka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Wydziału Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Stypendystka Ministra Kultury i Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach. Jej filmy były pokazywane na takich festiwalach, jak: Berlinale, Karlove Vary, Hot Docs, Cannes Short Corner, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival. Jej krótka fabuła „Taki pejzaż” zdobyła główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage Film Festival (2013).
Zadebiutowała filmem „Wieża. Jasny dzień” w 2017 roku. Obraz zdobył nagrodę za najlepszy debiutu i scenariusz na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz wiele innych międzynarodowych nagród. W 2018 roku została laureatką Paszportów Polityki. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film „Monument” (nagroda specjalna na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych).
Wykłada reżyserię filmu fabularnego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz pracę z kamerą na Wrocławskiej AST. Jest weganką i przyjaciółką organizacji Otwarte Klatki.
ARKADIUSZ TOMIAK
Absolwent Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWST w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), a w latach 2015 – 2019 przewodniczący Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).
Autor zdjęć do takich filmów, jak: „Bez skrupułów” i „Solid Gold” Jacka Bromskiego, „Czarny mercedes”, „Kołysanka” i „Volta” Juliusza Machulskiego, „Ja teraz kłamię” i „Zero” Pawła Borowskiego, „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego, „Sęp” Eugeniusza Korina, „Cisza” Michała Rosy czy „Enen” Feliksa Falka. Pracował również przy międzynarodowych produkcjach, m.in. „Within the Whirlwind” oscarowej reżyserki Marleen Gorris, a także na planach seriali „Ludzie i bogowie” Bodo Koxa oraz „1983” Agnieszki Holland i Kasi Adamik.
Zdobywca kilkunastu czołowych polskich nagród filmowych. Wielokrotny laureat nagród na festiwalu w Gdyni za najlepsze zdjęcia do filmów, takich jak „Daleko od okna”, „Karbala”, „Symetria”, „Statyści”, „Palimpsest” oraz „Obława”. Za pracę przy ostatnim z tytułów otrzymał także Nagrodę Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Jednym z najnowszych filmów, w których można zobaczyć jego zdjęcia, jest „Jazz Outsider” w reżyserii Janusza Majewskiego.
***
Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego przyzna nagrody w 9 kategoriach – „Najlepsza Reżyseria”, „Najlepszy Scenariusz”, „Najlepsze Zdjęcia”, „Najlepszy Montaż”, „Najlepsza Aktorka”, „Najlepszy Aktor”, „Najlepszy Film Dokumentalny”, „Najlepszy Film Animowany” i „Najlepszy Film”. Werdykt jurorów poznamy 6 listopada 2022 roku podczas gali wieńczącej festiwal CINEMAFORUM.
Nagrody im. Jana Machulskiego to bezprecedensowy projekt w obszarze kina krótkometrażowego w Polsce. Jego celem jest nagradzanie najzdolniejszych młodych twórców reprezentujących różne profesje filmowe, a także skierowanie uwagi na rzadziej doceniane rodzaje filmowe, takie jak dokument i animacja.
Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, PSC – Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych oraz Platige Image SA.
Festiwale partnerskie:
- Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA w Gnieźnie,
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy „ZOOM – ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze,
- Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA,
- Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby – OKFA w Koninie,
- Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu,
- Solanin Film Festiwal w Nowej Soli,
- WAMA Film Festival w Olsztynie,
- CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych w Warszawie.