Przejdź do treści

Radom otwiera się na produkcję filmową

Radom otwiera się na produkcję filmową

Radom jest pełen interesujących miejsc o wysokim potencjale filmowym, o czym mieli okazję przekonać się goście KAMERALNEGO LATA.

Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu powstają nie tylko z myślą o widzach, dla których z roku na rok organizatorzy przygotowują coraz więcej atrakcji. Zespół organizacyjny ambitnie podchodzi do jednej z najważniejszych misji festiwalu – promocji miasta wśród młodego pokolenia producentów i twórców filmowych. Dzięki wsparciu lokalnych organizacji pozarządowych, Radom miał szansę kolejny raz pochwalić się swoim filmowym potencjałem.

W 2019 roku do programu KAMERALNEGO LATA ponownie włączono ciekawą i oryginalną propozycję, skierowaną do reprezentantów branży filmowej. Stowarzyszenie Droga Mleczna przygotowało wizyty studyjne w wybranych lokacjach o największym potencjale filmowym, które goście festiwalu mieli okazję zwiedzić podróżując zabytkowymi samochodami, dzięki wsparciu pasjonatów zrzeszonych pod szyldem Radomskich Klasyków.

– Cieszymy się, że nasze wieloletnie starania w budowaniu marki miasta i promocji Radomia, jako miejsca przyjaznego filmowcom spotykają się z tak dobrym odbiorem kolejnych gości. Liczymy, że hasło „Filmowy Radom”, pod którym organizujemy wizyty studyjne, pozostanie w pamięci młodych twórców, gdy będą rozważać, gdzie nakręcić swój kolejny film – podsumowuje Karolina Adamczyk, Dyrektor KAMERALNEGO LATA. – Dziękujemy naszym partnerom, którzy co roku dbają o przygotowanie nowej trasy lokacyjnej, typując atrakcyjne miejsca w mieście i zapewniając gościom nie tylko przyjemne wspomnienia, ale również profesjonalny pakiet informacji na temat potencjalnych lokacji filmowych w Radomiu.

Podczas 12. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych akredytowani goście mieli okazję zwiedzić neorenesansowy Ratusz Miejski, na którego dziedzińcu powstawały sceny filmu „W ukryciu” Jana Kidawy-Błońskiego, czy Kolegium oo. Pijarów, znajdujące się w dyspozycji Muzeum im. Jacka Malczewskiego, w którym znajduje się wiele sal z dobrze zachowanymi meblami z epoki, mogącymi stać się atrakcyjnym tłem dla filmów historycznych. Uczestnicy zwiedzili także gotycki Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Wsi Radomskiej, skansen położony w malowniczej okolicy otoczonej stawami, posiadający ponad 16.000 eksponatów oraz bogatą zabudowę: XIX-wieczne wiejskie dworki szlacheckie, tartak, młyn, stodołę, czy spichlerz. Filmy, które do tej pory powstały w Muzeum Wsi Radomskiej to m.in.: „Dyrygent” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „Psy 2. Ostatnia Krew” Władysława Pasikowskiego, „Przedwiośnie” Filipa Bajona, czy wspomniane wcześniej „W ukryciu”.

Działania lokalnych pasjonatów i aktywistów w połączeniu z coraz bardziej rozpoznawalną marką KAMERALNEGO LATA sprawiają, że Radom, ze swoim bogatym i zapleczem różnorodnych lokacji ma szansę stać się ważnym ośrodkiem polskiej produkcji filmowej, rozpoznawalnym przez młodych twórców i producentów.

12. edycja KAMERALNEGO LATA odbędzie się w dniach 6 – 13 lipca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia jest FILMFORUM, a głównym współorganizatorem Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Współorganizatorami wydarzenia są także: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.

KAMERALNE LATO objęte jest mecenatem: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji KulturyMiasta RadomPolskiego Instytutu Sztuki FilmowejSamorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Program Unii Europejskiej ERASMUS+.

Partnerem logistycznym przedsięwzięcia jest KIA Plejada, partnerem technologicznym CANON, partnerami edukacyjnymi: American Corner RadomMiejski Ośrodek Kultury AMFITEATR i Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu.

Partnerzy branżowi tegorocznej edycji to: Stowarzyszenie Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów AudiowizualnychMazovia Warsaw Film CommissionDolnośląskie Centrum FilmoweWroclaw Film Commission oraz StoryLab.pro.

Sponsorem Festiwalu jest Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

W działaniach organizacyjnych wesprą Festiwal: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu oraz Mazowiecki Instytut Kultury.