14. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO zakończona!
Początek lipca upłynął w Radomiu pod znakiem dobrego kina za sprawą KAMERALNEGO LATA. Zapraszamy na podsumowanie tych niezwykłych festiwalowych emocji.
Wszystko co dobre szybko się kończy. Zakończyły się również 14. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu. Tegoroczna edycja zgromadziła prawdziwe rzesze fanów dobrego kina. Dzięki wspaniałej pogodzie i złagodzonym zasadom bezpieczeństwa związanym z pandemią, mieszkańcy miasta mieli okazję w pełni skorzystać ze wszystkich zaplanowanych w tym roku atrakcji.
Atmosferę wydarzenia oddaje kronika filmowa, podsumowująca 14. edycję Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO, której autorką jest Iga Zalewska. Dziękujemy!
DWA KONKURSY FILMOWE I SEKCJA BRANŻOWA
Festiwal jak co roku składał się z dwóch konkursów filmowych i intensywnie rozwijanej sekcji branżowej pod nazwą SCRIPTMARKET.PRO.
5 lipca, w restauracji Otwarta – WINE CAFE odbył się najbardziej niestandardowy pokaz – Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK, w którym laureata wyłonili widzowie.
8 i 9 lipca nastąpił długo wyczekiwany przez fanów kina krótkometrażowego moment. Rozpoczęły się pokazy filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego KAMERALNEGO LATA. Widzowie mieli okazję obejrzeć 11 produkcji filmowych – 13 filmów fabularnych, 6 animacji i 3 dokumenty. Pełne sale w trakcie pokazów były najlepszym dowodem na to, jak bardzo mieszkańcy Radomia spragnieni byli wizyty w kinie.
W jury konkursu głównego zasiedli: prof. Maria Zmarz-Koczanowicz (reżyserka, scenarzystka, przewodnicząca jury), Natalia Grzegorzek (producentka filmowa), Anna Mucha (aktorka), Jerzy Bończak (aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny), Marcin Kot Bastkowski (montażysta filmowy) oraz Marek Świszcz – specjalista w zakresie profilaktyki społecznej. Ambasadorka festiwalu, aktorka Anna Mucha, która obecna była podczas wszystkich projekcji, podkreślała, jak bardzo cieszy się z tego, że nareszcie może spotkać się z widzami na sali kinowej.
KAMERALNE LATO to także cykl spotkań dla młodej branży audiowizualnej pod nazwą SCRIPTMARKET.PRO. Wydarzenia umożliwiają młodym filmowcom spotkania z utytułowanymi i doświadczonymi kolegami z branży, którzy chętnie dzielą się z nimi wskazówkami na temat efektywnej promocji, dystrybucji i finansowania produkcji filmowych. Uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji Natalii Grzegorzek Michała Hudzikowskiego, Ewy Marii Szczepanowskiej, Sylwii Rajdaszki, Szymona Witkowskiego, Artura Majera, Roberta Sowy, Zuzanny Hencz i Alex Leszczyńskiej. Dzięki nowoczesnym technologiom mogli przenieść się także do fabryki snów i posłuchać fascynujących wykładów Jane Drake Brody, Jennifer Dunne i Stanleya Nelsona.
POKAZY PLENEROWE
Szczególną popularnością cieszyły się oczywiście pokazy plenerowe. Tydzień rozpoczął się niezwykłym spotkaniem w kinie samochodowym. Widzowie mogli obejrzeć wielokrotnie nagradzany film „Green Book” z Viggo Mortensenem i Mahershalą Alim w rolach głównych. Parking pod sklepem Castorama wypełnił się po brzegi. Wśród fanów kina drogi obecni byli również amatorzy zabytkowych aut, przez co miało się wrażenie, że Radom na chwilę zamienił się w amerykańskie miasteczko lat 60-tych! Przez trzy kolejne dni na Dziedzińcu Hufca ZHP Radom-Miasto mieszkańcy Radomia mogli obejrzeć popularne amerykańskie hity – „Narodziny gwiazdy”, „Lot” oraz niezwykle ciekawy dokument pt. „Nowy, lepszy człowiek”.
SPOTKANIA Z ARTYSTAMI
Unikalną szansę na poznanie pracy artystów teatralnych i filmowych od kulis, zapewniły spotkania w ramach cyklu AKADEMIA ZAWODOWCÓW. O przygotowaniach do roli w filmie, współpracy z reżyserem, różnicach między realizacją spektakli historycznych i komediowych mówili artyści związani z radomskim Teatrem Powszechnym im. Jana Kochanowskiego – Katarzyna Dorosińska, Joanna Jędrejek, Jose Iglesias i Michał Braun. Dyrektorka Teatru, Małgorzata Potocka dzieliła się z uczestnikami spotkań niezliczonymi anegdotami ze swojej pracy. Aktorka i reżyserka opowiadała między innymi o swoim spotkaniu z hollywoodzką gwiazdą – Alem Pacino.
KAMERALNE LATO DZIECIOM
W programie KAMERALNEGO LATA nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych fanów kina. W ramach cyklu KAMERALNE LATO DZIECIOM w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia pokazano film „Żałuję”, opowiadający historię chłopca, który pada ofiarą bullyingu w szkole. Przed rozpoczęciem seansu trener i edukator Jarosław Basaj przeprowadził z młodzieżą rozmowę, w której wyjaśnił czym jest przemoc i jak można jej przeciwdziałać. Na zakończenie spotkania kom. Irmina Małek-Przepiórka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wyjaśniła uczestnikom spotkania, w jaki sposób powinni reagować na akty przemocy w swoim otoczeniu.
EDUKACJA FILMOWA
Za sprawą KAMERALNEGO LATA w pierwszych dniach lipca Radom zamienił się w prawdziwy plan zdjęciowy! Uczestnicy warsztatów #FOLLOWME, realizowanych w ramach projektu dofinansowanego ze środków Programu Unii Europejskiej Erasmus+, pracowali nad realizacją filmowych reklam społecznych.
Młodzi adepci branży filmowej z Mazowsza, dzięki warsztatom “ABC Pracy z kamerą” mieli okazję pod czujnym okiem mentorów, sprawdzić swoje umiejętności przy tworzeniu własnych etiud filmowych. Warsztatowicze mogli wziąć w zajęciach dzięki wsparciu Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
CEREMONIA FINAŁOWA
Uroczystym zwieńczeniem całego tygodnia filmowych emocji była gala finałowa 14. edycji KAMERALNEGO LATA. W imponującym wnętrzu Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga zgromadzeniu goście mogli jeszcze raz poczuć festiwalowe emocje za sprawą filmowego podsumowania całego wydarzenia. Zaprezentowano również dwie etiudy zrealizowane przez młodych filmowców z całej Europy.
Kulminacyjnym momentem gali było wręczenie nagród w konkursach filmowych. Zwyciężczynią tegorocznego Konkursu Głównego została Dominika Łapka, reżyserka filmu dokumentalnego „DAD YOU’VE NEVER HAD”. Autorka otrzymała statuetkę „Złotego Łucznika” oraz nagrodę w wysokości 10 tys. złotych, ufundowaną przez Prezydenta Radomia.
Nagrodę specjalną dla najlepszego filmu o tematyce społecznej ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w wysokości 2 tys. złotych otrzymał film „DALEJ JEST DZIEŃ” w reżyserii Damiana Kocura.
Wyróżnienie honorowe otrzymał film „RAISA” w reżyserii Doroty Migas-Mazur. Wręczono także nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.
Nagrodę Jury Akademickiego ufundowaną przez Wyższą Szkołę Handlową w Radomiu w wysokości 1 tys. złotych otrzymał film „MÓJ SYN ZAMYKA SIĘ W ŁAZIENCE” w reżyserii Kuby Januszewskiego.
Decyzją widzów 14. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO Nagrodę Publiczności w Konkursie Głównym otrzymał film: „PRZESTRACH” w reżyserii Joanny Szymańskiej.
GRAND PRIX Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK otrzymał film „BITWUS WARSZAWUS 2.020” w reżyserii Macieja Sławuskiego.
Uroczystą galę uświetnił koncert amerykańskiego muzyka jazzowego Stana Breckenridge’a, który porwał publiczność wspaniałym wykonaniem popularnych hitów.
Festiwal KAMERALNE LATO 2021 zakończony. Do zobaczenia za rok w Radomiu!
Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Filmowych jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Festiwal współfinansują: Miasto Radom i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Sponsorem Festiwalu jest Ambasada USA w Warszawie.
Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.
Partnerami edukacyjnymi wydarzenia są: American Corner Radom, Miejski Ośrodek Kultury AMFITEATR, Kuźnia Artystyczna – Pracownia Nowych Mediów, Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta i Education USA.
Festiwal organizowany jest we współpracy z partnerami branżowymi: Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Mazowieckim Instytutem Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission.
Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto.
Partnerem logistycznym festiwalu jest KIA Plejada.
Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.
Projekt „SCRIPTMARKET.PRO – networking młodej branży filmowej (2. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.